Tort weselny

Wydawnictwo: Sonia Draga
Une Piece Montee
978-83-7508-328-6
Ag2S

Vincent et Berengère wstępują w związek małżeński. Oblubienica, najmłodsza córka szacownej zamożnej rodziny, niczego nie pozostawia przypadkowi: każdy szczegół jest drobiazgowo przygotowany, wyreżyserowany, wszystko ma chodzić jak w zegarku – perfekcjonistka Berengère pragnie, aby długo opowiadano o tym jako o wielkim widowiskowym wydarzeniu towarzyskim. Czytelnik uczestniczy w uroczystości – a raczej w tej współczesnej komedii ludzkiej - za pośrednictwem kilkorga gości weselnych, których oczami widzi ślub kościelny i przyjęcie weselne – i ogląda hipokryzję tzw. wyższych sfer, ważniejsze od uczuć niewolnicze przywiązanie do konwencji.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Oliwia | 2015-02-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2015

Lubię książki, które pod pozorem banalności czymś mnie zaskakują...

Jak tylko zobaczyłam okładkę z napisem Tort weselny spodziewałam się zwykłego czytadła. Ot, książka na zabicie czasu w zimowy wieczór. Jednak z każdą stroną przekonywałam się, że jest zupełnie inaczej.

Historia skupia się na weselu Berengère i Vincenta, ale wbrew pozorom nie znajdziemy tu cukierkowego opisu uroczystości. Całość poznajemy z punktu widzenia dziewięciu osób. Wśród nich są 8-letnia dziewczynka, młoda kobieta, którą rodzina uznaje za czarną owcę czy ksiądz udzielający ślubu głównym bohaterom.

Niektóre sytuacje pojawiają się w relacjach kilku bohaterów, co nadaje im pełniejszego opisu. Dzięki temu, że znamy sytuację z różnych stron lepiej rozumiemy bohaterów nie możemy ich jednoznacznie oceniać.

W czasie przyjęcia weselnego poznajemy kilka historii rodzinnych oraz dowiadujemy się o licznych przygotowaniach do imprezy.

Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów. Opisuje środowisko, w którym...

LifeOnMars | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Hmm... Pierwsze dwie historie podobały mi się bardzo. Natomiast każda następna - coraz mniej.

Opowieść Damiena po prostu mnie wkurzyła. Wiem, że ona miała być taka wulgarna, z tymi wszystkimi określeniami typu "dymanko", "laseczka", "kaszalot", "tyłeczek", itd., ale całość jakoś mi się nie kleiła.

Opowieść panny młodej nieco wydumana, ale zakończenie raczej przewidywalne.

Podsumowując: "Tort weselny" czyta się szybko i przyjemnie. Porusza trudniejsze tematy (choroba dziecka, starość i śmierć), ale całość jest raczej lekka.

emii13 | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Ciekawy pomysł na książkę, jednak brak mi w niej wymownego spoiwa między bohaterami. Może zaskakujące wydarzenie, które dotyczyłoby wszystkich bohaterów na koniec, które wytłumaczyłoby dlaczego akurat oczami tych osób powinniśmy patrzeć na okoliczności. Dobrze się czyta ma zabawne fragmenty, jednak mam wrażenie, że urywa się i brak jej zakończenia. Sięgnęłam po nią, ponieważ "Ballada o Lili K" mnie zachwyciła, jednak tutaj brakuje mi tego pazura... "Tort weselny" był debiutem może to jest odpowiedź. Nadal jestem pod wrażeniem "Ballady o Lili K".

Ania | 2012-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2012

Na początku myślałam że będzie bardzo infantylna, banalna... taka książka o której bardzo szybko się zapomina. Byłam zaskoczona jak łatwo się czytało, wpadło w tok myślenia autorki. Wesele widziane oczami uczestników pokazuje jak różny można mieć pogląd na dana sytuację. Mogę z czystym sumieniem polecić jako lekturę na plaże:)

redlime | 2013-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2013

Bardzo ciekawy sposób spojrzenia na jedno wydarzenie. Ważne dla Państwa młodych, ale jak się okazuje nie tylko.
Książka nie ma wciągającej akcji, ale jest bardzo ciekawa.

benzoesan | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów scenek rodzajowych. Bardzo wciągająca, żywa opowieść dotycząca jednego wydarzenia widziana oczami kilku uczestników. Polecam.

Samircia | 2015-04-14

Bardzo przyjemna lektura na wieczór spędzany w łóżku - wczoraj zaczęłam, a dzisiaj skończyłam :)

edi-bk | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Znakomite!

Wiikusiia | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Świetna książka, dobrze ukazane te same sytuacje z perspektywy różnych osób. Jedyny minus to to, że czuję pewien niedosyt jeśli chodzi o zakończenie, przydałoby się jeszcze parę kartek podsumowujących to wszystko, szczególnie przemyślenia Pana i Panny Młodej :) Ale książka bardzo przystępna, dobrze się czyta :)

blueberry | 2015-03-29

Bardzo przyjemnie się czyta i choć nie jest to jakby się mogło wydawać komedia to i tak bardzo mi się podobała :)