Tort weselny

2011-04-13
2011-04-13
978-83-7508-328-6
Bożena Sęk

Opis książki od wydawcy nijak ma się do rzeczywistości. Nie wiem, gdzież on dostrzegł parodię klas wyższych, chyba mi coś umknęło 😁
Nie zauważyłam też nerwowych przygotowań weselnych...
Ciepła, przyjemna lektura.
Perspektywa kilkorga ludzi na to samo zdarzenie. Niestety, jakby brak epilogu.
Polecam. Choć raczej paniom.

Nie zauważyłam też nerwowych przygotowań weselnych...
Ciepła, przyjemna lektura.
Perspektywa kilkorga ludzi na to samo zdarzenie. Niestety, jakby brak epilogu.
Polecam. Choć raczej paniom.

Ciekawie ujęta tematyka ślubna, z perspektywy kilku zaproszonych gości. Autorka dokładnie opisuje ich odczucia, dzięki czemu możemy poczuć jakbyśmy sami uczestniczyli w tej tragikomedii. Bardzo dobry pomysł na książkę.

Spodziewalam sie banalnej ksiazki o tematyce weselnej.. no i sie zawiodlam..
Lektura wciagnela mnie od pierwszej strony, a to zdarza sie wyjatkowo rzadko.
Bardzo ciekawy pomysl na ksiazke. Akcja toczy sie podczas uroczystosci weselnych Berengère i Vincenta.. Wbrew tresc ksiazki nie jest zarezerwowana dla mlodej pary, bowiem bohaterami jest tak naprawde 9 osob. Stopniowo poznajemy 9 delikatnie powiazanych ze soba historii..
Polecam

Spodziewalam sie banalnej ksiazki o tematyce weselnej.. no i sie zawiodlam..
Lektura wciagnela mnie od pierwszej strony, a to zdarza sie wyjatkowo rzadko.

Bardzo fajna, lekka książka, z ciekawą konstrukcją rozdziałów, w krzywym zwierciadle pokazująca huczne wesela i tego, co się na nich wyprawia :) czy to prawda czy tylko wymysł autorki, ciężko mi powiedzieć, ale ważne jest to, że mimo dość komediowej otoczki w każdym rozdziale są momenty dające do myślenia, szczególnie przy rozdziałach "Pauline", "Marie", "Vincent" i "Berengere" :)

Hmm... Pierwsze dwie historie podobały mi się bardzo. Natomiast każda następna - coraz mniej.

Opowieść Damiena po prostu mnie wkurzyła. Wiem, że ona miała być taka wulgarna, z tymi wszystkimi określeniami typu "dymanko", "laseczka", "kaszalot", "tyłeczek", itd., ale całość jakoś mi się nie kleiła.

Opowieść panny młodej nieco wydumana, ale zakończenie raczej przewidywalne.

Podsumowując: "Tort weselny" czyta się szybko i przyjemnie. Porusza trudniejsze tematy (choroba dziecka, starość i śmierć),ale całość jest raczej lekka.

Opowieść panny młodej nieco wydumana, ale zakończenie raczej...

Świetna książka, dobrze ukazane te same sytuacje z perspektywy różnych osób. Jedyny minus to to, że czuję pewien niedosyt jeśli chodzi o zakończenie, przydałoby się jeszcze parę kartek podsumowujących to wszystko, szczególnie przemyślenia Pana i Panny Młodej :) Ale książka bardzo przystępna, dobrze się czyta :)

Bardzo przyjemna lektura na wieczór spędzany w łóżku - wczoraj zaczęłam, a dzisiaj skończyłam :)

Bardzo przyjemnie się czyta i choć nie jest to jakby się mogło wydawać komedia to i tak bardzo mi się podobała :)

Ciekawy pomysł na książkę, jednak brak mi w niej wymownego spoiwa między bohaterami. Może zaskakujące wydarzenie, które dotyczyłoby wszystkich bohaterów na koniec, które wytłumaczyłoby dlaczego akurat oczami tych osób powinniśmy patrzeć na okoliczności. Dobrze się czyta ma zabawne fragmenty, jednak mam wrażenie, że urywa się i brak jej zakończenia. Sięgnęłam po nią, ponieważ "Ballada o Lili K" mnie zachwyciła, jednak tutaj brakuje mi tego pazura... "Tort weselny" był debiutem może to jest odpowiedź. Nadal jestem pod wrażeniem "Ballady o Lili K".

Lubię książki, które pod pozorem banalności czymś mnie zaskakują...

Jak tylko zobaczyłam okładkę z napisem Tort weselny spodziewałam się zwykłego czytadła. Ot, książka na zabicie czasu w zimowy wieczór. Jednak z każdą stroną przekonywałam się, że jest zupełnie inaczej.

Historia skupia się na weselu Berengère i Vincenta, ale wbrew pozorom nie znajdziemy tu cukierkowego opisu uroczystości. Całość poznajemy z punktu widzenia dziewięciu osób. Wśród nich są 8-letnia dziewczynka, młoda kobieta, którą rodzina uznaje za czarną owcę czy ksiądz udzielający ślubu głównym bohaterom.

Niektóre sytuacje pojawiają się w relacjach kilku bohaterów, co nadaje im pełniejszego opisu. Dzięki temu, że znamy sytuację z różnych stron lepiej rozumiemy bohaterów nie możemy ich jednoznacznie oceniać.

W czasie przyjęcia weselnego poznajemy kilka historii rodzinnych oraz dowiadujemy się o licznych przygotowaniach do imprezy.

Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów. Opisuje środowisko, w którym rządzą konwenanse. Jedyne co się liczy się to wygląd, pozycja społeczna i pieniądze. Ale pozornie sielankowy obrazek zakłócają: dziecko dotknięte mongolizmem, czy ekscentryczni krewni. Odnawiają się dawno ukrywane urazy i pogłębiają się codzienne spory. Mimo to całość kończy się pewnego rodzaju happy endem, a większość bohaterów w czasie przyjęcia zyskuje.

Książkę czyta się jednym tchem. Z każdym kolejnym rozdziałem chcemy wiedzieć, co będzie dalej, aż nagle znajdujemy się na ostatniej stronie.
Niepozorna książka, a warto poświęcić jej kilka godzin.

___

Lubię książki, które pod pozorem banalności czymś mnie zaskakują...

• Wymienię
  • Obyczajowe
  • Przeczytane 2012

Dodaj cytat z książki Tort weselny