Unterm Rad
830602687X
klasyka

Inne wydania

UWAGA! Książka była w Polsce wydana także pod innym tytułem: "Pod kołami". Przebić się do wyższego świata, zdobyć wyższe wykształcenie, wyjść poza monotonię i duchową ciasnotę małomiasteczkowego życia oto czego pragnie syn kupca z gór Schwarzwaldu, dorastający Hans Giebenrath. Pomyślnie zdany egzamin i początki nauki w szkole krajowej wróżą nieprzeciętnie zdolnemu i wrażliwemu chłopcu karierę...

UWAGA!
Książka była w Polsce wydana także pod innym tytułem: "Pod kołami".

Przebić się do wyższego świata, zdobyć wyższe wykształcenie, wyjść poza monotonię i duchową ciasnotę małomiasteczkowego życia oto czego pragnie syn kupca z gór Schwarzwaldu, dorastający Hans Giebenrath. Pomyślnie zdany egzamin i początki nauki w szkole krajowej wróżą nieprzeciętnie zdolnemu i wrażliwemu chłopcu karierę urzędniczą lub duchową, wkrótce jednak wymagania stawiane przez bezduszne i jednostronne kształcenie zaczynają przerastać siły Hansa. Niespełnienie jego edukacyjnych aspiracji, pierwszy zawód miłosny, a także trudność oswojenia się z pracą w rzemiośle, prowadzą do tyleż tragicznego, co zagadkowego zakończenia książki.

Mariusz | 2015-06-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książka filozoficzna o dążeniu do lepszego świata. Tak się nam wydaje, łapiemy byka za rogi i podążamy do wyższego świata, chcemy się wybić ponad otoczenie. Jesteśmy na fali, aż tu nagle - choroba, być może z przemęczenia. Książka o młodości, o ambicjach. Obraz przedstawiany przez autora jest pełny, szczegółowy, niczego nie brakuje. Dzięki doskonałym opisom otoczenia przyjemnie się czyta. Łatwo przenosimy się do świata w którym żyje bohater. Moim zdaniem to książka dla wszystkich, zarówno dla młodych jak i trochę starszych czytelników. W każdym wieku możemy się zapędzić, wspiąć się na szczyty kariery, a później spaść do poziomu z którego się startowało. Polecam.

Julls | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Książkę poleciła mi mama, zachwycając się "niemieckim klasykiem i noblistą". Po przeczytaniu "Wyższego świata", doszłam do wniosku, że rzeczywiście jest czym się zachwycać.

Przede wszystkim- język, jakim posługuje się pisarz. Piękne, bardzo plastyczne, niemalże liryczne opisy (nie tylko przyrody) bardzo przyjemnie mi się czytało. Nie są zbytnio rozwlekłe, nie toną w gąszczu porównań i środków stylistycznych, da się w nich jednak wyczuć prawdziwą rękę mistrza.

Wiele sytuacji z książki było mi bliskich, z resztą, tęsknota za miłością i dzieciństwem chyba nikomu nie jest obca. Powieść opowiada właściwie o tym, co stało się z młodym Hansem, przygniecionym presją bycia kimś lepszym, niż jego rówieśnicy z wioski, naciskiem innych ludzi, nauką do późnych godzin nocnych i własną ambicją. Brzmi znajomo? Pewne schematy dotyczące szkolnictwa, utrwalone w tej powieści, wciąż są, niestety, jeszcze aktualne.

Z przyjemnością przeczytałam „Wyższy świat” i z pewnością sięgnę jeszcze po inne...

lotosu_kwiat | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Autor słynnego ,,Wilka stepowego" po raz kolejny mnie zaciekawił. Tym razem książka jest prostsza w odbiorze co nie znaczy, że mniej interesująca. Opisany przypadek Hansa był dla mnie w pewnym sensie nawiązaniem do własnej osoby. Zawsze najlepsze oceny w szkole , a jak co do czego przyszło i nie udało mi się osiągnąć sukcesu i skończyć dobrych studiów niejeden raz czułam się podobnie. Co prawda okoliczności dodatkowe i finał były zupełnie inne, a jednak lektura była dla mnie bardzo osobista. Ponadto lubię styl autora, a jego książki uważam za mądre i skłaniające do refleksji. Przeczytana w jeden dzień, a w pamięci pozostanie o wiele dłużej. Historia z pozoru prosta i banalna jednak w wykonaniu autora zdecydowanie nabiera głębi i wyrazu.

