Jak robić dobrze

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Afryka, Hołownia, pomoc
religia
MateuszP

Dokąd dziś swoje kroki skierowałby Jezus Chrystus? Do Afryki. Do miejsca, gdzie dobro i zło widać najwyraźniej. „Jak robić dobrze” to fascynująca opowieść o tym, jak Szymon Hołownia odkrył Czarny Ląd, jak zmienili go ludzie, których tam spotkał. I kolejna mądra książka Szymona o Bogu i ścieżkach, często bardzo krętych, które do niego prowadzą.

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2015

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/

bibi | 2015-10-12
Przeczytana: październik 2015

KSIĄŻKA- REWELACJA
Zmniejszać zło przez robienie dobra. Wspierać konkretne dzieło przez regularną pomoc, dzielić się ułamkiem tego, co mamy. Te pojedyncze złotówki (z niekupionej kolejnej książki czy z niewypitej kawy) mają ogromną moc, "meblują niebo", dają pewność, że dobrze zainwestowaliśmy. I mówić o tym głośno, nie żeby się chwalić, ale zarażać innych.

Natalia | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

„Dać dom tym, którzy z powodu jakiejś wielkiej tragedii nie mają domu, a tym, którzy dom mają – pomóc do niego wrócić. To też wielka i piękna robota: nie zawłaszczać dzieci, ale z miłością naprawiać więzi, które w ich życiu próbowała zerwać choroba, bieda albo śmierć”

Kto współcześnie potrzebuje pomocy? Afryka. To miejsce, gdzie głowy okiem widzimy przemoc, biedę, choroby, ale obok tego całego zła dostrzegamy niezwykłe ciepło. Nie mówię tutaj o temperaturze, ale o dobru, jakie uaktywnia się w tym regionie świata. Po raz pierwszy Szymon Holowania zabiera nas na Czarny Ląd. Opowiada o ludziach, miejscach i zdarzeniach. Pokazuje wielkie rzeczy, które dzieją się tam. Pan Szymon ukazuje wielkość Boga, który niczym przewodnik prowadzi ludzi po krętych drogach życia.

Szymon Hołownia opuścił nasz kontynent i zawędrował do Afryki do niewielkiego miejsca, które niesie ogromną pomoc dzieciom. Hołownia opowiada o mieszkańcach domu dziecka w Kasisi, o tych którzy tam pracują, mieszkają,...

Olaf | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Transfer Hołowni ze Znaku do Czerwono-Czarnego, był pierwszym sygnałem, który wskazywał na zmiany. Intuicja była trafna. Z dziennikarza sprawnie poruszającego się w polskim gówienku pan Szymon teleportuje się do świata całkowicie innych dramatycznych problemów. Wypisuje się z brania udziału w sporach o in-vitro, gender i laicyzacji Polski. Zaczyna zajmować się produkcją dobra w miejscach gdzie ludzie na prawdę nie mają co jeść. Jedno co mnie w tym wszystkim naprawdę jakoś porusza, to celne zaatakowanie naszej obojętności. Iluż to widzę fejbukowych wojowników, którzy klepią setki znaków, a w istocie ich bunt jest pusty. Czy dasz 5 zł raz na tydzień, bez litości pana, który zsypuje okruchy psu? Czy raczej zrobisz rozkiminkę, która doprowadzi cię do przekonania żeś złodziej i masz zasrany obowiązek pomóc swojemu bratu gdzie potrzebuje twojej pomocy. Książka rewelacyjna bo mnie mocno zdenerwowała. Polecam.

Kaś | 2015-06-09
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Książkę chwyciłam całkowicie w ciemno, bez sprawdzania, czego dotyczy. Nazwisko Szymona Hołowni jest dla mnie marką samą w sobie, więc byłam pewna, że cokolwiek będzie tematem głównym, na pewno mi się spodoba. Po lekturze wstępu byłam dość mocno zszokowana - miałam ochotę odłożyć książkę, zaszufladkowawszy ją wcześniej jako tekst reklamujący fundację, która - jak to fundacja - chce naszych pieniędzy. Na szczęście dokończyłam czytanie, a za tamto myślenie jest mi bardzo, bardzo wstyd.

W "Jak robić dobrze" autor rzeczywiście opowiada o pracy swojej fundacji, robi to jednak w sposób przyjemny i pozbawiony moralizatorstwa. Książka jest raczej zapisem historii poszczególnych podopiecznych, zbiorem fantastycznych opowieści o zwykłych-niezwykłych ludziach. Fragmenty są krótkie, ale jest ich bardzo dużo, poza tym dość w nich treści, aby poruszyć nasze emocje. Autor opowiada o ludziach, których zna, i ukazuje ich losy w taki sposób, by wywołać na nas jak największe wrażenie. Nie ma jednak...

