Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Prawdziwe zbrodnie
Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
Arashi

Jeśli pieniądze, to duże pieniądze. Jeśli dom, to willa pod gotycką wieżą – taką, jak z horrorów. Jeśli miłość, to do bólu. Jeśli obłęd, to do utraty siebie. Jeśli śmierć, to niewyobrażalnie okrutna. Życie Krzysztofa i Doroty Mrugałów było snem o wielkim bogactwie, który szybko zmienił się w koszmar. Kiedy Krzysztof umierał, w rękach trzymał kominiarkę zdartą z głowy swojego zabójcy. Być może był jeszcze w stanie spojrzeć mu w oczy. Być może go poznał. Morderca miał tego świadomość. Właśnie dlatego użył pistoletu z tłumikiem.
O zlecenie zabójstwa oskarżona została żona Krzysztofa. Ale to nie sąd nie wydał w tej sprawie wyrok. Wydał go tabloid. I był to wyrok śmierci.
Córkom Krzysztofa i Doroty pozostało już tylko jedno: zemsta

Mistrzowsko napisane. Używać ostrożnie. Po lekturze z trudem pozbieracie szczękę z podłogi. „Tabloid" udowadnia, że rzeczywistość jest zawsze mocniejsza od fikcji.
Niejeden wielki pisarz nie odważyłby się tak popuścić wodzy fantazji w obawie przed zarzutem nieprawdopodobieństwa. Bo rzecz to zaiste niebywała! Otworzyłam, by zerknąć i wpadłam w wir tej niesamowitej historii. Skończyłam o czwartej nad ranem i zdrętwiała, zmarznięta od siedzenia bez ruchu trwałam długą chwilę żałując, ze to koniec.
Katarzyna Bonda, pisarka.

źródło opisu: https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA/photos/p...(?)

źródło okładki: https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA/photos/p...»

Tomek | 2015-07-01
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Podobno to życie pisze najbardziej dramatyczne i niewiarygodne historie. Można się o tym przekonać czytając reportaż Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego, zatytułowany „Tabloid. Śmierć w tytule”. Książka oparta jest na autentycznych wydarzeniach i opowiada tragiczną historię rodziny Mrugałów, zamieszkujących w uzdrowiskowej miejscowości w województwie świętokrzyskim, Busku Zdrój. Czytelnik śledząc tragedię rodziny na przestrzeni lat, dowiaduje się także o początkach istnienia i działania w Polsce tzw. dziennikarstwa brukowego. Poznajemy zatem zasady działania, sposoby manipulacji stosowanej przez tabloidy, a także wpływ takich publikacji na życie opisywanych w nich ludzi.

Reportaż ten czyta się zupełnie jak thriller, a świadomość autentycznych wydarzeń potęguje jedynie wrażenie niedowierzania, bezradności i przerażenia. Przewracając z ogromną ciekawością strony książki, zadawałem sobie pytania: Gdzie ja żyję? W jakim kraju i do czego został on doprowadzony? Kim stali się...

chmurka | 2016-09-20

"Rzeczywistość jest zawsze mocniejsza od fikcji" - tak podsumowuje książkę Katarzyna Bonda. I ma rację. I to jeszcze jak.....
Ja mogę dodać do tych słów, w tym wypadku, że rzeczywistość jest mega hardcorem!
Ta książka to reportaż na temat zabójstwa właściciela kantoru z Buska-Zdroju.
Wstrząsająca. Niestety prawdziwa historia.
Reportaż obnaża sposób działania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz pokazuje jak działa machina prasy bulwarowej.

PonuryDziadyga | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Wstrząsająca książka, a przez to, że jest ona oparta na faktach, działa jeszcze mocniej. Genialnie pokazuje kompletny brak hamulców moralnych u pseudo-dziennikarzy i pseudo-redaktorów różnej maści tabloidów (w tym wypadku rodzime, obrzydliwe w swej formie "Fakt" i "Super Express"), nastawionych na szokowanie, tanią sensację i używanie kłamstw i kalumnii w walce o czytelnika.
"Tabloid..." to również ukazanie niekompetencji, lenistwa i wręcz szkodliwej postawy podatnej na korupcję prokuratury i policji.
Jednak najmocniejszym filarem tej książki, jest przedstawienie historii rodziny Mrugałów, tego jak bogactwo może zdemoralizować, doprowadzając do tragedii. Smutny obraz córek zamordowanego, którym wyżej wspomniana prasa i urzędnicy wyrządzili olbrzymie, trudne do naprawienia szkody.
Naprawdę mocna, warta przeczytania literatura faktu. I może to dziwnie zabrzmi, ale czekam na kolejne, również napisane na kanwie prawdziwych historii, książki tego duetu.

