Ballada Lili K

La Ballade De Lila K
978-83-7508-536-5
literatura francuska
Barbara

Ta powieść to przede wszystkim głos: głos młodej kobiety, wrażliwej i przenikliwej, delikatnej i upartej, która opowiada swoje dzieje od dnia, kiedy ludzie w czerni brutalnie oderwali ją od matki i odstawili do Centrum, na poły pensjonatu, na poły więzienia, gdzie się nia zajęto. Wybitnie uzdolniona, niewiarygodnie straumatyzowana, Lila zapomniała całe swoje wcześniejsze życie. Jest opętana...

Wybitnie uzdolniona, niewiarygodnie straumatyzowana, Lila zapomniała całe swoje wcześniejsze życie. Jest opętana jedną tylko myślą: pragnie odnaleźć swoją matkę, odzyskać utracone wspomnienia. Podejmuje się arcytrudnego zadania: wrócić do społeczeństwa, do świata nadzwyczaj dziwnego, w którym każdy ma zapewnione całkowite bezpieczeństwo, książki natomiast nie mają prawa istnienia.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Jeszcze raz dałem się nabrać na kicz, do ubarwienia którego autorka przeniosła akcję o 100 lat do przodu (nie wiadomo po co?) i nadała formę wspomnień z „wrogiej” indoktrynacji dziecka. Dziecko narkomanki i prostytutki, zostaje umieszczone w zakładzie opiekuńczym, gdzie jest poddane adaptacji do norm życia w społeczeństwie. Aby uwydatnić okrutny los dziecka wyrwanego z rynsztoku, autorka wprowadza oklepane restrykcje znane z wielu innych książek utopijnych, antyutopijnych czy dystopijnych, takich jak bezwzględne posłuszeństwo czy zakaz dostępu do książek. Wydawałoby się, że po „451 Fahrenheita” czy kontrowersyjnym „Dzieciństwie Jezusa”, lecz przede wszystkim po doniesieniach prasowych o działaniach Jugendamt, szczególnie wobec polskich rodzin, trudno będzie autorce wzbudzić współczucie dla Lili K., jednakże wynik na LC - 7,65 (113 ocen i 25 opinii) - zaprzecza ...

Żona_Pigmaliona | 2019-07-24

'' Drzewo genealogiczne mam nadzwyczaj nędzne, nie da się ukryć (...)Los zdecydowanie sobie nie żałował, manipulując sekatorem ''

Jakimś dziwnym trafem kolejna moja przeczytana książka również nosi tytuł Ballada, jednak tym razem nie o Januszku, tylko '' Ballada Lili K '' . Tą książkę od poprzedniej dzieli wszystko: czas , miejsce , płeć głównego bohatera, to jak wygląda świat . Wspólne jest tylko jedno - miłość matki do dziecka, jednak jakże różnie okazywana i ukazana przez autorów .

Jest rok 2096, jak więc widzicie, zupełnie niedaleka przyszłość . Kilkuletnia Lila zostaje siłą odebrana swojej matce narkomance i przywieziona do '' Centrum '' . Jest to chyba jakaś instytucja z pogranicza szpitala psychiatrycznego, internatu i domu dziecka . Dziewczynka jest skrajanie zaniedbana . Odwodniona, niemal zagłodzona, brudna i nosi ślady bicia . Nie potrafi chodzić, mówić, jej oczy wykazują nadwrażliwość na światło, a ciało, na dotyk .

Lila rośnie i powolutku wspomagana...

Lila pamięta jak była dzieckiem małym została odebrana swojej matce wyrwana z rąk i trafiła do pensjonatu,pół więzienia musiała tam przebywać zajął się dziewczynką lekarz Kauffmann,który ją wszystkiego uczył chciał pomóc dziewczynce uciec z tego ośrodka,lecz nie zdążył.
Ona była wybitnie uzdolniona,niewiarygodnie straumatyzowana czuła traumę,złość i smutek.
Żyła odtąd opętana myślą,żeby odnaleźć matkę,odzyskać utracone wspomnienia swoje.
Gdy już dorosła podejmuje się bardzo trudnego zadania chce wrócić do społeczeństwa,do świata,w którym każdy ma zapewnione całkowite bezpieczeństwo.
Po kryjomu pragnie narazić się władzom,poszukać swojej mamy.
W trakcie całego dochodzenia,które prowadzi na granicy legalności Lila powoli odzyskuje pamięć wszystko już pamięta.
Też z czasów, kiedy mieszkała Lila z mamą.
Historia emocjonująca,przejmująca o sile uczuć i wybaczaniu.
Piękna,wspaniała.....wzruszająca lektura poruszyła mnie do głębi serca głęboko mile zaskoczona jestem.

