Dzienniki z lat wojny 1939-1945

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Krigsdagböcker
Anna Węgleńska
Ag2S

Podczas całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet i komentuje je. „Dzienniki z lat wojny 1939–1945” to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki...

„Dzienniki z lat wojny 1939–1945” to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Tekst pełen smutku i lęku.
Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć rodzinnych oraz wkładkę ze skanami kilkunastu stron oryginalnego dziennika pisarki.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Medellin | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Zaskoczyły mnie niskie oceny niektórych użytkowników. Jak dla mnie jest to książka bardzo wartościowa i dobrze się zdarzyło, że ukazała się także w języku polskim. Kto czytał biografię Astrid Lindgren, to wie, że była ona osobą cechującą się ogromną empatią. Rozumiała sytuację dzieci, osób pokrzywdzonych przez los a także zwierząt. Potrafiła poruszyć najwyższe szczeble władzy, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości i nieraz udawało jej się dopiąć swego. Jej wojenne dzienniki to świadectwo jej ogromnego humanizmu. Zdecydowanie polecam.

Agnieszka | 2017-10-10
Przeczytana: 26 lipca 2016

Lektura „Dzienników z lat wojny 1939-1945” Astrid Lindgren wydała mi się intrygującym dopełnieniem wiedzy o czasach drugiej wojny światowej. Dzienniki napisane przez Szwedkę, która sześć wojennych lat spędziła w jednym z nielicznych neutralnych krajów, choć każdy dzień odczuwała boleśnie, głęboko, solidaryzując się z narodami wplątanymi w światowy konflikt, stanowią dowód, że wojna dotknęła wszystkich: ofiary, katów i stojących (z pozoru) z boku. W dodatku to dzienniki autorstwa wybitnej pisarki, której książki zaliczam, i nie jestem wyjątkiem, do ukochanych, najdroższych, najbardziej wzruszających, choć tak prostych, że śmiem twierdzić, iż właśnie w prostocie tkwi ich siła. Miałam przyjemność przeczytać zdumiewającą książkę, przesiąkniętą uniwersalnym humanitaryzmem, afirmacją życia, humorem (trochę w stylu mojej babci) i nadzieją, mimo że „pokój nie jest niczym pewnym” . Nigdy.

Dalej na blogu:...

czytam_podrozuje | 2017-01-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Dziennik to nic innego jak pamiętnik pisarki w którym opisuje lata wojny. Sama książka byłaby lepsza, gdyby nie wydawnictwo, które stwierdziło, że publikacja wszystkich przyklejanych publikacji z gazet jest ...hmmm.... bez sensu? Tak może bardziej oddawałoby charakter tej książki. Poza tym dla mnie język pisarki jest lakoniczny i mocno infantylny. Przykro jest to, że siedząc spokojnie w neutralnym kraju jej największym problemem było jaki rodzaj mięsa podać, czy może jednak homara....sic....., gdzie większość Europy jadła wszystko co się dało....Sięgnęłam po pozycje, bo lubię historię, a ta tu się pojawia, szkoda, że wydawnictwo zrobiło "wycinki".

Ula | 2016-11-01
Przeczytana: 14 października 2016

Czasy wojenne interesują mnie teraz bardziej....życie w Szwecji w czasie wojny to teoretycznie sielanka, w odniesieniu do Europy walczącej, ale nawet dla krajów nie objętych wojną wydarzenia z nią związane pozostają czasem stresu i napięcia. Po takiej lekturze w głowie pozostaje jedna myśl: NIGDY WIĘCEJ
Polecam gorąco.

martolina | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

książka przetłumaczona i wydana w połowie, brak jest artykułów które autorka wklejała do dzienników, a to głównie one pokazują klimat tamtych dni
mam mieszane uczucia gdy autorka użala się nad zniszczonym Berlinem

dzikiebialko | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Tematyka lubiana przeze mnie, ale bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, ponieważ napisana jest w formie dziennika z podawanymi w nim suchymi faktami, krótkimi zdaniami. Nie dokończyłam.

allison | 2016-03-29
Przeczytana: 27 marca 2016

Wojenne dzienniki Astrid Lindgren pokazują pisarkę jako osobę bardzo emocjonalnie reagującą na zło, przemoc i śmierć. Mimo iż autorka przeżyła drugą wojnę światową w Szwecji, więc w kraju neutralnym, była doskonale zorientowana, co dzieje się w całej Europie i na świecie.
Bardzo przeżywała także negocjacje, jakie jej kraj prowadził z nazistami, liczne ustępstwa na rzecz hitlerowskich Niemiec oraz obojętność wobec napaści Związku Radzieckiego na Finlandię.

Dzienniki pisarki to nie tylko swego rodzaju wojenna kronika, w której autorka odnotowuje najważniejsze wydarzenia.
To również zapiski rodzinne, opisy własnych przeżyć i refleksji na temat zła opanowującego świat.
A. Lindgren bardzo przeżywała sytuację europejskich Żydów; w jej notatkach odnajdujemy wiele fragmentów poświęconych Holokaustowi w Polsce, obozom koncentracyjnym, miejscom kaźni. Trudno było pisarce pojąć, jak kraj, który wydał na świat Goethego i innych wielkich artystów, mógł stworzyć przekraczający wszelkie...

aleksnadra | 2016-03-14

"Dzienniki z lat wojny 1939- 1945" to specyficzna, ale bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Dla miłośników biografii i historii to pozycja obowiązkowa. Książka została wzbogacona o niepublikowane do tej pory zdjęcia z prywatnego archiwum szwedzkiej autorki oraz kserokopie niektórych stron dziennika.

Montgomerry | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Iwona_C_ | 2016-02-25
Przeczytana: luty 2016

Astrid Lindgren powszechnie znana jest jako autorka opowieści dla dzieci. Każdy z nas słyszał o Pippi, wesołej gromadce z Bullerbyn czy psotnym Emilu. Jednak mało kto wie, że nim rozpoczęła swoją karierę pisarki spisywała swoje przemyślenia odnośnie wojny, która ogarnęła świat w latach 1939-1945.

Szwecja przez całą wojnę pozostawała krajem neutralnym, co wiele osób miało za złe władzom tego kraju. Jednak i tu można było odczuć skutki wojny. Oczywiście nie w takim wymiarze jak w krajach biorących czynny udział w wojnie. Dlatego też w dziennikach Lindgren nie znajdziemy drastycznych wspomnień dotyczących prób przeżycia w ciężkich czasach. Owszem wspomina, że brakowało jedzenia, że sytuacja jest trudniejsza niż wcześniej, ale sama mówi, że mają o wiele lepiej niż inni ludzie zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami. W tej publikacji znajdziemy w głównej mierze przemyślenia autorki dotyczące przede wszystkim życia jej rodziny w okresie wojny, ale i postępowania polityków oraz...