Profesor Wilczur

klasyka
Ag2S

Inne wydania

Kontynuacja powieści Znachor.
Po odzyskaniu pamięci profesor Wilczur powraca do pracy w swojej klinice. Odzyskuje szacunek i stanowiska, ale niestety nie dla wszystkich jest to szczęśliwy zwrot akcji. Zniechęcony intrygami ucieka znowu na wieś, tam gdzie czuje się naprawdę potrzebny. Towarzyszy mu doktor Łucja Pańska, która postanawia zawsze stać u boku ukochanego profesora.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Pola | 2016-04-28
Przeczytana: kwiecień 2016

„Profesor Wilczur” to kontynuacja powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza pt. Znachor.
Znachora czytałam wielokrotnie i kilka razy widziałam również film. Nie wiem dlaczego dopiero teraz sięgnęłam po dalszą jej część czyli po Profesora….
Rafał Wilczur po odzyskaniu pamięci i swojego życia wraca do Warszawy gdzie mieszkał wcześniej, wraca także do swojej kliniki, lecz wiele ludzi zazdroszcząc mu wszystkiego, próbuje go podstępnie usunąć. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Profesor zostaje niesłusznie oskarżony o śmierć swojego pacjenta. Po zapłacie wysokiego odszkodowania przenosi się na wieś i tam pracuje z młodą lekarką Łucją, która jest w nim zakochana.
Uwielbiam styl autora dlatego czytając jego książki wynoszę z tego wielką przyjemność.
Powieść jest bardzo dobra, ale część pierwsza „Znachor” podobała mi się bardziej.
Ja trochę inaczej ułożyłabym losy Profesora Rafała Wilczura po jego powrocie do Warszawy… ale cóż, autor zdecydował właśnie tak.
Jakie życie czeka go teraz na wsi,...

Wkp | 2015-12-08

POWRÓT PROFESORA WILCZURA

„Znachor” to jedna z najlepszych rodzimych książek, jakie miałem w rękach. Sięgnięcie po kontynuację było więc dla mnie równie kuszące, co i rodzące obawy o to, czy aby na pewno spełni pokładane w niej oczekiwania. Spełniła? Spełniła i okazała się jakże godnym kontynuatorem poprzedniczki.

Doktor Wilczur odzyskał już to, czego zdawał się pozbawić go wypadek. Wróciła więc pamięć, wróciło dawne życie i praca lekarza wróciła także. A jednak coś jest nie tak, coś nie pasuje. Ludzka natura, ciągłe intrygi… Coraz bardziej ciągnie Wilczura z powrotem na wieś. Tam wszystko, choć pozornie trudniejsze, jest prostsze, a ludzie naprawdę go potrzebują. Ucieka, a wraz z nim rusza doktor Łucja Pańska.

Dołęga-Mostowicz naprawdę posiadał wielki talent pisarski. I równie wielką pomysłowość w konstruowaniu prostych przecież, a zarazem jakże barwnych fabuł. Jest więc w „Wilczurze” wszystko to, co uwiodło czytelników w „Znachorze”. Jest portret wsi i miasta i kontrast...

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 05 stycznia 1985

Dalsze losy Rafała Wilczura (Antoniego Kosiby) i bliskich mu osób. Ponownie miłości i uczciwości przyjdzie zmierzyć się z podłością, zazdrością a kompetencji z ignorancją i chorą ambicją.
Fabuła "wciągnęła mnie bez reszty". Jedyne rozczarowanie - zakończenie. Chyba miałam i mam inny pomysł na dalsze losy Profesora.

Pinacolada | 2015-09-26
Przeczytana: 25 września 2015

Powieść przedstawia dalsze losy wspanialego chirurga Rafała Wilczura. Znakomity człowiek, ktory po raz drugi musi zmierzyć sie z zazdroscią, knuciem, zdradą oraz odtraceniem przez najblizsze i zaufane osoby. Wraca na wieś by tam dawać pomoc ludziom ubogim. Świwtnie napisana książka, bardzo wciąga. Jednak muszę przyznać, że spodziwałam się innego zakończenia:-)

Agnieszek | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Dwa tomy połknięte w weekend, bo tak napisane - potoczyście i strawnie.

