Piękne oszustwo

2015-06-10
Anna Binder
morderstwo trop Italia historia

Michael Ennis "Piękne oszustwo" 🖤

"Strzeż się prawdy, której szukasz."

Michael Ennis, historyk i dziennikarz, osadził thriller historyczny we Włoszech, dokładnie w szesnastowiecznej Imoli. W roku 1502 miasteczkiem wstrząsają makabryczne znaleziska - kawałki ciał kobiet porozrzucane po okolicy w geometrycznych prawidłowościach. Poćwiartowane kobiety bada w swojej pracowni słynny nam Leonardo da Vinci. W śledztwie uczestniczy Florentyńczyk Niccolo Machiavelli i kochanica obu synów papieża Aleksandra VI - Damiata. Podejrzenia kierowane są do takich osobowości jak sam Vitellozzo Vitelli, Oliverotto da Fermo, Paolo Orsini czy książę Valentino (Cesare Borgia syn Rodrigo Borgia papieża Aleksandra VI).

Pierwsza część książki składa się na list Damiaty wyjaśniający i usprawiedliwiajający jej poczynania. Donna Damiata wyrusza do Imoli, na prośbę papieża, by odnaleźć zabójcę jego najkochańszego syna Juana.
Ostatnie trzy części to wydarzenia opowiedziane przez Machiavelliego.

Messer Leonardo to szalony naukowiec, który docieka mierząc, obliczając, porównując w sposób matematyczny wszystkie morderstwa, by wyszukać zbrodniarza.
Maestro Niccolo - tęgi umysł, analizuje największych cezarów, by stworzyć portret bestii.
Kurtyzana Damiata - zjawiskowa, niegłupia, która z niejednego pieca chleb jadła, pragnie dowieść prawdy, by odebrać swojego małego synka z rąk brutalnego papieża.

"Te biedne kobiety zostały poćwiartowane, gdy były unieruchomione przez środki odurzające, prawdopodobnie nie mogły nawet krzyczeć. Pozostawały jednak zupełnie świadome strachu, bólu - oraz potwornego rozrywania ich ciała."

"Signore, człowiek, który zamordował księcia Gandii, to rzadkie i niezwykle osobliwe indywiduum. Może żyć tylko wtedy, kiedy odbiera życie. Musi zabijać tak samo, jak reszta z nas oddychać."

Sprawnie połączone fakty historyczne z fikcją, co dają niebywale interesującą opowieść plus bogate słownictwo, w którym się rozkoszowałam.
Powieść skłaniająca do refleksji na temat istoty zła, która objawia się w ludzkich poczynaniach.

Michael Ennis "Piękne oszustwo" 🖤

"Strzeż się prawdy, której szukasz."

"Piękne oszustwo" Michaela Ennisa to książka z intrygującą fabułą, która jednak ciągnie się zdecydowanie za długo - niczym uporczywa krówka mordoklejka w ustach.

Co można zaliczyć do plusów, to zdecydowanie samo nawiązanie do historii i świata pełnego intryg, zbrodni czy oszust, ale także ziarnka miłości. Sam początek naprawdę kusił i łechtał ciekawość, styl pisania również jest niczego sobie (czymś, co mnie jednak irytowało było używanie słownictwa włoskiego być może zbyt natarczywie/często),jednakże szybko można zacząć się męczyć, czytając tę opowieść. Wątki są wyraźnie przeciągane, postaci często szare i bez wyrazu, ciężko było mi dotrzeć do zakończenia, co przyjęłam z wyraźnym rozczarowaniem.

Bogate słownictwo i ogólnie może nie jest zła ale męczyłem ją chyba ze 3 tygodnie,wcale mi nie ,,wchodziła'',trochę się zawiodłem.

Przebrnąłem chociaż było ciężko. Spodziewałem się czegoś więcej. A oprócz potężnego wyrachowania i zbyt dużej ilości opisów szczegółowych minuta po minucie z życia bohaterów nie otrzymałem zbyt wiele. Jedynie ku mojemu zdziwieniu nieźle obroniło się zakończenie. Jedynie to. Poczytać można, ale nic się nie stanie , jeżeli ominiemy książkę szerokim łukiem. Żalu nie będzie.

Spodziewałam się jednak czegoś lepszego z połączenia genialnego Leonarda,okrutnego Cesare i ponadczasowego Machiavellego. Na okrasę kobieta, która z niejednego pieca chleb jadła. A tu co? Nudne jak flaki z olejem. Jedynie w niektórych momentach powodowała odrobinę podniecenia u czytelnika. Mnie dokończenie lektury zmęczyło.
Reasumując, przeczytać można, ale fajerwerków nie będzie.

Reasumując, przeczytać można, ale fajerwerków nie...

Ennis sprawnie połączył fakty historyczne i fikcję, tworząc interesującą historię. Z przyjemnością wędrowałam po włoskich uliczkach i słówkach, odkrywałam kolejne tropy zagadki morderstw, chłonęłam klimat tamtych dni oraz przyglądałam się znanym postaciom. Muszę jednak przyznać, że właśnie proces prowadzący do rozwiązania zagadki był o wiele bardziej wciągający i satysfakcjonujący niż samo jej rozwiązanie.

więcej: http://www.szortal.com/node/7842

"Piękne oszustwo" napisane jest w formie czterech listów. Autorką pierwszego jest wykształcona i urodziwa Damiata - tzw. cortigiane oneste (uczciwa kurtyzana). Pozostałe zaś napisał Niccolò Machiavelli - florencki dyplomata, filozof, pisarz, autor Księcia. Oprócz Machiavellego pojawiają się jeszcze dwie inne, sławne osobowości renesansu - Cesare Borgia i Leonardo da Vinci....

• :-),:-),:-)
  • Zapadające w pamięci