Islam, religia państwa i prawa

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
6,56 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
3
7
2
6
2
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
362
kategoria
historia
język
polski
dodał
Przemek

Spis treści: 1. Pojawienie się islamu w Arabii z początkiem VII w. 2. Islam jako religia. Istotne cechy islamu. 3. Islam jako podstawa organizacji państwa. Rozwój konstytucyjny. 4. Dalszy rozwój państwa islamu: kalifat Abbasydów (750-1258) i rozpad jedności kalifatu. Walka sunnizmu i szyizmu. 5. Prawo islamu - Szari'a. Prawo Koranu i Sunny 6. Rozkwit nauki prawa muzułmańskiego - Fikh....

Spis treści:
1. Pojawienie się islamu w Arabii z początkiem VII w.
2. Islam jako religia. Istotne cechy islamu.
3. Islam jako podstawa organizacji państwa. Rozwój konstytucyjny.
4. Dalszy rozwój państwa islamu: kalifat Abbasydów (750-1258) i rozpad jedności kalifatu. Walka sunnizmu i szyizmu.
5. Prawo islamu - Szari'a. Prawo Koranu i Sunny
6. Rozkwit nauki prawa muzułmańskiego - Fikh. Powstanie sunnickich szkół prawniczych - Madhahib. Zakończenie wysiłku twórczego - Idżtihad i okres naśladownictwa - Taklid.
7. Główne działy prawa muzułmańskiego: prawo publiczne, prawo narodów, prawo karne i cywilne - ich charakter i sfera działania w społeczności islamu.
8. System teologii muzułmańskiej. Sufizm. Etyka islamu.
9. Spojrzenie na historię państw muzułmańskich od połowy XIII do XIX w.
10. Prawo islamu w państwach muzułmańskich w okresie naśladownictwa - Taklid (do XIX w.).
11. Islam w XIX i w XX w. Przejście od średniowiecza do nowoczesności: Państwo, prawo i religia.
12. Spojrzenie na islam w Czarnej Afryce.

 

źródło opisu: Spis treści

źródło okładki: Skan własny

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1082
Elevander | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Muzułmanie dzielą świat na dar al-islam oraz dar al-harb. Dar al-islam to w istocie obszar, na którym obowiązuje muzułmańskie prawo. Rzeczywiście można więc powiedzieć, że islam jest par excellence religią prawa. W tej książce J. Bielawski przedstawił początki islamu, jego ekspansję, dzieje państw muzułmańskich oraz muzułmańskiego prawa. Trzeba przyznać, że rys historyczny, w którym Autor opowiada o kalifatach, potem zaś o różnych innych państwach, jest dość zwięzły i jeśli ktoś nie jest w tej tematyce zorientowany, odniesie wrażenie, że zawarte tam zostały tylko daty, imiona i nazwy geograficzne. Moim zdaniem najlepsze są rozdziały V-VIII, w których głównym tematem jest zarys dziejów prawa muzułmańskiego. Prawa i nauk prawnych, bo oba te elementy należy jednak rozpatrywać oddzielnie. Zresztą nacisk na zagadnienia prawne cechuje też rozdziały o historii poszczególnych państw. Ma to pewnie związek z faktem, że Bielawski ukończył jeszcze przed wojną studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poza problemami historycznymi i prawnymi nie porusza w tej pracy Autor innych zagadnień. Trzeba też zaznaczyć, że najpóźniejsze opisywane wydarzenia i procesy mają miejsce w latach 70. i siłą rzeczy Autor nie pisze w ogóle o różnych zagadnieniach, które współcześnie tak mocno kojarzą się z islamem. Aktualność "Islamu, religii państwa i prawa" jest więc przez upływ czasu znacznie ograniczona i moim zdaniem praca ta przegrywa w starciu z "Podstawowymi wiadomościami o islamie" J. Daneckiego. Danecki, nota bene uczeń Bielawskiego, przedstawił w swoim podręczniku więcej zagadnień, a poza tym doprowadził swą narrację do ostatnich lat. Myślę, że szukanie odpowiedzi na aktualne pytania o islam w oparciu o książkę Bielawskiego, może się okazać zadaniem trudnym. Chyba że kogoś interesują muzułmańskie szkoły prawne (tak było akurat w moim przypadku), to lepiej sięgnąć i do tej starszej publikacji.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Skandal

Jestem pod wrażeniem, bo ta historia jest niedoskonała i bardzo kontrowersyjna. W końcu osiemnastolatka i trzydziestotrzyletni facet i związek? No to...

zgłoś błąd zgłoś błąd