Historia dosłowna

Wydawnictwo: Videograf II
hobby

Igor zalewski znany dziennikarz i komentator zestawił śmieszne, ważne czy niefortunne wypowiedzi osób publicznych: polityków, dziennikarzy i artystów. znaczną część stanowią wypowiedzi sejmowe posłów różnych ugrupowań, które przeszły do historii ze względu na zabawny kontekst, niekonwencjonalny styl czy wyjątkowo ostrą wymowę. Autor wyboru postanowił także utrwalić w książce śmieszne powiedzonka z dialogów filmowych, tekstów kabaretowych czy piosenek, które na dobre zagościły w potocznej polszczyźnie. Niektóre cytaty opatrzył komentarzem, przez co mogą być bardziej zrozumiałe, zwłaszcza dla młodszych nabywców książki. Kierując się własnym gustem i poczuciem humoru, stworzył żartobliwą dokumentację nastrojów społecznych, zmian w obyczajowości i kulturze politycznej oraz barwny panteon postaci, które tworzyły historię III RP. Humorystyczną wymowę książki podkreślają rysunki Henryka Sawki a znanego rysownika i satyryka, który od lat komentuje polską rzeczywistość.

zuzankawes | 2012-03-22

„Mówię do ludzi rozumnych, a więc nie do pana”

Igor Zalewski, to jeden z najbardziej znanych w Polsce felietonistów, opisujący politykę, zmiany społeczne, cywilizacyjne, kulturowe. To postać dobrze rozpoznawalna przez większość Polaków. Podobnie jest z Henrykiem Sawką, świetnym rysownikiem, komentatorem i prześmiewcą życia politycznego. Z połączenia sił obu panów powstała „Historia dosłowna…”, jako ilustracja przemian zachodzących w latach 1989-2008. Trochę gorzka, trochę prześmiewcza i ironiczna, momentami nostalgiczna. Piętnująca ludzką głupotę (tak, tak również moją, Twoją i autora).
Jak na kronikę przystało, książka podzielona została na lata. Rok po roku autor, bardziej komentator niż kronikarz, przybliża najważniejsze wydarzenia, jakie w danym okresie miały miejsce. Robi to jednak w sposób inny, niż przywykliśmy do tego, bo za pomocą cytatów. Są to wypowiedzi ludzi, którzy zdaniem autora mieli spory wpływ na to, co działo się w kraju, czy to ze względów politycznych, czy...

jud123 | 2011-11-18

Cytaty i komentarze dotyczące każdego roku historii Polski 1989-2009. Przyjemnie się czyta, można się pośmiać :)

Krzysztof_g | 2016-01-28
Kermit1410 | 2014-04-15