Dziewczyny wyklęte

Wydawnictwo: Fronda
7,51 (571 ocen i 109 opinii) Zobacz oceny
10
69
9
89
8
139
7
154
6
64
5
27
4
15
3
4
2
7
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788364095610
liczba stron
528
słowa kluczowe
powstanie, Szymon Nowak,
język
polski

Były piękne, młode. Kochały swoich chłopców, narzeczonych i mężów – ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. Trwały przy nich aż do końca. KOCHAŁY TEŻ POLSKĘ. I O NIĄ WRAZ Z NIMI WALCZYŁY. Często z bronią w ręku, ale także przenosząc meldunki, opatrując rany, organizując kryjówki i zaplecze. Prowadząc działalność konspiracyjną. A gdy stało się jasne, że CHWILOWO PRZEGRALI – służąc słowem otuchy, tym nielicznym,...

Były piękne, młode. Kochały swoich chłopców, narzeczonych i mężów – ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. Trwały przy nich aż do końca. KOCHAŁY TEŻ POLSKĘ. I O NIĄ WRAZ Z NIMI WALCZYŁY. Często z bronią w ręku, ale także przenosząc meldunki, opatrując rany, organizując kryjówki i zaplecze. Prowadząc działalność konspiracyjną. A gdy stało się jasne, że CHWILOWO PRZEGRALI – służąc słowem otuchy, tym nielicznym, którzy przetrwali...

Pierwsza na naszym rynku książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia – o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie.

Oto szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji. Są to jednocześnie opowieści o MIŁOŚCI I NIENAWIŚCI, O ŻYCIU I O ŚMIERCI...

Ich indywidualne losy to tragiczna, lecz zarazem piękna część polskiej historii...

 

źródło opisu: wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: wydawnictwofronda.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1944)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 416
paweł | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Historia 16 kobiet,(a raczej dziewcząt),niepodległościowego podziemia.Książka, niewątpliwie przyczynia się do utrwalania pamięci,o ludziach niezłomnych i bohaterskich,pragnących wolnej Polski.Niestety mogłaby być napisana lepiej. Oceniam książkę, nie bohaterów tej książki.

książek: 2756
Ela | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 marca 2015

Nie będę oceniała tej książki, by niską notą warsztatu autora nie skrzywdzić jej bohaterów. Liczyłam na poważne i rzetelne opracowanie tematu, a otrzymałam zbiór przebeletryzowanych (jeśli mogę się tak wyrazić) historyjek, w których autor doskonale wie, co bohater myślał i czuł w obliczu niebezpieczeństwa, a nawet samotnej śmierci. Treść książki jest interesująca, opisywane sprawy bardzo ważne, ale forma przekazu literackiego zabierała mi 90% przyjemności z lektury.

Styl tej książki określiłabym jako patetyczno – infantylny. Przypuszczam, że autor nadając opowieściom formę fabularyzowaną chciał przybliżyć czytelnikowi ich bohaterów. Niestety, tym razem zabieg ten nie spełnił założonego celu, wręcz przeciwnie – w jakiś sposób spłaszczył bohaterów i odjął im wiarygodności. Czytając dialogi koleżanek w stylu „Wiesz, partyzanci od dawna namawiają mnie na konspirację, to fajni chłopcy, chyba się zdecyduję” po prostu nóż się w kieszeni otwiera.

W każdym niemal rozdziale „śnieg skrzył...

książek: 682
SeVIIen | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

„Kobiety to niewątpliwie najwrażliwsze dzieło boskiej ręki Stwórcy. Delikatne, kruche, przepełnione uczuciami.”

Tymi słowami Szymon Nowak rozpoczyna swoją książkę. A jest ona bardzo trudna do oceny. Autor podejmuje się tutaj przedstawienia zarysów sylwetek 16 kobiet z antykomunistycznego podziemia. Są to: „Inka”, „Marcysia”, „Perełka”, „Wanda”, „Jaga”, „Jasiek”, „Krystyna”, „Blondynka”, „Czesława”, „Irena”, „Siostra Izabela”, „Lala”, „Danka”, „Sarenka”, „Dziuńka” i „Krysia”. O niektórych z nich z pewnością większość z nas słyszała (najbardziej znaną jest bez wątpienia Danuta Siedzikówna, pseudonim „Inka”), ale niektóre są niemal zupełnie nieznane. Części z nich udało się przetrwać przesłuchania, więzienie, szykanowanie. Ale były też takie, które uznano za zdrajczynie i skazano na karę śmierci, nie wiadomo było nawet, gdzie je pochowano. Część z nich została oczyszczona z zarzutów dopiero w latach 90. XX wieku. Ale łączy je jedno – wszystkie były bohaterkami, walczyły dzielnie o...

książek: 648
Karol | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 listopada 2017

Dobra książka która pewnie byłaby jeszcze lepsza gdyby napisał ją ktoś inny.

