Profesor Wilczur

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
klasyka
Ag2S

Kontynuacja powieści Znachor.
Po odzyskaniu pamięci profesor Wilczur powraca do pracy w swojej klinice. Odzyskuje szacunek i stanowiska, ale niestety nie dla wszystkich jest to szczęśliwy zwrot akcji. Zniechęcony intrygami ucieka znowu na wieś, tam gdzie czuje się naprawdę potrzebny. Towarzyszy mu doktor Łucja Pańska, która postanawia zawsze stać u boku ukochanego profesora.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Pola | 2016-04-28
Przeczytana: kwiecień 2016

„Profesor Wilczur” to kontynuacja powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza pt. Znachor.
Znachora czytałam wielokrotnie i kilka razy widziałam również film. Nie wiem dlaczego dopiero teraz sięgnęłam po dalszą jej część czyli po Profesora….
Rafał Wilczur po odzyskaniu pamięci i swojego życia wraca do Warszawy gdzie mieszkał wcześniej, wraca także do swojej kliniki, lecz wiele ludzi zazdroszcząc mu wszystkiego, próbuje go podstępnie usunąć. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Profesor zostaje niesłusznie oskarżony o śmierć swojego pacjenta. Po zapłacie wysokiego odszkodowania przenosi się na wieś i tam pracuje z młodą lekarką Łucją, która jest w nim zakochana.
Uwielbiam styl autora dlatego czytając jego książki wynoszę z tego wielką przyjemność.
Powieść jest bardzo dobra, ale część pierwsza „Znachor” podobała mi się bardziej.
Ja trochę inaczej ułożyłabym losy Profesora Rafała Wilczura po jego powrocie do Warszawy… ale cóż, autor zdecydował właśnie tak.
Jakie życie czeka go teraz na wsi,...

Wkp | 2015-12-08

POWRÓT PROFESORA WILCZURA

„Znachor” to jedna z najlepszych rodzimych książek, jakie miałem w rękach. Sięgnięcie po kontynuację było więc dla mnie równie kuszące, co i rodzące obawy o to, czy aby na pewno spełni pokładane w niej oczekiwania. Spełniła? Spełniła i okazała się jakże godnym kontynuatorem poprzedniczki.

Doktor Wilczur odzyskał już to, czego zdawał się pozbawić go wypadek. Wróciła więc pamięć, wróciło dawne życie i praca lekarza wróciła także. A jednak coś jest nie tak, coś nie pasuje. Ludzka natura, ciągłe intrygi… Coraz bardziej ciągnie Wilczura z powrotem na wieś. Tam wszystko, choć pozornie trudniejsze, jest prostsze, a ludzie naprawdę go potrzebują. Ucieka, a wraz z nim rusza doktor Łucja Pańska.

Dołęga-Mostowicz naprawdę posiadał wielki talent pisarski. I równie wielką pomysłowość w konstruowaniu prostych przecież, a zarazem jakże barwnych fabuł. Jest więc w „Wilczurze” wszystko to, co uwiodło czytelników w „Znachorze”. Jest portret wsi i miasta i kontrast...

Joanna | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Ksiazka jako sama w sobie moze i by mogla byc gdyby nie to że zna sie ZNACHORA i jak dla mnie bardzo ciężko sobie wyobrazic inny obraz glownego bohatera. Owszem sa to dalsze losy, ale mimo to gdzies dla mnie Profesor Wilczur to kultowy Znachor.

eduko7 | 2014-05-16
Przeczytana: 05 stycznia 1985

Dalsze losy Rafała Wilczura (Antoniego Kosiby) i bliskich mu osób. Ponownie miłości i uczciwości przyjdzie zmierzyć się z podłością, zazdrością a kompetencji z ignorancją i chorą ambicją.
Fabuła "wciągnęła mnie bez reszty". Jedyne rozczarowanie - zakończenie. Chyba miałam i mam inny pomysł na dalsze losy Profesora.

