Nie waż się

Black Publishing
2015-03-18
2015-03-18
anoreksja

Jestem mile zaskoczona tą książką. Zarwałam przy niej nockę, bo nie mogłam się oderwać. Nie jest przytłaczająca, mimo poruszonych tu tematów traum czy anoreksji, jednocześnie nie ma w niej powierzchownego gadania o niczym. Świetnie wyważona. Polecam

Jest to znakomity przewodnik po problemie zaburzenia odżywiania, które jest tak samo trudne do wyleczenia jak choroba nowotworowa. W tle inne ciekawe wątki. Polecam

Piękna książka o przyjaźni, którą cementuje trauma przeżyta w dzieciństwie, ale przede wszystkim o chorobie, jaką jest anoreksia nerwosa. Na początku przeszkadzał mi zbyt lekki i żartobliwy ton narracji, ale później jakoś sobie z tym poradziłam, gdyż ważniejsze i bardziej emocjonujące sprawy wybiły się na pierwszy plan. Najważniejsze, że dowiedziałam się , że to choroba całej rodziny i nie żadna fanaberia tylko realne zagrożenie dla zdrowia i życia,a przede wszystkim ucieczka przed sobą i problemami , których nie potrafi się rozwiązać.

Czytam od jakiegoś czasu jakieś gnioty, które mnie w ogóle nie wciągają, postanowiłam więc sięgnąć po książkę, któraą pożyczyła mi koleżanka. Wzięłam ją z ciekawości z zamiarem przeczytania jednej strony, jak się zaczyna i przepadłam. Przeczytałam w jeden dzień, nie mogłam się oderwać

To jest bardzo dobra książka, mocna, trudna, napisana w sposób ciekawy i przystępny. Bez zbędnych wzruszeń, bez pompatycznego zadęcia

O anoreksji dowiadujemy się naprawdę dużo, do tego pokazane jest jak choroba wpływa na otoczenie chorego, wszystko napisane, ciekawie i przystępnie. Bez sztucznego happy endu.

Naprawdę polecam!

Dzięki lekturze tej książki zrozumiałam na czym polega problem anoreksji i poznałam, że źródłem tej choroby nie jest tylko chęć utrzymania niskiej wagi ciała ale konieczność uwolnienia się od problemu w przeszłości.

Poruszająca historia! Z opisu już można się dowiedzieć, że głównym tematem jest tu anoreksja, ale nie tylko. Są traumy z dzieciństwa, ukrywane tak głęboko, że nie potrafi się ich wyznać nawet zaufanej osobie...a one niszczą, nawiedzają w koszmarach i wpływają na dorosłe życie. Jest przyjaźń - bardzo życiowa, trudna, taka z "przejściami".
Narratorem jest Brygida, przyjaciółka chorej na anoreksję Agaty. Opowiada o swoich porażkach i sukcesach, o miłości, bezradności, relacji z matką.
Opowiada w taki sposób, że nie sposób zachować obojętność, tę historię się przeżywa, myśli o niej w chwilach, gdy nie ma czasu na czytanie. Piękny język, kwiecisty, ale łatwo docierający do czytelnika. Smutny temat, problemy przerastające nieraz człowieka, a w dialogi wpleciony nieco kąśliwy humor, który wydaje się bardzo na miejscu. Bardzo się cieszę, że przeczytałam "Nie waż się!" :)

Narratorem jest Brygida,...

Znacie ten motyw? Dwie przyjaciółki, gdzie jedna - ta grubsza/brzydsza/biedniejsza jest tłem dla tej drugiej - szczuplejszej/ładniejsze/bogatszej. Tak jest i tutaj. Jest Brygida z bardziej niż kobiecymi krągłościami, mało ciekawym życiu i niezbyt nachalnej urodzie. I jest Agata - super szczupła, przebojowa i ściągająca wszystkie spojrzenia. I jest zwyczajne codzienne życie; los, który wszystko zmienia. Banalna historia mająca jeszcze jedna bohaterkę. Niby drugoplanową ale jednak odgrywającą ważną rolę. To Anorexia Nervosa. Nic nie mówi, nic nie robi. Po prostu jest. I niszczy życie Agaty i Brygidy.
Świetna książka o chorobie wyniszczającej ciało i duszę. Zasugeruję stwierdzenie, że o współuzależnieniu.
Warto przeczytać. Ku przestrodze.
Jedna gwiazdka odpadła za przydługie rozwinięcie.

Bardzo dobra książka. Świetnie opowiedziana historia o życiu z chorobą anoreksją

Polecam

Polecam

Trudny temat,anoreksja.Książka napisana tak,że szkoda każdej minuty kiedy trzeba ją odłożyć.Mnie pochłonęła bez reszty.Anoreksja to temat, o którym nie wiedziałam zbyt dużo.Dzięki autorce wiem jakie niesamowite spustoszenie sieje nie tylko w ciele chorego,ale i w.jego głowie.

• E-booki
  • 2015