Diabeł i tabliczka czekolady

Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
489 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
113
60

Na półkach:

Reportaż to jeden z gatunków, który bardzo lubię. Z przyjemnością sięgam po te przygotowane przez wydawnictwo Agora. Ostatni mój nabytek to teksty Pawła Piotra Reszki „Diabeł i tabliczka czekolady”. Zresztą rekomendacja Mariusza Szczygła zamieszczona na okładce też jest całkiem niezłą zachętą.
Paweł Reszka porusza różne tematy, wyszukuje zwykłych-niezwykłych bohaterów i kapitalnie nakreśla mentalność i sposób ich myślenia.
W zbiorze „Diabeł i tabliczka czekolady” znalazło się dwanaście reportaży. Wszystkie dotyczą zwyczajnego życia. Kiedy mamy w domu na ścianie plazmę wielkości bramy garażowej, nowoczesny natrysk w łazience, wypchaną po brzegi lodówkę, a u boku partnera, z którym dogadujemy się bez słów, rzadko kiedy wyobrażamy sobie, że 4,7% mieszkań w mieście i 18% na wsi nie ma łazienki (na lubelskiej wsi – 31,5%), a niektóre dzieci jedzą czekoladę tylko wtedy, gdy ich ojciec odda krew. Czasami trudno uwierzyć, że to, o czym pisze Reszka dzieje się w XXI wieku. Zacofanie, zabobony, fanatyzm religijny, ubóstwo, głupota, przemoc to jedne z cech naszego świata. Reportaże dotyczą głównie Lubelszczyzny. Czasami czytelnik się denerwuje, puka w czoło, bo nadziwić się nie może, że ludzie mogą być tak głupi, naiwni czy zaślepieni.
Znaleźć tu można reportaże o dziewicy zaślubionej Jezusowi, o dawcach organów, o nawracaniu homo na hetero, o braku seksu w jednym z domów opieki społecznej, o dzieciobójczyni, która chowała swoje dzieci w zamrażarce, o buncie zakonnic w Kazimierzu, o seniorkach cheerleaderkach itp.
Reportaże w doskonały sposób prezentują bohaterów wydarzeń, to z ich perspektywy poznajemy daną sytuację. Reszka nie stosuje komentarza odautorskiego. Ocenę pozostawia wyłącznie czytelnikowi. On tylko ukazuje, jakby „odbija” czyjąś historię w bardzo skondensowany sposób. Niektóre utwory są naprawdę krótkie, mają 1-2 strony, a jednak udaje się na nich zmieścić ludzką historię.
Było kilka tekstów, które czytałam z niedowierzaniem, że ludzie mogą być tak głupi. Jeden z nich opowiadał o stowarzyszeniu, które „nawracało” homoseksualistów na hetero. Jednym ze sposobów była modlitwa, drugim przytulanie („zdrowy dotyk”), spanie w jednym łóżku, oczywiście pod czujnym okiem jakiegoś „nadzorcy”, by się nic złego nie działo. Reszka przedstawia bohaterów – „terapeutów” ze stowarzyszenia, uczestników tych spotkań – homoseksualistów, którzy nie potrafią zaakceptować swojej inności. Jednak cytuje również wypowiedzi psychologów mówiących o szkodliwości takiego działania. Czytelnik sam wyciąga wnioski.
Przeraziła mnie natomiast opowieść dzieciobójczyni. Kobieta bita, maltretowana przez męża rodzi samotnie w łazience dzieci (w wannie wypełnionej wodą), w tajemnicy przed rodziną i ze strachu przed mężem, że „znów zaciążyła”. Potem chowa zwłoki w zamrażarce. W czasie przeprowadzki zabiera trupki ze sobą. Policja znajduje je poukrywane w beczce. To jeden z reportaży, który trudno było czytać.
Reportaże Reszki to naprawdę dobra literatura, bez fikcji, ale z niezwykłym klimatem. Jak czytamy na okładce: „Żadnych oczywistości, żadnych banałów. Samo życie”.

Paweł Piotr Reszka: Diabeł i tabliczka czekolady. Wydawnictwo Agora, 2015

Reportaż to jeden z gatunków, który bardzo lubię. Z przyjemnością sięgam po te przygotowane przez wydawnictwo Agora. Ostatni mój nabytek to teksty Pawła Piotra Reszki „Diabeł i tabliczka czekolady”. Zresztą rekomendacja Mariusza Szczygła zamieszczona na okładce też jest całkiem niezłą zachętą.
Paweł Reszka porusza różne tematy, wyszukuje zwykłych-niezwykłych bohaterów i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    748
  • Przeczytane
    669
  • Posiadam
    122
  • Reportaż
    23
  • Ebook
    14
  • E-book
    13
  • Literatura faktu
    12
  • Teraz czytam
    10
  • Reportaże
    10
  • 2020
    10

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Diabeł i tabliczka czekolady


Podobne książki

Przeczytaj także