Po stronie Kanaanu

Wydawnictwo: Albatros
On Canaan's side
VenusInFur

Hipnotyzująca powieść nominowanego do Nagrody Bookera autora „Tajnego dziennika”. Lilly Bere, osiemdziesięciodziewięcioletnia irlandzka emigrantka, pogrążona w żałobie po śmierci ukochanego wnuka, wspomina swoje burzliwe życie. Urodziła się w Irlandii. Jej ojciec u szczytu kariery pełnił funkcję nadkomisarza Dublińskiej Stołecznej Policji w czasach, gdy Irlandią władali Anglicy. Jej brat...

Lilly Bere, osiemdziesięciodziewięcioletnia irlandzka emigrantka, pogrążona w żałobie po śmierci ukochanego wnuka, wspomina swoje burzliwe życie. Urodziła się w Irlandii. Jej ojciec u szczytu kariery pełnił funkcję nadkomisarza Dublińskiej Stołecznej Policji w czasach, gdy Irlandią władali Anglicy. Jej brat zginął podczas pierwszej wojny światowej, ale jak jego ojciec lojalnie służył koronie. Jej narzeczony, po powrocie z wojny, pracował w ochotniczych oddziałach policji, wspierających Królewską Policję Irlandzką. Rodzina stanęła po niewłaściwej stronie, więc bojownicy o niepodległość Irlandii wydali na jej członków wyrok śmierci. Lilly ucieka z narzeczonym do Ameryki, do tytułowego Kanaanu, licząc na pomoc osiadłych tam krewnych. Czy w nowym świecie uda jej się znaleźć bezpieczne schronienie?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1397,22...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1397,22...»

kawa | 2016-02-19

Bardzo ciepła i niezwykła książka. Historia XX wieku pokazana przez pryzmat życia głównej bohaterki, która po I wojnie światowej zmuszona była uciekać z Irlandii do Ameryki.
Najważniejsze momenty życia Lilly to jednocześnie kluczowe momenty w historii.
Tęsknota, samotność, miłość i wreszcie u kresu życia wiadomość, która zwala z nóg.
Piękny, prawie poetycki język.

Xsenia | 2016-05-13
Przeczytana: 11 maja 2016

Wyjątkowo nietypowa książka. Książka czy wręcz pamiętnik życia starej kobiety. Jej przeżycia, tak zwykłe ( urodzenie dziecka, miłość, małżeństwo, praca) potrafią być opatrzone niezwykłością (potrójna zmiana nazwiska, małżeństwo z człowiekiem, którego wcale się nie zna, utrata najbliższych).
Książkę może podsumować tylko jedno zdanie-przekleństwo: "obyś żył w ciekawych czasach".

Ania Kantorczyk | 2017-04-15
Przeczytana: 07 września 2015

Jeżeli ktoś nie potrafi docenić piękna małych chwil, nie będzie umiał się zachować nawet wtedy, kiedy nadejdą te najszczęśliwsze.

Paulina | 2017-07-09
fabrykantka | 2016-10-23
Przeczytana: marzec 2016
Ula | 2016-06-22
Costa Book Award 2016 przyznane

3 stycznia przyznano po raz 45 nagrody Costa Book Award - jedne z ważniejszych nagród literackich w Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach: powieść, debiut, biografia, poezja i literatura dla dzieci. Pod koniec stycznia poznamy laureatkę lub laureata Costa Book of the Year.