ina71 | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Opowieść stara jak świat, choć osadzona w utopijnym świecie przyszłości. Opowieść o miłości do matki, która choć zaniedbuje, bije i w końcu doprowadza swoje dziecko na skraj śmierci, to przecież je kocha. Przynajmniej w chwilach, kiedy pamięta, że ma dziecko.
Opowieść o tym, jak sami stwarzamy potwory obojętnie przyglądając się, jak całkiem przyzwoici ludzie wpadają w spiralę nędzy, z której nie widzą wyjścia. Aż wreszcie dają za wygraną, pogrążając się w wywołanym narkotykami i/lub alkoholem otępieniu.
Wreszcie jest to opowieść o tym, że nie da się stworzyć idealnego, a zarazem zdrowego i szczęśliwego społeczeństwa, a wszelkie próby czynione w tym kierunku prowadzą w końcu do zniewolenia.

Goszarda | 2018-03-19
Przeczytana: 18 marca 2018

Książka porusza wiele aspektów życia - miłość dziecka do rodziców, ułomność systemu, walkę: z fobiami, o wolność, o prawdę, o prawo do życia, o prawo do własnej odrębności... i tak można wymieniać w nieskończoność.

Jeśli komuś podobała się "Opowieść Podręcznej", to ta pozycja jest tego samego rodzaju.

POLECAM!!!

EdyMon | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 września 2017

Powieść piękna w swojej prostocie.

Kolejna powieść z serii współczesnej literatury francuskiej wydawnictwa Sonia Draga, i z pewnością nie ostatnia. Te książki nie tylko przyciągają uwagę swoja szata graficzną ale i zaskakują, zadziwiają ogromnym potencjałem ludzkich serc i emocji jakie ze sobą niosą.

Ktoś wrzucił „Ballada Lili K” do szufladki thriller/sensacja/kryminał , ale to nic bardziej mylnego. Z uwagi na fakt ze akcja dzieje się w końcu XXI wieku to można by ją zaszeregować do fantastyki, choć i tu nie do końca znajdzie ona swoje miejsce. Jak dla mnie to zdecydowanie bardziej powieść obyczajowa, psychologiczna czy też społeczna niemal z Orwell’owską wizją świata.

To z czym stykamy się w powieści może niejednego przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie że zjawiska społeczne, które mają tam miejsce już się tak naprawdę rozpoczęły. Pytanie tylko, jak długo będziemy czekać na ich skutki.

Lili, tytułowa bohaterka nie pozostawia nas jednak w...

złotówka | 2016-10-31

1.- dosłownie płynęłam po niej wiosłując wyobraźnią i tonąc w odmętach zdarzeń. Niesamowita płynność historii.

2- Cudowni bohaterowie. Cóż za wyrazistość, wrażliwość. Niezwykle realistyczni, jak gdyby stali tuż obok mnie złożeni z litet i słów.

3.- Narracja pierwszoosobowa, czas przeszły. Idealne posunięcie w tej opowieści.

4. Inspiracja, jaką ze sobą niesie. Daje do myślenia, jak niewiele książek.

5. To zdecydowanie najbardziej przerażająca dystopia z jaką miałam styczność. Aż mnie ciarki przechodzą.

6. Nie płakałam, nie wybuchałam gniewem. Zamiast tego pękło mi serce.

7. Pięknie skonstruowany i jakże wyważony język. Każde słowo jest, jak rażący kwiat dla oczu.

8. Ten punkt kieruję dla każdego, kto jeszcze nie sięgną po ,, Balladę Lili K." Jest to pozycja obowiązkowa.

9. Nadal ją czuję, choć przeczytałam ją tak szybko. Brakowało mi książek z rodzaju ,, zostanę z Tobą na zawsze, aby cię łamać i budować." Dziękuję.

10. Ponieważ zmieniła moje życie.

Katarzyna Mańkowska | 2016-08-08

Zupełne zaskoczenie. Książka o miłości, o wielkiej miłości dziecka do matki. A dodatkowo o tym, co sami sobie - jako społeczeństwo, szykujemy na najbliższą przyszłość. Polecam.

książek: 1918
Edi_Edi | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Jak to jest stracić w jedną noc wszystko? wie o tym mała, sześcioletnia Lila.
Ballada Lili K. to wstrząsająca historia dziewczynki, która próbuje przetrwać i zrozumieć. Dziewczyny, potem kobiety, która żyje w świecie permanentnej inwigilacji, dąży do sobie tylko znanego celu. dziewczyny, która żyje w przekonaniu, ze każdy kogo polubi, zaakceptuje, komu pozwoli zbliżyć się do siebie, odchodzi.Dziewczyny, która mimo wszelkich przeciwności nie poddaje się i walczy.

neko | 2016-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Bardzo mi się podobała.
Muszę zapamiętać tę autorkę. Mam nadzieję, że będzie kolejna książka.