Pan Nowak wykonał świetną robotę w kwestii faktów - mamy do czynienia z masą zdjęć, dokumentów, wspomnień, a kiedy była taka możliwość nawet teraźniejszymi wypowiedziami tytułowych "Dziewczyn". Wszystko to zebrane do kupy tworzyło naprawdę solidny fundament do całości.

Nie byłem do końca przekonany do mieszania faktów z domysłami i wyobrażeniami autora o tym jak wyglądały poszczególne sytuacje. Byłem raczej nastawiony że będę miał tutaj do czynienia z literaturą faktu, aczkolwiek autor na samym wstępie zaznaczył że dodał swoje trzy grosze do całości. Muszę jednak przyznać że z czasem idzie się do tego przyzwyczaić, jest to dosyć specyficzny styl, ale pod koniec przestałem zwracać na to uwagę i chłonąłem całość bez większych zastrzeżeń.

Niestety autor podszedł do swojej pracy dosyć emocjonalnie i nie starał się tego zbytnio ukrywać. Każdy czarny charakter musiał być zły do szpiku kości, a każdy dobry...

książek: 2320
Weronika | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam wcześniej wstrząsające w swej brutalnej prawdzie „Dziewczyny z Powstania” oraz „Dziewczyny z Syberii”.
Właśnie skończyłam czytać „Dziewczyny wyklęte”.
Nie myślałam, że jest to możliwe, ale ta książka poraziła mnie jeszcze bardziej niż dwie poprzednie.
W dwóch poprzednich czytamy wspomnienia kobiet, które przeżyły piekło za życia.
W tej ostatniej wspomnienie często kończy się śmiercią bohaterki z rąk zwyrodniałych rodaków.
Śmiercią młodej, ładnej dziewczyny, z głową pełną marzeń i nadziei...
Nie zrobiły nic złego. Żadna z nich.
Po prostu pojawiły się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie.
Większość nich spędziła młodość na kresach. Tam były ich rodzinne domy, szkoły, pierwsze przyjaźnie i miłości.
Tam zastała je wojna. Dwóch wrogów. Niemiec. Sowiet. A one w tym wszystkim chciały kochać, pomagać, walczyć o swoją Ojczyznę. A nade wszystko chciały żyć.
Do partyzantki często trafiały przez przypadek. Bo był tam brat, narzeczony, koleżanka. Bo potrzebowano...

książek: 412
Paweł | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Autorowi zawsze można zarzucić, że nie spełnił się w stu procentach, że dziwnie napisał książkę pod kątem wydarzeń lub zwyczajnie nie podoba nam się styl jego pióra. Ważne są przede wszystkim prawdziwe wydarzenia, które przedstawione w książce ,,realnie" dokonały się w przeszłości. Tym przykładem jest właśnie ta książka i skompletowane przez autora losy poszczególnych dziewczyn, które poświęcając swoje młode życie walczyły u boku prawdziwych patriotów walczących z bezwględną hołotą i polskimi sługusiami na wrogich rozkazach.

Przedstawione historie i losy Bohaterek chwytają za serce, sprawiają, że dopełniona wrażliwość potrafi uronić łzę współczucia. Są przykładem prawdziwej walki o prawdę, sprawiedliwość, dobro i nadzieję na niepodległe jutro. To przede wszystkim przykład odpowiedzialności za Ojczyznę: walka z bezwględnym wrogiem, który nastaje na pokój i wszelkie dobro. Te wszystkie dziewczyny dały się poznać jako osoby, które walczą za prawdę i wspólne dobro. Dobrze wiedziały co...

książek: 487
Przemysław Zyra | 2015-04-13
Na półkach: X2015, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Kilkanaście historii o różnych kobietach. Różne były ich losy, różny przebieg działań, ale wszystkie warte są poznania i wspomnienia.

