Każdy dostanie swoją kozę. Opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 1.1)
Wydawnictwo: Powergraph
Ciacho

„Każdy dostanie swoją kozę” pochodzi ze zbioru „Północ - Południe” Roberta M. Wegnera, stanowiącego pierwszy tom cyklu "Opowieści z meekhańskiego pogranicza". Opowiadanie ukazało się w „Science Fiction Fantasy & Horror” jako tekst promujący pierwszy tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, a jego akcja rozgrywa się pomiędzy drugim a trzecim opowiadaniem z „Północy” Z okazji Dnia Dziecka...

Z okazji Dnia Dziecka 2015 Wydawnictwo Powergraph udostępniło darmowy e-ebook tej książki do pobrania: http://www.powergraph.pl/wegner-na-dzien-dziecka

źródło opisu: http://www.powergraph.pl

źródło okładki: http://www.powergraph.pl

ZaaQazany | 2016-05-06
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 06 maja 2016

Całkiem możliwe, że kogoś ta krótka przypowiastka nie zauroczy. Wielce prawdopodobne, że ktoś stwierdzi, iż nie ma w niej niczego szczególnego. Natomiast tym kimś nie będę ja. Osobiście spędziłem w miły sposób dwie godziny, czytając tę mało skomplikowaną opowieść wpisująca się idealnie w meekhański cykl. I po jej przeczytaniu nadal będę twierdził, iż Wegner dobrym demiurgiem jest. Jednak Autor ma w swojej prozie coś, specyficznego tylko dla siebie, pozwalające mi z dziecinna radością cieszyć się ze zgłębiania jego universum.

Netti | 2019-01-02
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Bardzo przyjemne opowiadanie.

Ciacho | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Do Terandyh, w dolinie Mawers, zmierza z pewną misją porucznik Kenneth-lyw-Darawyt i jego Szósta Kompania Szóstego Pułku Górskiej Straży. Co roku, w tym mieście, odbywa się tradycja Księżyca Złodziei Kóz, która polega na tym, że przez trzy noce wszystkie rody i klany konkurują ze sobą w wykradaniu sąsiadom owiec i kóz, ale nie mając przy tym prawa zachować skradzionych sztuk. Właściciel koniecznie musi je odzyskać wypłacają okup w wysokości dziesiątej części wartości zwierzęcia. Tradycja ta jest ekscytująca i zabawna, ale i niebezpieczna, bo w przeszłości niejednokrotnie dochodziło już do bójek i waśni między klanami i rodami. Zadanie Kennetha i jego Górskiej Straży ma polegać na tym, żeby zachować porządek, aby nie doszło do rozlewu krwi i niepotrzebnych zamieszek. Jednak okazuje się, że to nie będzie jedyny problem, z jakim będzie musiała się zmagać Górska Straż, bowiem w mieście dochodzi do niewyjaśnionych i magicznych zjawisk, które powodują zagrożenie docierające z...

Krzysztof | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Zabawny prezent na dzień dziecka i tak należy go potraktować. Historia jest krótka, może zabawna dla młodszego czytelnika. Można przeczytać, ale nie trzeba.

szarlotka | 2019-01-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione

Oto powrót Czerwonych Szóstek w wielkim stylu!

Przydział do ochrony doliny Mawers czasie festiwalu Księżyca Złodziei Kóz to zaszczyt którego wyczekuje każda kompania Górskiej Straży. W tym roku spotyka to oddział porucznika Kennetha. Okaże się jednak, że to relaksujące zwykle zadanie będzie bardziej wymagające niż się spodziewali - oszalałe Źródło, opieka nad małą dziewczynką i ..... spadające z nieba kozy!

Jak można się spodziewać po takim wstępie poważnie na pewno nie będzie. Przygoda jest przepełniona absurdem a pozytywny i lekki nastrój wręcz wylewa się z kartek. Podczas czytania uśmiech nie schodził mi z ust, na niektórych scenach nie mogłam opanować głośnego śmiechu. Scena nauki strzelania z kuszy czy końcowy "smok" - cóż, nasi żołnierze pokazali się z zupełnie innej, nieporadnej strony.

Nie da się traktować misji poważnie jeśli nawet bohaterowie tego nie robią. Kenneth niby zdaje sobie sprawę z możliwego grożącego im niebezpieczeństwa jednak jak zachowywać oficerską,...

BlueCarmen | 2018-06-22
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Świat stworzony przez Wegnera posiada znakomity i unikalny klimat, który da się wyczuć nawet w krótki opowiadaniu. "Każdy dostanie swoją kozę" opowiada również o Górskiej straży, której udziałem staje się uczestnictwo w osobliwym święcie. Pomysł na opowiadanie dość nietuzinkowy, a nieźle wykreowani bohaterowie i sprawna, wciągająca narracja sprawiają, że ten krótki tekst czyta się znakomicie. Można zatęsknić za Meekhanem.

pit23 | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Ciekawe, miłe oderwanie, w dobrym stylu napisane. Trzeba przyznać, że bardziej (jak z resztą sam autor na wstępie napisał) kierowane jest do dzieci, choć można by rzec, iż ktoś tu "wychędożył" parę słów.

Artur | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 04 lutego 2017

Jeżeli ktoś kiedykolwiek zapyta czemu Wegner jest najlepszy to po prostu trzeba mu dać to krótkie czytadełko do przeczytania. To taka próbka talentu. Dla mnie tym fajniejsza, że dotyczy Górskiej Straży, która zachwyciła mnie we wszystkich tomach Meekhańskiego Pogranicza. Historia nie jest długa (jak już wspomniałem), nie jest wymagająca, jest wciągająca i ma swój pomysł. Oczywiście znajdziemy tu elementy swojskiego i żołnierskiego poczucia humoru, które wpisuje się świetnie w klimat książki.

Sam autor zdradza też, że to dzieło zostało przedstawione (po uprzednim opracowaniu) przedszkolakom, które nadzwyczaj dobrze odebrały historię. Jeśli więc historia o tym jak każdy dostanie swoją kozę jest dobra dla przedszkolaków, to dlaczego miała by taka nie być dla starszych? No jest, jest... Naprawdę :)

Yrr | 2016-06-03

Bardzo fajne opowiadanie, do poczytania dzieciom. Fajnie skonstruowana fabuła z jednej strony skierowana do dzieci, ze strony drugiej spodoba się też dorosłym. Dla mnie to bardzo fajny pomysł i bardzo dobrze zrealizowany. Trochę czekam na powiązanie opowiadania z całym cyklem, ale nawet jeśli się nie pojawi w niczym to nie umniejsza tej broszurze.

Bociek | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

"Każdy dostanie swoją kozę. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" jest krótkim opowiadaniem o zabawnym tytule, które sugeruje mniej poważny charakter powieści. Jest to prawda, a autor w przedmowie informuje czytelników, że po pewnych modyfikacjach zostało ono odczytane nawet w przedszkolu. Nieco żartobliwy charakter opowiadania nie powoduje, że jest ono mniej wartościowe od poprzedniej części. "Każdy dostanie swoją kozę" zawiera niewiele ponad 100 stron, ale lektura każdej z nich dostarcza mnóstwo wrażeń. Gdyby nie miejsce akcji, jakim jest świat stworzony przez Roberta M. Wegnera i drobne elementy humorystyczne, opowiadanie to mogłoby posłużyć jako scenariusz do odcinka serialu "Z Archiwum X".