Kraków. Anegdoty, historie i plotki

WAM
2015-05-11
2015-05-11
Kraków

Książka ciekawa, przedstawiająca wiele nieznanych mi faktów na temat Krakowa. Niestety końcówka książki naszpikowana niepotrzebnymi i nudnymi faktami, które sprawiły że dokończenie tej książki stało się trudne.

Niestety oczekiwałem czegoś więcej. Zbyt dużo skoków pomiędzy historiami, liczne dywagacje oderwane od historycznych aspektów. Dodawanie odautorskiego komentarza, aby - moje zdanie - zapełnić tylko strony. Zdjęcia występują. Tyle.

Interesująca pozycja przybliżająca niebanalną i fascynującą stronę Krakowa. Napisana w sposób w miarę przystępny, okraszona kilkoma fotografiami utrzymanymi w klimacie. Wiele można się dowiedzieć o miejscach i historii Krakowa ze strony ciekawostek, intrygujących okolic i niesamowitych anegdot opowiedzianych poprzez życiorysy znanych postaci, interesy ważne dla miasta, czy pomniki. Zdecydowanie można odkryć Kraków "na nowo".

Fascynująca podróż po mieście królów to spacer po krakowskich lokalach, pachnących pysznym jedzeniem, słodkościami, doskonałymi trunkami. Miejscach, w których nie tylko korzystano z kulinarnych rozkoszy, ale rozmawiano także o nauce, sztuce, prowadzono różne dysputy, organizowano kabarety, wystawy. Autor zwraca uwagę na pewien rytuał, który wykształcił się u stałych bywalców, stworzenie swoistej tradycji, wpisanie w kulturę miasta spotkań przy kawie czy alkoholu. Ukazuje życie bohemy, nadającej kolorytu codzienności, rozprawiającej o szeroko pojętym życiu kulturalnym i plotkującej, bo plotki wpisane były w życie Krakowa niemal jak jedzenie czy oddychanie. Wspomina o Zielonym Baloniku i występach, które odbywały się w Jamie Michalika. Pisze o krakowskich tramwajach, ulicach, dawnych cmentarzach, po których mieszkańcy przechodzą i przejeżdżają codziennie. Przytacza anegdoty teatralne, psikusy, które robili sobie aktorzy, wspaniałe role, najznakomitszych dyrektorów, rządzących tak, że brakowało miejsc na przedstawienia, w których występowali wspaniali wykonawcy. Odmalowuje ludzi sztuki, niskiego Jana Matejkę znanego z tworzenia monumentalnych dzieł i historię jego obrazu Batory pod Pskowem, perypetie rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego, który zaciągnął kredyt na „cele seksualne” ;),Michała Bałuckiego jednego z najczęściej wystawianych na deskach teatru twórców czy choćby Stanisława Wyspiańskiego borykającego się początkowo z niezrozumieniem wymowy „Wesela”. W książce znajdziemy kilka słów o tym, kiedy Polacy nauczyli się przeklinać, jaki w miłości był król Kazimierz Wielki oraz poznamy perypetie krakowskich pomników w tym szczególnie jednego, przedstawiającego Adama Mickiewicza. Zbigniew Leśnicki opowiada również o miejskich duchach, które straszą w przeróżnych budynkach i specyficznym wpływie, jaki pałac Krzysztofory wywierał na swych właścicieli. A to jedynie część tego, co znajduje się w książce.