W książce znaleźć można opis losów młodych dziewcząt dopiero poznających życie, jak i nieco starszych kobiet. Mamy też brutalną historię zakonnicy, która nie otrzymała ze strony komunistycznych oprawców żadnej taryfy ulgowej. Jedne historie kończą się w miarę dobrze, inne tragicznie. Losy kobiet przeplatane są przygodami najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych. Przeczytać można między innymi o Łupaszce, Kmicicu, Ogniu, Zaporze, Wołyniaku.

To historia najnowsza i dobrze ją znać. Dobrze też wiedzieć jakie są konsekwencje wprowadzania ustroju, w którym państwo chce zmusić obywateli do życia w określony sposób. Całe szczęście, że autor nie tworzył tu opracowań naukowych, ale spisał wszystko w łatwą do przyswojenia opowieść, która ma szanse przemówić do wielu czytelników. Zainteresowani tematem z pewnością sięgną po inne historycznie źródła, by poznać...

książek: 647
Meggie | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowiący upamiętnienie zasług ludzi odważnych, niezłomnych i walczących za Ojczyznę. Ludzi kochających swój kraj bardziej niż własne życie. W zbrojnym, polskim podziemiu czynny udział brały także kobiety i to o nich właśnie jest ta książka. O dziewczynach i kobietach z antykomunistycznego podziemia, których poświęcenie nie powinno zostać zapomniane, a pamięć o ich czynach należy przechowywać głęboko w sercu.

Szymon Nowak jest autorem kilku książek historycznych oraz współpracownikiem Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Jego artykuły publikowane są w wielu czasopismach historycznych, do których należy między innymi tytuł „Militaria XX wieku”.

Planowałam przeczytać tę książkę od momentu pojawienia się jej zapowiedzi, ponieważ porusza ważną, chociaż trudną tematykę. To część historii naszego kraju. Publikacji dotyczących tego okresu powstaje coraz więcej, lecz zazwyczaj skupiają się na...

książek: 1614
Monika | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2016

Książka "Dziewczyny wyklęte" już dość długo czekała w kolejce do przeczytania, pomyślałam, że zbliżający się Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, to idealna okazja, by sięgnąć po tę lekturę.

Właściwie od samego początku czytałam ze ściśniętym gardłem. Bo wzruszają mnie takie historie, po prostu. Jak się nie wzruszać, kiedy ciężko ranna "Perełka" mówi, że jej marzeniem jest, żeby się zakochać? Odważne, kochające swoją ojczyznę młode dziewczyny, żołnierki z marzeniami, jak każda nastolatka, bez względu na czasy i okoliczności "Perełka", "Wanda", "Jaga", "Inka","Jasiek", "Krystyna", "Lala", "Danka" i wiele innych czasem bezimiennych, które tak niesprawiedliwie były oceniane przez lata. Skazane na śmierć i zapomnienie. Niektóre przeżyły, dziś są staruszkami, skromnymi, cichymi bohaterkami. W książce możemy przeczytać o losach dziewczyn, ale i chłopaków z lasu, którzy do końca walczyli o wolność naszego kraju, o ich tragicznych losach powojennych, torturach w więzieniach UB, ciągłej...

książek: 2195
emindflow | 2015-07-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2015

To mogła i powinna być wyjątkowa i ważna książka. Odkłamywanie naszej historii, przybliżenie tragicznych losów młodych dziewczyn walczących o wolną Polskę, sporo mało znanych faktów i archiwalnych zdjęć - to wszystko tu jest. Jedyne do czego można się przyczepić to zawężenie grupy wybranych postaci do kilku zaledwie ugrupowań partyzanckich, co z drugiej strony daje tylko wyobrażenie ile im podobnych było w skali całego kraju.
Skoro tak, to dlaczego taka niska ocena?
Ano dlatego, że cały projekt koncertowo spieprzył autor, któremu zachciało się realizować swoje pseudo literackie ambicje. Efekt tych zabiegów okazał się katastrofalny. Fragmenty książki o charakterze „fabularnym” to po prostu Himalaje grafomanii. Nie da się tego czytać bez zażenowania.
W sumie mam mocno mieszane uczucia, ale dominuje niesmak i wściekłość na autora, który swoimi żałosnymi wypocinami wręcz sprofanował ważny temat.

zobacz kolejne z 1934 
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd