Jak robić dobrze

Czerwone i Czarne
2015-05-06
2015-05-06
Malawi Afryka Hołownia pomoc wolontariat

Fajnym jest Pan człowiekiem Panie Szymonie, ale czy koniecznym jest takie kurczowe mieszanie do tego czynienia dobrych rzeczy Boga?? Czy nie otrzymując „łaski wiary” nie mógłby Pan działać/żyć/pomagać w ten sam sposób? I czym do cholery różni się noszenie na nadgarstku czerwonej, kabalistycznej nitki od noszenia na szyi łańcuszka z krzyżykiem lub różańca na palcu? Albo nawet durszlaka na głowie? Na Boga, jakby tak wyjść na chwilę z tej szufladki kaznodziei i spojrzeć z dystansu, okazałoby się, że tak naprawdę niczym.

Kolejna książka Szymona, świetna pozycja, polecam gorąco! Szymon jeszcze nie był szalonym politykierem i tak świetnie reklamował swoją fundacje że aż ustawiłem polecenie przelewu. Warto, warto, warto! :)
Mimo że nie jest to smaczna mega jakaś książka ;)

Mimo że nie jest to smaczna mega jakaś książka ;)

Jestem zaskoczona informacjami, które przeczytałam w tej książce. Nie wiedziałam na jak szeroką skalę Pan Szymon angażuje się w pomoc innym. Ogrom wiedzy o krajach afrykańskich, ich kulturze, a także problemach- to wszystko znajdziemy w tej książce. Momentami nie była wciągająca, czasami jednak bardzo smutna. Myślę, że warto się zagłębić w treść tej książki.

Nie sądziłam , że Hołownia pisze książki. Natknęłam się na nią przypadkowo przeglądając nowości.
Książka opowiada o działaniach organizacji, które pomagają w Afryce w określonym jej rejonie. Szymon opisuje jak funkcjonuje tam praca danje fundacji, na czym im zależy, co próbują osiągnąć. Pisze często o kwotach jakie są potrzebne na okreslone potrzeby. Moim zdaniem to bardzo dobrze bo nie próbuje nic ukryć tylko szczerze pisze jak to wygląda.

Zwraca też uwagę, że ich celem nie jest tylko zwykła sama w sobie pomoc, tylko, że tam patrza na każdego człowieka jako na indywidualność, poznają go, chcą zrozumieć jego historię, jego samego, zaprzyjaźnić się, nawiązać kontakt. Miejsca w których niesiona jest pomoc dotyczy głownie dzieci do 21 r.ż., które zostały bez rodziny, dachu nad głową, których rodzice nie mieli pieniędzy i realnie zdawali sobie z tego sprawę więc oddali dziecko do nich licząc na pomoc. Dotyczy też kobiet, które są w ciężkiej sytuacji, osób chorych nawet starszych które potrzebują pomoc. Szymon przekonuje, że każdy z nas może przyczynić się do pomocy, nie chodzi tu o wielkie sumy, tylko nawet o zwykłe 2 zł. które przelewem stałym co msc. będzie przelewane a utworzy w nas przejscie do bycia lepsza osobą, która odmówiła sobie małej rzeczy, a zrobiła tak dużo dobrego.

Książkę czyta się bardo przyjemnie, ma wiele momentów, które skłaniają do refleksji. Mi szczególnie w głowie został fragment dotyczący tego, czym zdaniem danego chłopca jest miłość- odp., że to "dawanie poczucia drugiej osobie, że jest się przy nim na dobre i złe, nie jak zaopatrzeniowiec, przytulacz, komentator, wychowawca, ale po prostu człowiek, który cieszy się z tego, że drugi istnieje. Że jest się gotowym oddać swoje życie, żeby on lepiej żył."

Każda z książek Szymona Hołowni, którą przeczytałam mnie zachwyciła i porwała. Tym razem opowiada o swojej przygodzie w Afryce. Kto zna Szymona wie, że współpracuje z fundacją, która pomaga ludziom w niektórych regionach Afryki oraz sam wyjeżdża tam pomagać. W książce przedstawia tamtejsze realia oraz opisuje zwykłe-niezwykłe osoby z ośrodków, które odwiedza.

Kilka razy namawiano mnie na sięgnięcie po książki Szymona Hołowni, ja jednak dosyć sceptycznie podchodziłam do tego tematu twierdząc – może kiedyś przeczytam.
W końcu nastąpił ten moment, że sięgnęłam po książkę Jak robić dobrze i żałuję, ale jedynie tego, że nie zrobiłam tego wcześniej. Szymon Hołownia w prosty, bezpośredni, czasami żartobliwy i wzruszający sposób opisuje swoje afrykańskie życie. W książce dokładnie tłumaczy czym zajmują się dwie fundacje, którymi zarządza Kasisi i Dobra Fabryka.
Kasisi to dom dziecka prowadzony przez siostry zakonne, a w którym schronienie i opiekę znajdują dzieci w różnym wieku od noworodków po nastolatków do 21 roku życia. Siostry zapewniają dzieciom dostęp do edukacji, podstawową opiekę zdrowotną oraz starają się, by dzieci trafiały do adopcji, głównie dokonywanych przez dalszych krewnych. Starszym dzieciom Kasisi pomaga znaleźć pracę, by mogły stać się samowystarczalne i ...

Obowiązkowa lektura dla tych co to się zastanawiają po co komu fundacje, po co pomagać. Dla tych co myślą, że Afryka nie docenia, dla tych co uważają że I tak nie warto....dla tych wszystkich co myślą, że "moje 5 zł I tak niczego nie zmieni". Polecam z całego serca, spójrz na Afrykę innymi oczyma. otwórz serce i umysł. Tak niewiele trzeba aby czynić tak wiele.

łezki wzruszenia pojawiły się już na początku opowieści o niezwykłych mieszkańcach Kasisi, i później pojawiały się bardzo często. Niezwykle inspirująca do czynienia dobra, stale i małymi kroczkami.♥

Poruszające i piękne historie osób takich jak: Franek,Babcia Maria, Beauty, Precious, Marianne. I wszystkie takie prawdziwe, bliskie, nie są to odlegli ludzie z odległej Afryki.

Perełki, same perełki. Jak na przykład ta, z Piątkowych myśli Szymona:
,, Gdy czytam znane wszystkim słowa 'gdy dajesz jałmużnę, niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa', nie widzę w nich wezwania do tego, by kokieteryjnie udawać przed całym światem, że się nie zrobiło czegoś dobrego (bo żeby świat wreszcie przestał podniecać się złem, trzeba mu wbijać do głowy, jak ekscytujące może być dobro),ale do tego, by lewa ręka dawała tak często, żeby prawa nie mogła się w tym połapać.''

Książka ujmująca za serce, ale nie poprzestająca tylko na ujmowaniu.
Warto zapoznać się z Fundacją Kasisi, Dobrą Fabryką, robieniem dobrze...stale i małymi kroczkami.

Hasłem Fundacji Kasisi jest: ,,Każdy ma coś, nikt nie ma wszystkiego''. Słowa autora skierowane do podopiecznych: ,,My ratujemy Wam życie czasami, Wy codziennie ratujecie życie nam.''

Polecam gorąco i całym serduchem!

Bardzo dużo dowiedziałam się o Afryce, rzetelne informacje dotyczące problemów, które dotykają ten kontynent.. Książka wzbudza w sercu chęć pomagania.
Dawkowałam tą książkę sobie powoli. :)

Dawkowałam tą książkę sobie powoli. :)

• 2015
  • 2015