„Kraków. Historie, anegdoty i plotki” to wciągająca publikacja pełna informacji, która jest świetnym uzupełnieniem przewodników po jednym z najstarszych miast Polski. Pisana prostym językiem, przyjemnym stylem, obfitująca w różne smaczki zarówno obyczajowe jak i kulturalne sprawia, że Kraków nabiera jeszcze więcej barw i zyskuje w oczach czytelników. Co najważniejsze nie nudzi, to nie podręcznik historii pisany "na zimno", ale przyjemna w odbiorze i pasjonująca lektura. To również świetna pozycja dla wszystkich zainteresowanych pisarzami, rzeźbiarzami, malarzami czy historią. Informacji jest tu naprawdę sporo i są podane bardzo przystępnie. Książki nie da się jednak czytać na raz. Sięgałam po nią przez ładnych kilka wieczorów, by w pełni móc delektować się historiami przyprawiającymi o śmiech czy czasem nawet strach. A po lekturze myślę, że dawna stolica Polski stała mi się bliższa, podobnie jak zapragnęłam wrócić do książek o barwnych czasach modernizmu i wszelkich wyskoków i szalonych pomysłów bohemy. Dla wszystkich miłośników historii, sztuki i miast z klimatem pozycja obowiązkowa.

Świetna książka! Garść ciekawostek i zabawnych jak i tragikomicznych anegdotek związanych z Krakowem. Autor opowiada nam o jakże interesujących dla Krakowa czasach, czyli skupia się przede wszystkim na wieku XIX i początkach XX, ale odwołuje się też częstokroć do średniowiecza i współczesności.
Polecam gorąco nie tylko zakochanym w Krakowie, ale też miłośnikom teatru, malarstwa i literatury. Znajdziecie tu bowiem historyjki o takich postaciach jak choćby Wyspiański, Matejko, Tetmajer, Modrzejewska etc. etc.

Polecam gorąco nie tylko zakochanym w Krakowie, ale też miłośnikom teatru,...

Świetna książka, nie tylko dla mieszkańców Krakowa.
Cała recenzja na http://kingagajatravels.pl/2016/05/29/2-ksiazka-do-kawy-krakow-historie-anegdoty-i-plotki/

Świetna książka, nie tylko dla mieszkańców Krakowa.

Wyobrażam sobie takiego pana w kapeluszu spacerującego po Krakowie z własnymi wnukami i snującego ciekawe opowieści o różnych miejscach.
Polecam wszystkim serdecznie.

Fantastyczna książka. Niezwykle wciągająca i bardzo zabawna. Ubawiłam się przy niej bardzo. Anegdoty związane z różnymi znanymi osobistościami w Krakowie oraz ciekawe opowieści o różnych miejscach i zabytkach. Narracja nie jest spójna - nie przechodzi się chronologicznie od jednej epoki do drugiej. Jak dla mnie jest to zbiór opowiastek dziadka dla wnuka czy też wnuczki....

Autor Zbigniew Leśnicki zabiera Nas w podróż po starym i pięknym Krakowie. Z humorem napisana ,pełna anegdot książka z której dowiecie się jak nietypowym miastem jest Kraków .Znajdziecie tu to ,czego nie opisano w popularnych przewodnikach. Ja czytałam z wielkim zainteresowaniem i z wypiekami na twarzy. Polecam miłośnikom starego grodu i nie tylko .

Idealna lektura dla miłośników krakowskich anegdot, ważnych wydarzeń w karcie historii zahaczających o to miasto oraz intrygujących historyjek przekazywanych przez pokolenia. Autor nie trzyma się chronologii, w kolejnych rozdziałach dowiadujemy się o romansach Kazimierza Wielkiego, oczyma wyobraźni (tylko to nam pozostało) podziwiamy Pałac Królewski w Łobzowie, by następnie poznać ile szumu było wokół Teatru Bagatela, a na końcu zasiąść w klimatycznej specyficznej kawiarence "Rio".... Ot, krakowski kociołek!:)

książka,którą pochłania się jednym tchem:) napisana z humorem i dowcipem, pełna interesujących informacji i zdarzeń jakich nie znajdzie się w żadnych przewodnikach. Coś dla każdego Krakusa :) i nie tylko. Pełna barwnego języka i niesamowitych anegdot, podzielona na rozdziały,które przyswaja się bardzo szybko. Historia Krakowa opowiedziana barwnie, zaskakująco i niekiedy żartobliwie. Polecam :)

• Chcę kupić
  • 2016