Krzysztof | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Tabloid. Śmierć w tytule z pewnością nie jest książką dla wszystko i co gorsza, sam nastawiając się na fabułę dostałem właściwie coś w rodzaju fabularyzowanego dokumentu o życiu i śmierci Krzysztofa, właściciela kantoru i okrutnym losie jaki spotkał jego rodzinę, czemu winny był tabloid. Trudno ocenić historię, owszem dla wielu może być bardzo wstrząsająca,ale została podana w nieodpowiedniej formie. Warto sięgnąć po książkę głównie po to, by lepiej poznać historię pierwszych nowobogackich, cinkciarzy i gangsterów, których majątki rodziły się w końcu PRL. Druga zaleta książki to czytelny sposób działania mediów i tabloidów, oraz wymiaru sprawiedliwości. Czytelniku nastaw się na długi reportaż o historii upadku rodziny i ofiarach systemu, nie wciągającą fabułę, wtedy odbiór książki będzie lepszy.

geokuba | 2015-09-08
Przeczytana: 07 września 2015

Historia rzetelnie opowiedziana. Czyta się z zainteresowaniem. Tragedia jaka się wydarzyła w rodzinie Mrugałów porusza do głębi. Oto chodziło w tej książce; żeby zainteresować, żeby samemu sobie odpowiedzieć na zadane tam pytania, żeby rozszerzyć swoją świadomość o pewne aspekty, z którymi nie ma się do czynienia na co dzień.

aleksnadra | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Ostatnio z powodzeniem publikuje się książki oparte na faktach bulwersujących swojego czasu opinię publiczną.

"Tabloid. Śmierć w tytule" dwóch dziennikarzy, reporterów, redaktorów Gazety Wyborczej doskonale wpisuje się w ten trend. Panowie Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski przypominają zbrodnię sprzed jedenastu lat. Na podstawie zgromadzonych dokumentów, opublikowanych materiałów, prasowych tytułów, a także rozmowami ze świadkami tamtych wydarzeń rekonstruują głośną sprawę morderstwa Krzysztofa Mrugały, znanego lokalnie, dobrze sytuowanego mieszkańca Buska Zdroju.
Krzysztof Mrugała miał wszystko: dom, pieniądze, ustabilizowaną przyszłość. Jedynie rodzina mu się nie udała. Brutalność, nieporozumienia, w końcu rozwód. Jednak szybko znalazła się kobieta, która pocieszyła miejscowego bogacza.

3 listopada 2004 roku Krzysztof Mrugała wracał z pracy. Pod domem został brutalnie pobity, zamordowany i ograbiony. Po długim żmudnym śledztwie główną podejrzaną staje się Dorota Mrugała....

ana L | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Sięgam po książkę z krwistoczerwoną okładką i czytam rekomendację Katarzyny Bondy, która obiecuje, że po tej lekturze będę zbierać szczękę z podłogi. Uśmiecham się pod nosem, bo przecież tyle się już przeczytało, że aż tak to chyba nie będzie.
„Tabloid. Śmierć w tytule” to książka napisana przez dwóch dziennikarzy „Gazety Wyborczej”: Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego. I przyznaję, że to naprawdę kawał dobrej, dziennikarskiej, reporterskiej roboty. Faktycznie zbierałam szczękę z podłogi.
Książka została oparta na faktach. Autorzy na początku informują, że niektóre tylko nazwiska zostały zmienione, jednak wszystko, co tutaj napisano, zdarzyło się naprawdę. I to jest najbardziej przerażające.
Autorzy przedstawili historię zabójstwa Krzysztofa Mrugały, właściciela buskiego kantoru. O zabójstwo zostaje podejrzana jego żona. Trafia do aresztu. Na zewnątrz pozostają jej dwie córki Aneta i Bożena. Książka ukazuje tragedię rodzinną oraz wpływ jednego z najpopularniejszych...

Wybebeszamy_książki | 2016-02-09

Przecież to tylko fikcja...
Jak wiele razy wypowiadamy te słowa, czytając kryminały, opisy morderstw. Dlaczego nie wierzymy? Czy boimy się, że każda bajka ma w sobie ziarnko prawdy?
"Tabloid. Śmierć w tytule" to wstrząsająca historia o brutalnym morderstwie Krzysztofa Mrugały, walce jego córek o sprawiedliwość i ludzkim odkupieniu win.

Książka podzielona jest na bloki. W każdym z nich, krok po kroku, poznajemy rodzinę Mrugałów, ich przeszłość, drogę, którą przebyli, relacje rodzinne. Szczegółowe charakterystyki postaci wyłaniają się powoli z odmętów opisów, opinii, krótkich anegdot. Autorzy zręcznie manewrują między przeszłością a teraźniejszością. Nie rzucają nas w wir wydarzeń, ale jednocześnie nie spowalniają biegu akcji.
Poruszają wszystkie ważne punkty.
Najpierw poznajmy losy bohaterów, ludzi, którzy naprawdę przeżyli koszmar. Ich nawyki, przywiązania, koszmary. Następnie wkraczamy w świat zbrodni. Powolutku przesuwamy się do przodu, odkrywając coraz to nowsze fakty,...

whitesquirrel | 2018-07-29
Przeczytana: 2016 rok

Na zimno... bardzo trudno było mi otrząsnąć się po tej książce. Żyjemy w podłych czasach i jak pokazuje ta historia nie musimy sobie zasłużyć by stać się ofiarą medialnego show. Książka napisana w taboloidowym stylu, co dodatkowo wzmacnia przekaz i świetnie tu pasuje.

Melocotón | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

E tam.

Opowieść o bardzo nieudanym małżeństwie i toksycznej rodzinie, osadzona w realiach wczesnego kapitalizmu. Przeplatane historią o tym, jak powstawał SE i Fakt.
Niczego nowego o życiu się nie dowiedziałam.