Pinacolada | 2015-09-26
Przeczytana: 25 września 2015

Powieść przedstawia dalsze losy wspanialego chirurga Rafała Wilczura. Znakomity człowiek, ktory po raz drugi musi zmierzyć sie z zazdroscią, knuciem, zdradą oraz odtraceniem przez najblizsze i zaufane osoby. Wraca na wieś by tam dawać pomoc ludziom ubogim. Świwtnie napisana książka, bardzo wciąga. Jednak muszę przyznać, że spodziwałam się innego zakończenia:-)

Agnieszek | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Dwa tomy połknięte w weekend, bo tak napisane - potoczyście i strawnie.

Przez powieść przebija tęsknota za idealizmem, wiara w siłę ducha, życzliwość dla ludzkiej natury. W każdym bohaterze tkwi dobro, choć nie wszyscy są w stanie postawić je na pierwszym miejscu.
Owszem, i naiwności tu nie brak, i porzuconych wątków, i zawahań autorskich, ale to ma być chyba na poły baśń. I ta się broni.

Cóż, dodać mogę tylko, że popularność Dołęgi - Mostowicza dobrze świadczy o współczesnych mu czytelnikach.

cymelium | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Bardzo mgliście znałam dalsze losy Rafała Wilczura. I dlatego czytanie tej książki było takie przyjemne. Pięknie opisana historia. W sumie to współcześni autorzy opisują te same uczucia: zazdrość, miłość, zdrady, kłamstwa.... Te same uczucia nadal są obecne w naszym życiu. Ale ten język...te opisy...te zdania i słowa. Pięknie opowiedziana historia, a raczej opisana.
Polecam

malgo1000 | 2015-05-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

W książce przedstawione są dalsze losy profesora Rafała Wilczura, który po odzyskaniu pamięci wraca do swojej lecznicy w Warszawie, gdzie spełnia się zawodowo. Niestety bohatera dotyka szereg nieprzyjemności spowodowanych prowadzeniem przeciwko niemu przykrej kampanii oszczerczej. Profesor postanawia porzucić wszystko i wyjechać do miejsca w którym czuł się tak dobrze,za którym tęskni, gdzie był potrzebny i szanowany.
Uwielbiam tę książkę i jej bohaterów. Dobro, szlachetność, uczciwość, miłość są tutaj na pierwszym miejscu. W życiu brakuje idealizmu, dobrze, że można znaleźć go w książkach.
Żałuje tylko, że autor nie zakończył inaczej tej powieści. Pozostaje we mnie pewien niedosyt.

Przemysław Zyra | 2017-09-13
Na półkach: X2017, Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 13 września 2017

Umiał Pan Dołęga-Mostowicz książki pisać. Ostatnio wyczytałem w książce Rafała Ziemkiewicza o tym, że czasy międzywojenne, w których autor "Profesora Wilczura" żył i tworzył, były przesycone wrogością polityczną w znacznie większym stopniu, niż obecna sytuacja w kraju. Do tego stopnia, że pobicia i zabójstwa zdarzały się nierzadko. Takie poważne pobicie, a w zasadzie "skatowanie" spotkało właśnie wspomnianego autora, który kojarzony był z jedną z opcji politycznych. Nie dziwi, że wychodzące spod jego pióra słowa miały posłuch wśród wielu czytelników. I mimo niechęci części społeczeństwa oraz krytyków literackich udało mu się osiągnąć nie lada sukces.

To moje pierwsze spotkanie z autorem. Wcześniej wielokrotnie (co święta) oglądałem "Znachora". Pomyślałem, że nic nie zaszkodzi jak lekturę rozpocznę od kontynuacji filmowego dzieła. Teraz planuję nadrobić zaległości i przeczytać także pierwszą część historii.

Sposób narracji jest bardzo przystępny, ale tym, co mnie w książce...

Monika | 2012-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 31 maja 2012

Wspaniale się panu Tadeuszowi udała ta kontynuacja "Znachora"!

Zdecydowana większość czytelników twierdzi, że "Znachor" jest znacznie lepszy. Zgodzę się, że lepszy. Nie zgodzę się, że znacznie.

Moim zdaniem "Znachor" jest wybitny. "Profesor Wilczur" jedynie ;) rewelacyjny :)