Cosmo | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Kolejna pozycja Hermanna Hessa, która mnie nie zawiodła. Tym razem autor ukazuje nam kolejnego indywidualistę - młodego, dorastającego chłopca, który kieruje się w życiu tylko i wyłącznie chęcią ucieczki od mieszczańskiej, nieco trywialnej rzeczywistości. Rzeczywistość ta otacza bohatera ze wszystkich stron, pozbawiając go tym samym jakichkolwiek szans na wzbicie się ponad tłum pospolitych ludzi, którymi Hans w pewien sposób gardzi, czując, że jest on w stanie dokonać rzeczy wielkich. Wierzy, że został wybrany przez Boga do dokonania czegoś niezwykłego. Niestety jak się okazuje, ogromna ambicja, niezaspokojony głód wiedzy oraz nadmierne aspiracje prędzej czy później doprowadzają do załamania. Na dłuższą metę niewiele osób jest w stanie pracować tak ciężko i wytrwale, prowadzi to do wycieńczenia organizmu, a nawet załamania nerwowego... Należy pamiętać, że Hans jest tylko młodym chłopcem, który dla zachowania równowagi psychicznej jak i fizycznej powinien był balansować swoje...

niko1500 | 2015-05-03

Książka ponadczasowa, obrazująca zawsze aktualne problemy młodego człowieka wchodzącego w dorosłość: jak poradzić sobie z rosnącą presją otoczenia, brakiem akceptacji nowego środowiska, oraz tęsknotą za beztroskim dzieciństwem. Smutna historia młodzieńca, który sam uwierzył że jest stworzony do tego aby być najlepszym, z czasem w wyniku zbiegu losu oraz własnej słabości charakteru staje się outsiderem. Upragnione cele bezpowrotnie oddalają się, zaś młody człowiek w obliczu porażki oraz ogromnego zawodu w stosunku do społeczności, z której się wywodzi pogrąża się w sobie coraz bardziej a jedynym wyjściem i ulgą wydaje mu się być wyłącznie śmierć. W dzisiejszych czasach ta historia wydaje się dość banalna, lecz jest napisana tak plastycznie, że trudno po przeczytaniu tej książki nie pochylić się choć na chwile nad przemyśleniem kondycji społeczeństwa i wartości jakimi się ono kieruje.

W zasadzie prosta historia opowiedziana w pedagogiczny sposób z przymrużeniem oka. Autor zajmuje tutaj pozycję swego rodzaju człowieka co to wie o życiu wszystko i odnosi się pobłażliwie do sytuacji, bohaterów. Podoba mi się liryczny styl, wielowymiarowe ujęcie bohatera, ciekawy balans na emocjach czytelnika. Opisy i klimat przypomina mi mocno Naipaula czy Singera, rozpracowanie psychologiczno-emocjonalne przywołuje mi w myślach chociażby Flauberta. Niby proste dzieło, łatwe do przewidzenia, nieszczególnie górnolotne ale bawiło mnie.

Osmar | 2010-01-06

Pierwsza książka Hessego, którą przeczytałem. Może nie należy do jego najlepszych tekstów, ale dzięki niej zainteresowałem się autorem.

dzarosh | 2015-03-02

H. Hesse stworzył w "Wyższym świecie" bohatera ponadczasowego, który zmaga się z wygórowanymi oczekiwaniami innych, własną ambicją i słabością.
To zdecydowanie proza najwyższych lotów - bez udziwnień, odrealnień, bardzo autentyczna i emocjonalna. Narracja jest rozbudowana i po prostu piękna.
I choć uważa się, że najlepszym dziełem tego autora jest "Wilk stepowy", to nie zawiodłam się podczas lektury tej książki i chętnie sięgnę po inne utwory pisarza.

hydriola | 2012-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2012

znakomita historia! prawdziwa przygoda życia, doprawiona tym, wszystkim ekscytującym- dekandenckimi nastrojami, nostalgią, ironią, komedią i śmiercią!

kula87 | 2013-02-01

Tłumaczenie wydania pod tytułem "Wyższy Świat", bardziej mi odpowiada.