Ballada Lili K

La Ballade De Lila K
978-83-7508-536-5
literatura francuska
Barbara

Ta powieść to przede wszystkim głos: głos młodej kobiety, wrażliwej i przenikliwej, delikatnej i upartej, która opowiada swoje dzieje od dnia, kiedy ludzie w czerni brutalnie oderwali ją od matki i odstawili do Centrum, na poły pensjonatu, na poły więzienia, gdzie się nia zajęto. Wybitnie uzdolniona, niewiarygodnie straumatyzowana, Lila zapomniała całe swoje wcześniejsze życie. Jest opętana...

Wybitnie uzdolniona, niewiarygodnie straumatyzowana, Lila zapomniała całe swoje wcześniejsze życie. Jest opętana jedną tylko myślą: pragnie odnaleźć swoją matkę, odzyskać utracone wspomnienia. Podejmuje się arcytrudnego zadania: wrócić do społeczeństwa, do świata nadzwyczaj dziwnego, w którym każdy ma zapewnione całkowite bezpieczeństwo, książki natomiast nie mają prawa istnienia.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Monika | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Czy zastanawiacie się czasem nad tym, jak będzie wyglądał świat, gdy nas od dawna już tu nie będzie? Muszę przyznać, że ja myślę nad tym rzadko, żeby nie powiedzieć wcale.
"Ballada Lili K" to wizja naszego świata za sto lat. Patrząc na kierunek, w którym rzeczywistość ewaluuje, ta wizja zdaje się być całkiem realna.
Realna i przerażająca. Mnie przerażająca, bo inni mogą oczywiście nie podzielać tej opinii. Jeśli świat za 100 lat będzie chociaż w części podobny do tego Lili K, to mniej mi żal, że bez mojego udziału.

Gośka | 2014-11-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Niepozorna okładka sugerująca tragiczną opowieść. Poniekąd to prawda. Jednak nie do końca:)

Jest rok 2095. Życie ludzi jest pod pełną kontrolą Zarządu, który decyduje praktycznie o wszystkim. Kamery w domu, na ulicy, wszędzie. Odgórnie zaplanowana dieta, implanty antykoncepcyjne wszczepiane młodym dziewczynom, czas, kiedy trzeba zacząć redukować zmarszczki, pozwolenie na posiadanie dziecka, zwierzęcia domowego, pracę. Rzeczy, które można powiedzieć, zachowanie, które jest do przyjęcia. Odbieganie od normy może skutkować zamknięciem w Ośrodku, aresztowaniem, leczeniem psychiatrycznym. Książki są uważane za trujące i zakazane w codziennym użytkowaniu. Wszystkie papierowe nośniki są cyfryzowane, przy zachowaniu odpowiedniej cenzury. Opisany świat dzieli się na dystrykty. Im dalszy numer dystryktu, tym gorsze warunki bytowe. Świat poza murami Centrum nazywany Zoną, to świat, gdzie żyje się gorzej, je mniej, ale za to nie jest się kontrolowanym. Tyle o świecie.

Wspomnianego roku,...

książek: 1950
Anna | 2013-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Co to jest za książka! W życiu bym się nie spodziewała czegoś takiego!!!
Z okładki zerka na nas biedna, smutna dziewczyna, a opis sugeruje traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, ale nie ma ani słowa o tym, że wszystko to dzieje się w przyszłości, mamy rok 2100, tak mniej więcej, ponieważ nasza Lili i wspomina, i opowiada o tym, co dzieje się teraz w jej życiu.
Autorka urodziła się w roku 1969, ukończyła studia w Lyonie, jak dowiadujemy się z okładki książki, od 10 roku życia marzyła o tym, by zostać pisarką, jak widać udało się jej to znakomicie. Pierwszy tytuł opublikowany w 2006 r. to "Tort weselny". Obecnie autorka jest mężatką, ma trójkę dzieci, tak jak ja, mieszka koło Paryża.
Czytamy o tytułowej Lili, małej dziewczynce, która zostaje brutalnie rozdzielona z ukochaną matką. Przebywa teraz w Centrum, miejscu dla ludzi nieprzystosowanych, gdzie dochodzi do siebie dzięki pomocy pewnego lekarza, a później jego następcy. Marzy tylko o tym, by znowu być z mamą i przypomnieć sobie, co...

złotówka | 2016-10-31

1.- dosłownie płynęłam po niej wiosłując wyobraźnią i tonąc w odmętach zdarzeń. Niesamowita płynność historii.