Przez powieść przebija tęsknota za idealizmem, wiara w siłę ducha, życzliwość dla ludzkiej natury. W każdym bohaterze tkwi dobro, choć nie wszyscy są w stanie postawić je na pierwszym miejscu.
Owszem, i naiwności tu nie brak, i porzuconych wątków, i zawahań autorskich, ale to ma być chyba na poły baśń. I ta się broni.

Cóż, dodać mogę tylko, że popularność Dołęgi - Mostowicza dobrze świadczy o współczesnych mu czytelnikach.

malgo1000 | 2015-05-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

W książce przedstawione są dalsze losy profesora Rafała Wilczura, który po odzyskaniu pamięci wraca do swojej lecznicy w Warszawie, gdzie spełnia się zawodowo. Niestety bohatera dotyka szereg nieprzyjemności spowodowanych prowadzeniem przeciwko niemu przykrej kampanii oszczerczej. Profesor postanawia porzucić wszystko i wyjechać do miejsca w którym czuł się tak dobrze,za którym tęskni, gdzie był potrzebny i szanowany.
Uwielbiam tę książkę i jej bohaterów. Dobro, szlachetność, uczciwość, miłość są tutaj na pierwszym miejscu. W życiu brakuje idealizmu, dobrze, że można znaleźć go w książkach.
Żałuje tylko, że autor nie zakończył inaczej tej powieści. Pozostaje we mnie pewien niedosyt.

Monika | 2012-05-31
Przeczytana: 31 maja 2012

Wspaniale się panu Tadeuszowi udała ta kontynuacja "Znachora"!

Zdecydowana większość czytelników twierdzi, że "Znachor" jest znacznie lepszy. Zgodzę się, że lepszy. Nie zgodzę się, że znacznie.

Moim zdaniem "Znachor" jest wybitny. "Profesor Wilczur" jedynie ;) rewelacyjny :)

BeataP | 2016-04-08

Równie piękna jak "Znachor", chociaż wolę pierwszą część.

eR_ | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (ur. 10 sierpnia 1898 w folwarku Okuniewo koło Głębokiego, zm. 20 września 1939 w Kutach) – polski pisarz, prozaik, scenarzysta i dziennikarz.
Jego najbardziej znaną powieścią jest "Kariera Nikodema Dyzmy", która kilkakrotnie przenoszono na ekran, także w formie serialu.

"Profesor Wilczur", to kolejna książka, tego autora, która przeczytałem, z prawdziwą przyjemnością.Tym razem, nasz bohater, po odzyskaniu, pamięci, wraca, do wielkiego świata, jako uznany chirurg i lekarz, jednak, nie jest zbytnio szczęśliwy.
Postanawia, więc, przenieść się na wieś.
W podróży tej, towarzyszy mu pewna lekarka, ślepo zapatrzona, w swego profesora.

Oczywiście i tu, mamy intrygi, zawiść, pomówienia, wielkie dramaty, ale i wielkie uczucia.Pisarz, ten, jak żaden inny potrafił, oddać atmosferę tamtych lat, z jej blaskami, ale i z ciemnymi sprawkami.
Jestem, zadowolony z lektury i zapewniam, że nikt, nie powinien się nudzić, zagłębiając się w tę książkę.

Magda | 2014-09-08

Kontynuacja "Znachora". Lepiej napisana. Opowieść o człowieku idealnym, sławnym chirurgu warszawskim, który porzuca wielkie miasto, aby osiąść na wsi i pomagać biednym. Dla mnie trochę za mdła, wyidealizowana opowieść. Wprawdzie nasuwająca refleksję, co tak naprawdę liczy sie w życiu człowieka, jednak to nie mój typ literatury