Dobra zmiana grubą kreską

Okładka książki Dobra zmiana grubą kreską Michał Ogórek, Henryk Sawka
Okładka książki Dobra zmiana grubą kreską
Michał OgórekHenryk Sawka Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2016-06-01
2016-06-01
henryk sawka satyra rysunek humor michał ogórek

Nie za bardzo jest co opisywać, przyjemna, krótka książeczka z satyrą polityczną, głównie obrazkowa, z komentarzami Ogórka. Nie zmieni życia, ale też nie zmęczy, może natchnie do kupienia jakiejś śmiesznej koszulki albo kubka od autora, bo taki jest jej chyba główny cel.
Dobry wybór jeżeli ktoś zrobił sobie wyzwanie książkowe i potrzebuje szybko nadgonić.
Data publikacji to 2016, więc jeszcze aktualna politycznie, ale kiedyś może nie być, chociaż większość żartów jest z tematów ponadczasowych i prawdopodobnie będzie żyła jeszcze długo

Data publikacji to...

Henryk Sawka to znakomity, polski rysownik i wnikliwy obserwator zarówno sceny politycznej, jak i zwyczajów i zachowań Polaków, a swoje refleksje chętnie przelewa na papier w formie rysunków gdyż, jak twierdzi: "W czasach galopujących zmian tylko żart rysunkowy może za nimi nadążyć". Jego oryginalne prace można zobaczyć w autorskiej galerii w Szczecinie, na stronie Sawka.pl oraz na łamach Newsweeka.

Sama od zawsze uwielbiam wszelkie formy satyry i twórczość Sawki również nie jest mi obca dlatego też, kiedy tylko trafiłam na tę publikację, wiedziałam, że musi ona wpaść w moje ręce i tak też się stało.
"Dobra zmiana grubą kreską" to zbiór około 150 rysunków komentujących aktualną sytuację w Polsce, okraszonych bezbłędnymi komentarzami Michała Ogórka. Całość podzielona jest na kilka części odnoszących się do różnych wydarzeń czy tematów.

Duży plus należy się również za wydanie. Prosta forma i dobra jakość sprawiają, że książka będzie cieszyć Wasze oko przez długi czas.

"Dobra zmiana grubą kreską" to spora dawka dobrej satyry, która skutecznie umili Wam popułudnie, a komentarze Pana Michała Ogórka są swego rodzaju wisienką na torcie. Polecam każdemu miłośnikowi tej formy, bo naprawdę warto mieć tę pozycję na swojej półce.

Niniejsza książka składa się z około 150 rysunków znanego ilustratora satyrycznego - Henryka Sawki. Jednakże oprócz ilustracji znajdują się tu także komentarze, których autorem jest Michał Ogórek. Sam H. Sawka we wstępie nakreślił nam genezę powstania książki. Cytuję: Narysowałem tę książkę tylko dlatego, że Michał Ogórek zgodził się napisać do niej komentarze.
Publikacja, którą Wam przedstawiam to zbiór obserwacji i diagnozy życia społeczno - politycznego w Polsce. Są to prognozy bieżące i "na czasie". Mało tego - autor nie przebiera, nie stara się być delikatnym komentatorem. Wręcz przeciwnie - rysuje polską rzeczywistość taką, jaka jest - dobitnie i odważnie, ale z humorem.
Przeglądając karty książki mamy wrażenie, że H. Sawka bardziej "na bieżąco" być nie może:) Wszystko, co przykuwa uwagę opinii publicznej zaraz znajduje się pod kreską Sawki. Niektóre "sprawy" polskiej obyczajowości nie są w stanie być zrozumiane bez humoru - a tego przecież dostarcza nam autor.

Publikacja,...

"Dobra zmiana" – to hasło stało się w ostatnim czasie dosyć popularne. Jeśli ktoś śledzi aktualne wydarzenia na polskiej scenie politycznej, na pewno je słyszał. To właśnie hasło na tapetę wziął znany rysownik, Henryk Sawka. Co z tego wyszło? Ta oto książeczka.

"Dobra zmiana grubą kreską" to wybór 150 rysunków Henryka Sawki, które w zabawny sposób komentują polską rzeczywistość. Całość została okraszona pełnymi humoru komentarzami Michała Ogórka.

Henryk Sawka nie boi się zakpić z niczego. Tematy tabu dla niego nie istnieją. Inspiracją dla jego rysunków są rzeczy, które do czerwoności rozgrzewają opinię publiczną. Nie da się ukryć, iż spora część z jego prac to satyra na polską scenę polityczną. Obecna władza czy poprzednia władza, partia rządząca czy opozycja – to nie ma znaczenia. Dostaje się każdemu, niezależnie od opcji politycznej. Jeśli tylko jakiś temat czy polityk był bohaterem mniejszej lub większej afery politycznej, na pewno zyska tym samym swoje miejsce wśród rysunków Sawki.
Polska polityka to jednak nie jedyny temat, jaki na tapetę bierze znany rysownik. In vitro, aborcja, antykoncepcja po, ideologia gender, religia i jej "moherowi wyznawcy", 500+, frankowicze, służba zdrowia, stosunki z Rosją czy zwyczajne gry słowne – to wszystko, podane w zabawnej formie, znajdziecie własnie w tej książce.

Kiedy czasami obserwuje się naszą polską rzeczywistość, można odnieść wrażenie, że absurd goni absurd i niewiele potrzeba, żeby zupełnie zwariować. By pozostać przy zdrowych zmysłach, trzeba to wszystko po prostu wyśmiać. Henryk Sawka robi to w iście mistrzowskim stylu, a Michał Ogórek, swoimi dowcipnymi komentarzami, dostarcza kolejnych powodów do śmiechu. Część z rysunków i tekstów rzeczywiście mnie rozśmieszyła, a wiele z nich wywołało uśmiech na twarzy. Książka zdecydowanie spełniła swoje zadanie – poprawa humoru gwarantowana.

Jeśli jesteście zmęczeni naszą sceną polityczną, a polska rzeczywistość Was przytłacza, to jest to książka dla Was. Śmiech to najlepsze lekarstwo. Przecież nie zaczniemy płakać. ;)

Tekst pochodzi z mojego bloga: http://zaczytana-dolina.blogspot.com/2016/08/dobra-zmiana-gruba-kreska-henryk-sawka.html

• 2016
  • Przeczytane rok 2017