Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Malwina Fiedorek
Wydawnictwo: Magnum
BEING MORTAL. Medicine and What Matters in the End
Monika Adamczyk

Znany amerykański chirurg na podstawie własnej praktyki oraz doświadczeń innych lekarzy opisuje przejmujące historie pacjentów w różnym wieku w ostatnim okresie ich życia. Pokazuje porażki i ograniczenia współczesnej medycyny, która w imię przedłużania za wszelką cenę życia zwiększa cierpienia nieuleczalnie chorych i powoduje, ze rezygnują oni z tego, co dla nich najważniejsze. Pokazuje też na konkretnych przykładach z praktyki, jak rozmawiać z nieuleczalnie chorymi i jak polepszyć jakość ich życia.

Książka Śmiertelni zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów "New York Timesa".

W ostatnim okresie życia potrzebujemy nie tylko medycyny, ale życia z sensem. Życia tak pełnego i bogatego, jak to tylko możliwe w tych okolicznościach. „Śmiertelni” to książka nie tylko mądra i głęboko poruszająca, ale także przenikliwa i niezwykle ważna dla naszych czasów. Taka, jakiej można się spodziewać po Atulu Gawande, jednym z najwybitniejszych pisarzy wśród lekarzy.
Oliver Sacks
Znany neurolog i pisarz, autor m.in. bestselleru Przebudzenia

Książka „Śmiertelni” przypomina nam o tym, że nowoczesna medycyna skupia się na ratowaniu życia, ale nie zdaje egzaminu w obliczu śmierci. Jest to najmocniejsza i najbardziej poruszająca książka Atula Gawande.
Malcolm Gladwell
Pisarz, reporter i publicysta, autor wielu książek, m.in. Błysk!

Głęboko wzruszająca i niezwykle ważna książka – wcale nie o umieraniu i ograniczeniach medycyny, lecz o tym, jak żyć do samego końca samodzielnie, godnie i radośnie.
Katherine Boo
Dziennikarka i pisarka, laureatka Nagrody Pulitzera

źródło opisu: Magnum

źródło okładki: Magnum

Katherina87 | 2016-01-20
Na półkach: Przeczytane, Medycyna

Co może nam zaoferować współczesna medycyna, gdy musimy się zmierzyć z nieuleczalną chorobą, starością i umieraniem?

Możliwości, jakie daje współczesna nauka, całkowicie odmieniły bieg ludzkiego życia. Ludzie żyją dłużej i lepiej niż kiedykolwiek. Jednak postęp nauki sprawił, że procesy starzenia się i umierania przebiegają pod kontrolą specjalistów ze służby zdrowia. Tymczasem okazuje się, że przedstawiciele świata medycyny, są niemal całkowicie do tego nieprzygotowani.
Rzeczywisty stan rzeczy pozostaje w dużej mierze ukryty, gdyż ludzie wiedzą coraz mniej o ostatnim etapie życia. Jeszcze w 1945 roku większość zgonów miała miejsce w domach. Do lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku było to już tylko 17 procent. Ci którym w jakiś sposób udało się umrzeć we własnym domu, zmarli pewnie zbyt nagłą śmiercią, aby zdążyć do szpitala- powiedzmy na skutek, ataku serca, wylewu krwi do mózgu lub gwałtownych obrażeń- albo żyli z dala od miejsc, w których mogliby otrzymać pomoc. Szpitale i...

Jadwiga | 2019-01-25

Jakże się cieszę,że poznałam Tego lekarza i naukowca!
Napisał książkę bogatą w interesujące mnie tematy czyli starzenie organizmu,domów dla seniorów,opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Podobają mi się jego poglądy na temat nauk medycznych,które chcą zrobić wszystko,coby przedłużyć pacjentowi życie a nie dbają o jego dobrostan.
A potrzeba czasami tak niewiele,żeby pomóc cierpiącym w jego ograniczeniach...Nieodzowna w moim mniemaniu jest sztuka umierania(ars moriendi).Od dziecka byłam oswajana ze śmiercią jako normalny etap przejścia z ziemskiego życia do życia wiecznego. Taka jest moja wiara!

BetiFiore | 2017-09-24
Przeczytana: 23 września 2017

"Śmiertelni" jest książką szczególną. Bo porusza temat bardzo ważny, dotyczący nas wszystkich, którym jest nieuleczalna choroba, starość, śmierć. Tak mało wiemy o tym, co czuje osoba odchodząca, jakie ma pragnienia, obawy. Autor jest lekarzem badającym te zagadnienia. Widzimy przypadki chorych, którym za wszelką cenę przedłuża się życie kosztem jego jakości. Dla mnie historie te są bardzo bliskie. W zasadzie wszyscy powinni przeczytać "Śmiertelnych" - dać sobie chwilę na zastanowienie nad tym, co nieuniknione.

ersonasolidna | 2015-10-15
Przeczytana: 04 marca 2015

Byłem przekonany, że „Being Mortal” nie doczeka się polskiego przekładu, ponieważ znaczna część omawianych w niej problemów jest zbyt głęboko zakorzeniona w amerykańskiej rzeczywistości. Bardzo mnie cieszy, że mój pesymizm tym razem mnie całkowicie zawiódł, ponieważ Atul Gawande w sposób przejmujący, a jednocześnie fachowy (z zawodu jest chirurgiem, ale przede wszystkim niespotykanie rzetelnym pisarzem) opowiada o doświadczeniu bliskości śmierci – zarówno z perspektywy osoby umierającej, jak i jej bliskich. Lektura „Being mortal” pozwala przede wszystkim zrozumieć odczuwanie starości, ale też duża część książki jest poświęcona nieuchronności śmierci w obliczu choroby nowotworowej.
Dla mnie najciekawszym i najważniejszym punktem jest dyskusja o życiowych priorytetach osób bliskich śmierci, i jak bardzo (zwłaszcza w Ameryce) nietrafny jest system opieki nad seniorami, w którym najwięcej uwagi poświęca się ich bezpieczeństwu i przedłużeniu życia, powodując niejednokrotnie, że ludzie...

wooojt | 2015-09-22
Przeczytana: sierpień 2015

Są książki, które otwierają oczy, stawiają przed nami pytania, z którymi nie mamy okazji spotkać się w codziennym życiu, a z którymi przyjdzie nam się zmierzyć prędzej czy później... Nasze decyzje, reakcje, oczekiwania i odczucia będą zależały od tego czy w natłoku naszego powszedniego życia mieliśmy czas na chwilę stanąć i zastanowić się na rzeczami fundamentalnymi. Jedną z nich jest starość i utrata zdrowia. Atul Gawande już dawno udowodnił, że jest świetnym pisarzem, a obok jego książek trudno przejść obojętnie. "Śmiertelni" to jednak pozycja wyjątkowa. Prowokuje do zastanowienia się na tym dokąd zmierza dzisiejsza medycyna i jak często niesieni strachem przed utratą zapominamy o tym, co najważniejsze. Każdy lekarz, pielęgniarka, każda córka, każdy syn, wnuk, żona czy mąż będzie kiedyś świadkiem czyiś ostatnich dni. Czy będziemy w stanie zrozumieć, że w ostatnich chwilach naszych bliskich na pierwszym miejscu powinien stać komfort ich życia, a nie nasze poczucie, że zrobiliśmy...

Diana | 2015-11-30

bardziejlubieksiazki.pl

Gawande jako lekarz ma ze śmiercią większą styczność, niż przeciętny człowiek. Lekarze całe życie poświęcają zdobywaniu wiedzy, jak ludzkie życie przedłużyć i uratować. Gawande, trochę przewrotnie, postanowił napisać książkę o śmierci. Przewrotnie tylko trochę, bo jak sam mówi, śmierć i umieranie to rzeczy, do których każdy lekarz powinien być przygotowany. A dzisiaj, pod wpływem rozwoju medycyny, wydłużenia życia, trochę o tym się zapomina.

"Poza tym, jak zająć się myśleniem o śmierci i przygotowywaniem do niej, skoro medycyna sprawiła , że obecnie prawie niemożliwe jest stwierdzenie, iż ktoś jest umierający? Czy można tak powiedzieć o kimś, kto ma raka w ostatnim stadium, demencję lub nieuleczalną nieudolność serca?"

Sam autor przeżył szok, kiedy, już jako lekarz, był świadkiem pierwszej śmierci pacjenta. Uświadomił sobie wówczas, że medycyna nie zawsze potrafi pomóc ludziom. Teoretycznie zdawał sobie oczywiście z tego sprawę, tak samo jak z tego, że...

KacWal | 2019-01-04
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Rewelacyjna książka jednego z najbardziej wpływowych osób na świecie (TIME 2010) i amerykańskiego chirurga indyjskiego pochodzenia.
Pełna refleksji, traktująca o przemijaniu, również w ujęciu autobiograficznym (odchodzenie ojca)
Autor poprzez przykłady ze swojego zawodowego życia zastanawia się czy warto przedłużać życie za wszelką cenę de facto pogarszając jego jakość, czy lepiej zadbać o godne i jak najbardziej komfortowe i ŚWIADOME przeżywanie swoich dni.

kulanakula | 2016-06-06

Ta książka powinna być obowiązkową lekturą dla pracowników służby zdrowia. W dziesiątkach historii pokazuje, jak nieporadni wciąż jesteśmy, gdy musimy poradzić sobie ze śmiercią - swoją i cudzą - na płaszczyźnie duchowej, ale też prawnej. Nieco przygnębiająca, ale to ten rodzaj przygnębienia, z którym warto się zmierzyć.

haLina | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Książka, która zmusza do refleksji wzruszając jednocześnie. Bogata w przykłady ludzkich losów konfrontuje nas z problemem starości, zależności od innych, opieki nad bardzo bliskimi i śmiercią. Dużo.
A czyta się doskonale.

Zaczynając czytać nie miałam pojęcia o czym jest ta książka... "Śmiertelni"? (ang. Being mortal, które lepiej oddaje sens tytułu) Znowu oklepany temat?
Atul Gawande, amerykański chirurg hinduskiego pochodzenia, jednak mnie nie zawiódł. Opowiada o własnych pacjentach (i nie tylko), zwracając uwagę na pozornie oczywiste aspekty bycia chorym (na różne przypadłości, które zawsze - wolniej lub szybciej - się kumulują i... wiodą do śmierci). Zastanawia się, czy celem medycyny jest "leczenie" za wszelką cenę, a może - wg "definicji" - zapewnienie dobrobytu, czyli nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego "dobrego samopoczucia".
Momentami zbyt wiele razy powtarzana jest ta sama myśl, trochę pustosłowia, ale ta książka mocno zmusza do refleksji na temat choroby, starości, etyki medycznej...i śmierci. Poruszy każdego, kto trochę niepewny jest swojej egzystencji wraz z mijającymi latami.
Myślę, że warto przeczytać; szczególnie polecam osobom związanym ze służbą zdrowia. Wydaje mi się,...