Lidka | 2016-05-04
Przeczytana: 01 maja 2016

Ujmująca pozycja i jak najbardziej zmieniająca spojrzenie na wiele kwestii życiowych. Ciekawie przedstawione życie ludzi w Afryce i efekty działalności Fundacji.
Jestem zachwycona książką i gorąco POLECAM

Ula | 2015-07-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 24 lipca 2015

Książka jest rewelacyjna! Wciągnęła mnie od samego początku i nie odpuściła do ostatniej strony. To moje pierwsze spotkanie z Szymonem Hołownią na kartkach książki i jestem nim naprawdę zachwycona. Ujawnia się nam obraz człowieka inteligentnego, oczytanego, mocno stąpającego po ziemi, który przedstawia nam klarowne i racjonalne rozwiązania niektórych problemów społecznych i politycznych, a przede wszystkim przedstawia się nam osoba o dobrym sercu, która za wszelką cenę stara się nieść pomoc innym i właśnie tym podejściem, próbuje nas zarazić. Muszę przyznać, że robi to bardzo skutecznie. Nie trzeba robić wielkich rzeczy, wystarczy, że nasze życie będzie usłane drobnymi, dobrymi uczynkami, że czasem przestaniemy myśleć wyłącznie o sobie, a dostrzeżemy potrzeby drugiego człowieka. Wszystko to sprawi, że poczujemy się lepsi, a nasze życie nabierze większego sensu. W książce nie było punktu, w którym nie zgodziłabym się z autorem. Wszystkie jego argumenty do mnie przemówiły i...

Sylwia Binkowicz | 2015-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2015

Nie przepadam za postacią pana Hołowni, chyba, że występuje w towarzystwie pana Prokopa - wtedy stają się genialnym duetem, który nie byłby tak genialny bez pana Hołowni. Ot, wstęp paradoksem.
Po 'Jak robić dobrze' sięgnęłam ze względu na to, że chwytliwy tytuł przyciągnął moją uwagę w Empiku. Po powrocie do domu przejrzałam internet o czym traktuje książka - jeśli miałaby być kolejną 'ewangelią' tego pana - podziękowałabym.
Okazuje się, że jest zbiorem bardzo ciekawych, niejednokrotnie bardzo wzruszających anegdot z życia fundacji działającej na terenach Afryki. Wszystko opisane w sposób przystępny, opatrzone pięknymi i naturalnymi zdjęciami. Owszem, nie brakuje wtrąceń pana Hołowni o Opatrzności, Bogu i wadze modlitwy, ale w końcu mamy do czynienia z książką pana Hołowni. Nie komentuję, widziały gały co brały.
Najbardziej jednak po lekturze 'Jak robić dobrze' poruszył mnie fakt tego w jaki sposób opowiadamy o otaczającej nas rzeczywistości. Hołownia zadaje pytanie - po co Blue...

Renata | 2015-05-27

Żeby pomagać ludziom, nie trzeba mieć milionów na koncie ... I o tym jest ta książka - jak DOBRZE pomagać, czym jest pomaganie; i o ludziach, których Szymon Hołownia pokochał od pierwszego spotkania. O tym, że czasami wystarczy nasza dobra myśl, obecność ... A najpiękniejszym tego wyrazem są słowa jednego z bohaterów tej książki do jej autora: "Dziękuję, że poświęcasz czas, żeby o mnie myśleć". Ja się wzruszyłam. A autor tych słów jest już w Niebie i pewnie uśmiecha się do nas :)

ksiazkaznadzieja | 2015-06-23

Hołownia tym razem odchodzi od tematyki religijności. Tym razem pisze o Afryce i dwóch fundacjach które tam prowadzi. Nie jest to jednak książka wypełniona reklamującą fundacje lecz mądry tekst dający nam wiele do myślenia.

Gdy Wydawnictwo Czerwone i Czarne zaproponowało nam przesłanie książki Szymona Hołowni „Jak robić dobrze”, bardzo się ucieszyłyśmy. Szanujemy bardzo tego autora za doskonałe książki poświęcone tematyce kościoła i religii. Widziałyśmy ją już wcześniej i bardzo nas zainteresowała.

Cała recenzja na:

haLina | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

W mądry i przekonywujący sposób Szymon Hołownia pokazuje jak możemy sensownie zmienić i poprawić jakość życia - i to nie tylko własnego.
Im więcej ludzi przeczyta tym lepiej, im więcej przemyśli i weźmie sobie do serca...