Przeżyłam to. Wola 1944

Tłumaczenie: Angela Götz-Zyskowski
Wydawnictwo: Gondwana
historyczna
Vatis

Niezwykle poruszające wspomnienia sanitariuszki AK ze szpitala św. Stanisława na Woli z pierwszych dni sierpnia 1944 roku. Dwudziestoletnia Anna Danuta Sławińska (w powstaniu Leśniewska) trafia w samo centrum dramatycznych wydarzeń. Autorka, która sama cudem uniknęła egzekucji, jest świadkiem tzw. rzezi Woli, podczas której wciągu kilku dni Niemcy mordują od czterdziestu do pięćdziesięciu tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Obok nadludzkiego wysiłku i heroizmu polskiego personelu szpitalnego, ratującego pacjentów i przygodnych uciekinierów, pokazuje katów, których działania obserwuje z bliska. Jest wstrząśnięta i przerażona ich barbarzyństwem. Potrafi jednak dostrzec ludzkie odruchy wśród bestii. Tych jedenaście dni powstania spędzonych na Woli pozostawia w niej piętno na całe życie. Książka pokazuje zło, zniszczenie i śmierć, które niesie ze sobą wojna. Nie brakuje w niej jednak nadziei i wiary w przyjaźń oraz dobro, które tkwi w człowieku. To ono daje Autorce sił, aby przetrwać i wyrwać się z piekła. Kierowana obowiązkiem, trafia do kolejnego piekła – obozu przejściowego w Pruszkowie.

źródło opisu: http://www.gondwana.pl/wola.html

źródło okładki: http://www.gondwana.pl/Wola/wola.jpg

Kominek | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Odkryta przypadkiem, poznana w mgnieniu oka... poruszająca historia, którą autorka opisała na podstawie osobistych doświadczeń z pierwszych dni Powstania Warszawskiego przeżytych na Woli... w trakcie brutalnej masakry tej dzielnicy... w szpitalu, który miał wyjątkowe szczęście być oazą spokoju w morzu ognia, gwałtów, rzezi i cierpienia, które dotknęły Wolę na początku sierpnia.

Byli źli, ale i dobrzy Niemcy, dzięki którym ona i jej bliscy znajomi nie tylko mogli żyć, ale mogli też wspierać innych. Wszystkich zainteresowanych tematem Powstania Warszawskiego odsyłam do tej niewielkiej, ale jakże wyjątkowej publikacji, warta jest każdej złotówki na nią wydanej.

marw | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Niezwykle ciekawe wspomnienia. Nie znajdzie się w nich opisu walk i chwalebnych czynów bojowych. Z to poznamy sytuację enklawy jaką był w piekle Woli Szpital Św. Stanisława. Codzienność tyłów miesza się z horrorem Rzezi Woli, wśród nieustannego zagrożenia zobaczymy ludzkie odruchy Niemców. Sugestywny opis 12 dni w sierpniu 1944.

joaśka | 2018-07-19
Admar | 2017-11-04