Tomie #2

Tłumaczenie: Damian Stankowski
Cykl: Tomie (tom 2) | Seria: JUNJI ITO - kolekcja horrorów
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
富江
manga, horror
komiksy

Tomie to nieskazitelnej urody dziewczyna, której nie dane jest zaznać wiecznego spokoju. Nie wiedzieć czemu, ilekroć zostaje zamordowana, ulega niezwykłej regeneracji. Z każdego kawałeczka ciała tworzy się nowy organizm, kopia jej samej, i tym samym przepiękna Tomie nieustannie powraca do życia. Wkrótce dla niej samej staje się to utrapieniem. Usilnie pragnie pozbyć się rywalek, więc nasyła na nie swoich wielbicieli, którzy dla niej nie zawahają się nawet zabić. O, bogini! Pozwól nam zasmakować swych ust!

źródło opisu: JPF, 2015

źródło okładki: www.jpf.com.pl

Wkp | 2018-06-30

TOMIE KONTRA TOMIE

Wraz z drugim tomem historia prawdziwie fatalnej dziewczyny o imieniu Tomie dobiega wreszcie końca. Po tym, jak w poprzednich historia Junji Ito wykorzystał niemalże wszystkie możliwe horrorowe zagrania – od powrotu zza grobu, przez przejmowanie ciał, po dziwaczne przemiany – istniała całkiem uzasadniona obawa, czy autor zdoła utrzymać poziom. Na szczęście nie zawiódł i tym razem, skupiając się bardziej na konsekwentnym rozwijaniu swoich wizji, zamiast powielaniu schematów opowieści grozy. Znów mamy więc chorą akcję, dużo krwi i duszną, gęstą atmosferę, które wciągają, intrygują i wywołują wiele emocji i niepokoju.

Tomie wydawała się zwyczajną nastolatką – niezwykle piękną, to prawda, ale niczym ponad to się nie wyróżniającą – ale to tylko pozory. Kiedy zginęła, po części z zazdrości, po części ze względu na chęć ukrycia win, powróciła zza grobu i zaczęła nękać swoich oprawców. Ale nie tylko ich. Od tej pory każdy, kto wszedł jej w drogę, ginął albo kończył...

annie warhol | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

miałam nadzieję na jakieś wyjaśnienie albo domknięcie historii, nic takiego jednak nie nastąpiło, a szkoda

ZCYKLU | 2016-04-28

Prawdopodobnie jedną z przyczyn, dla których tak trudno jednoznacznie ocenić "Tomie", jest to, że w gruncie rzeczy należy uznać tę mangę za antologię pojedynczych opowieści mimo tego, że w kilku z nich powracają te same tematy albo postaci drugoplanowe (niestety rzadko który z bohaterów pozostaje z nami na tyle długo, aby wykształcić odpowiednio pogłębioną osobowość). Także pewne cechy szatańskiego dziewczęcia pozostają niezmienne – i nie mam tu na myśli charakterystycznego pieprzyka. Pozytywną cechę stanowi za to niepewność towarzysząca nam do samego końca fabuły oraz brak jednoznacznych odpowiedzi – jak najbardziej pasują one do opowieści o istocie bardziej przypominającej psotnego demona z ludowych opowieści (lub ewentualnie ucieleśnienie najbardziej zdeprawowanych snów mężczyzny – cóż za pożywka dla psychoanalityków!) aniżeli człowieka, co usprawiedliwia też pewną schematyczność przedstawienia.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/299/Kill-Tomie-vol.-1-2

Chris_Carrion | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, Manga
Przeczytana: 12 lipca 2015

Niestety, każda kolejna manga Junji Ito, jaką czytam jest gorsza poprzedniej (chociaż dalej są to całkiem niezłe komiksy).

Kilka historyjek o Tomie, nic szczególnego, w każdej pojawiają się te same motywy.
Nic w zasadzie się nie wyjaśnia. Czasami brak spójności w zachowaniu Tomie.

Rysunki jak zwykle super, ale to też - jak przeczytasz parę set stron komiksu z tymi rysunkami już tak nie zachwycają jak kiedyś.