2- Cudowni bohaterowie. Cóż za wyrazistość, wrażliwość. Niezwykle realistyczni, jak gdyby stali tuż obok mnie złożeni z litet i słów.

3.- Narracja pierwszoosobowa, czas przeszły. Idealne posunięcie w tej opowieści.

4. Inspiracja, jaką ze sobą niesie. Daje do myślenia, jak niewiele książek.

5. To zdecydowanie najbardziej przerażająca dystopia z jaką miałam styczność. Aż mnie ciarki przechodzą.

6. Nie płakałam, nie wybuchałam gniewem. Zamiast tego pękło mi serce.

7. Pięknie skonstruowany i jakże wyważony język. Każde słowo jest, jak rażący kwiat dla oczu.

8. Ten punkt kieruję dla każdego, kto jeszcze nie sięgną po ,, Balladę Lili K." Jest to pozycja obowiązkowa.

9. Nadal ją czuję, choć przeczytałam ją tak szybko. Brakowało mi książek z rodzaju ,, zostanę z Tobą na zawsze, aby cię łamać i budować." Dziękuję.

10. Ponieważ zmieniła moje życie.

malwina | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Patrzac na okladke ksiazki, spodziewalam sie zupelnie czegos innego. Ta ksiazka to zupelne zaskoczenie dla mnie, mile zaskoczenie.

Malvishia | 2014-06-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014r
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Niesamowita. Wstrząsająca. Kompletne zaskoczenie- naprawdę nie tego się spodziewałam ;) miałam wrażenie że czytam jakby autobiografię- ale to niemożliwe ze względu na czas trwania akcji (około 2100 r):p Szybko się czyta, wciąga- ciężko się oderwać.
Zdecydowanie polecam ;)

forget-me-not | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Nietypowa, interesująca, ale także bardzo smutna powieść (co wcale nie jest jej minusem!)
Świat ok. 2100 roku to zupełnie inny świat - człowiek jest kontrolowany na każdym kroku, jego prywatność praktycznie nie istnieje. Dziwne wynalazki, takie jak urządzenie do analizy moczu, implanty antykoncepcyjne, czy też w ogóle implanty wszczepiane nawet zwierzętom, śledzące każdy ruch, są na porządku dziennym. Ludzie nie do końca potrafią nawiązywać relacje, są niezwykle samotni i zagubieni - a przynajmniej taki los jest udziałem głównej bohaterki powieści, Lili. Jako mała dziewczynka została odebrana niewydolnej wychowawczo matce narkomance i od tamtej pory mieszka w specjalnym ośrodku dla dzieci z rozbitych rodzin. Jest bardzo samotna, nie ma znajomych, nie wychodzi z ośrodka, a przed światem i traumą z dzieciństwa chowa się za przeciwsłonecznymi okularami. Gdyby nie dwóch nauczycieli, którzy widzą w niej potencjał, byłaby całkiem sama. Śledzimy losy Lili po wyjściu z ośrodka, jej...

edi-bk | 2013-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2013, Po sąsiedzku
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Żyjemy w takim świecie i to jest straszne. Świetna książka. Polecam.

Edi_Edi | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Jak to jest stracić w jedną noc wszystko? wie o tym mała, sześcioletnia Lila.
Ballada Lili K. to wstrząsająca historia dziewczynki, która próbuje przetrwać i zrozumieć. Dziewczyny, potem kobiety, która żyje w świecie permanentnej inwigilacji, dąży do sobie tylko znanego celu. dziewczyny, która żyje w przekonaniu, ze każdy kogo polubi, zaakceptuje, komu pozwoli zbliżyć się do siebie, odchodzi.Dziewczyny, która mimo wszelkich przeciwności nie poddaje się i walczy.

Natalia_G | 2014-06-03

Podobało mi się to, że napisana została w sposób taki, że miało sie wrażenie iż tytułowa Lili stoi obok i opowiada swoje życie. Na prawde ciężko było mi ją wypędzić z pokoju.