Obcy kraj

Okładka książki Obcy kraj Charles Cumming
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Obcy kraj
Charles Cumming Wydawnictwo: Muza Cykl: Amelia Levene (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Amelia Levene (tom 1)
A Foreign Country
Muza
2015-04-22
2015-04-22

Szpieg w sosie własnym

Nie wiem, skąd tyle dobrych opinii o tej książce, a tym bardziej nazywanie jej "najlepszych thriller"? Mnie odrzuciła już na samym początku za sprawą swojego języka. Nie wiem, czy to styl autor, czy tłumacza, ale czytało się to po prostu paskudnie. I przez to nic z niej nie zapamiętałem.

sięgnęłam po tę książkę tylko dlatego, że bardzo lubię filmy z bondem, a właśnie on pracował w mi6. nic innego nie skłoniło mnie do tego, abym poczuła się jakoś zachęcona i podczas czytania również niczego takiego nie odczułam.

zacznę może od tego, że thomas wydał mi się postacią niesamowicie nijaką. nie wiem. po prostu nie spodobał mi się i przez większość czasu miałam wrażenie, że to nastolatek, który ciągle rozpamiętuje o jakimś niepowodzeniu, a nie ponad czterdziestoletni mężczyzna, który nie potrafi się pozbierać po porażce. dostał raz, a porządnie (za przeproszeniem) po dupie od oponentów i ileż się naczytałam, jak bardzo jego duma ucierpiała i się po tym nie pozbiera. dosłownie, gorzej niż się tego spodziewałam. nawet wspominana amelia nie pomogła, bo przez większość czasu i tak chodziło tylko i wyłącznie o kella, a także o jego zadanie.

sama fabuła może i jest dopracowana, a także zawiera pewne wątki ważne uwagi, ale nie spowodowała, że miałam wstrzymany oddech, czy nie mogłam doczekać się następnego rozdziału. w pewnym momencie nawet dokładnie przewidziałam, co się stanie i jak do tego dojdzie, bo było to wręcz banalne. krótko rzecz ujmując, lekko zawiało nudą, a raczej trochę bardzo, czego się nie spodziewałam. po krótkich tekstach z tyłu okładki wywnioskowałam, że to będzie coś wow, ale tak nie było i tylko niepotrzebnie się zawiodłam.

W 2012 roku książka uznana została za najlepszy thriller szpiegowski. Jest to powieść bardzo wiarygodna bowiem sam autor miał osobiste doświadczenia współpracując z Tajną Służbą Wywiadowczą.
Akcja skupia się przede wszystkim wokół dwóch głównych postaci :
- zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach i na krótko przed objęciem stanowiska szefa brytyjskich służb wywiadowczych MI6 Amelii Levene. 50. letnia doświadczona wieloletnia agentka, zawsze perfekcyjnie wykonująca zadania , kobieta atrakcyjna doceniająca luksus i wygodę skrywa w sobie sekret z okresu wczesnej młodości. Mimo licznych weryfikacji jej tożsamości nigdy jednak nie ujrzał on światła dziennego, nikt nie znał jej tajemnicy. Sprawę rozwiązania przydzielono przymusowo emerytowanemu agentowi Thomasowi Kell, któremu dano szansę powrotu do służby za cenę wyjaśnienia zagadkowego zaginięcia.
Świetnie przedstawione zostały struktury systemu wywiadowczego, wartka i zaskakująca akcja tocząca się w malowniczych zakątkach południa Francji, Paryża, Tunisu sprawia, że powieść czyta się z wielkim zainteresowaniem, chociaż czasami wydawała mi się naiwna i przewidywalna.
Zadania agentów przeplatają się z ich problemami osobistymi, odniesieniami do wydarzeń w Iraku, Afganistanie czy krajów afrykańskich ogarniętych działaniami wojennymi.
Czytając odniosłam wrażenie, że powieść bardziej zainteresuje kobiety ze względu na dyskryminację płci w tym konkretnym środowisku agentów poprzez trudną do zaakceptowania rolę szefa - kobiety oraz o wiele wyższą cenę jaką płacą przekreślającą inne plany i role poza zawodowymi.

Akcja skupia się przede wszystkim wokół dwóch głównych postaci :

Wakacje to wyjazdy, wycieczki, ja odbyłam wyprawę do "Obcego kraju" Charlesa Cumming`a, gdzie się zdecydowanie nie nudziłam :).
Do poznania historii Kella i Amelii zachęcają już pierwsze strony prezentujące jedynie fragmenty życia bohaterów, pojedyncze sceny, kryjące w sobie wiele tajemnic. Przewodnikiem po świecie stworzonym przez Cumming`a staje się Kell - były członek MI6, z którym przychodzi nam rozwiązać sprawę tajemniczego zaginięcia. Niczym agenci poruszamy się taksówkami, samolotem, promem, podczas tych podróż poznajemy nowych ludzi, miejsca, śledzimy, szukamy informacji.
I choć "Obcy kraj niczym mnie nie zaskoczył, to myślę, że jest to największa zaleta tej książki - tj. brak usilnego zszokowania czytelnika. Cumming tworzy thriller, który po prostu dobrze się czyta.

Dobre ale chyba jednak lekko naiwne. No i znowu dałem się naciągnąć na zakup książki z wieżą Eiffel'a na okładce - powinni zabronić umieszczania jej tam jeśli akcja książki co najmniej w 50% nie dzieje się w Paryżu!

Według mnie fajnie zmontowana historia szpiegowska

Według mnie fajnie zmontowana historia szpiegowska

Słaba, męczyłam ją. Irytująco szczegółowa.

Słaba, męczyłam ją. Irytująco szczegółowa.

• Domowa biblioteczka
  • Thriller/sensacja/kryminał