Krach

Okładka książki Krach Andrew Gross
Okładka książki Krach
Andrew Gross Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Ty Hauck (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Ty Hauck (tom 3)
Reckless
HarperCollins
2015-06-17
2015-06-17
Katarzyna Ciążyńska
Katarzyna Ciążyńska

Krach to już trzecie spotkanie z Ty Hauckiem i prowadzonymi przez niego sprawami.
Krótko powiedziałabym, że równie udane jak dwa poprzednie.
Tym razem główny bohater musi zmierzyć się z niecodziennym przeciwnikiem i skutkami jego działań. Transakcje giełdowe zaczynają siać zamieszanie na rynkach finansowych. Zaczynają ginąć finansiści, nie tylko oni również ich rodziny. Co kryje się za tak zaplanowanym atakiem?
Gross jest autorem, który potrafi utrzymać czytelnika z napięciu. Potrafi prowadzić fabułę w taki sposób, że od pierwszej do ostatniej strony odbiorca nie może oderwać się od książki. Przynajmniej ja tak mam. Gross sprawia, że lubię jego bohaterów, zarówno tych starych, jak i nowych, którzy zaczynają odgrywać coraz większe znaczenie w fabule. Lubię o nich czytać i co równie ważne nie wyrzucam ich z głowy jakiś czas po zakończeniu kolejnej części. Lubię bohaterów również z powodu tego, że autor nie zawiesza ich w próżni, wprowadza ich z odpowiednim bagażem informacji na ich temat.
Moim zdaniem, znakomicie poprowadzona jest relacja Ty z przyjaciółką sprzed lat, kobietą z jego przeszłości, która jest jedną z ofiar ataków. Wspomnienia połączone z czasem teraźniejszym sprawiają, że książka nabiera dodatkowego wymiaru. Sprawiają również, że bohater staje się bliższy czytelnikowi, poznajemy jego trudne momentu, próby radzenia sobie z życiem po wielkiej traumie, jego relacje z bliską osobą. I oczywiście konsekwencje tych relacji.
Cieszę się, że została mi jeszcze jedna część do przeczytania z historii Ty Haucka. Szkoda, że tylko jedna w tej serii, pozostają jednak inne książki autora i nie ukrywam, że mam ochotę sprawdzić czy zainteresują mnie tak jak ten cykl.
Polecam, to bardzo dobra lektura. Mimo trudnego tematu lekka, wciągająca. Bardzo przyjemna w lekturze. Jak dla mnie znakomita jako pozycja wakacyjna.

Krótko powiedziałabym, że równie udane jak dwa poprzednie.

Przeciętniak.
Można przeczytać, ale nic specjalnego.

Przeciętniak.
Można przeczytać, ale nic specjalnego.

Pewnego dnia dochodzi do morderstwa rodziny Glassmanów. Głowa rodziny to wpływowy finansista, który na giełdzie dokonywał transakcji wartych ogromne sumy. Z początku zdarzenie wygląda na jedno z włamań, jakich dokonywano w okolicy. Czy faktycznie tak było? Co więcej, okazuje się, że przeżyła jedna osoba z rodziny - syn Glassmanów. Jego postać nie jest bez znaczenia w tym całym zamieszaniu.

Niedługo po tym wydarzeniu ginie kolejny finansista. Teoretycznie wygląda na samobójstwo. Czy jednak nie byłoby to zbyt proste? Ale to nie wszystko...

Okazuje się, że sprawą zaczyna się interesować były policjant, Ty Hauck. Nie dzieje się to bez powodu, ponieważ April Glassman była dla niego kimś ważnym. To dlatego Hauck postanawia wszcząć swoje prywatne śledztwo, które okazuje się poważną, grubą sprawą. W dodatku co chwila pojawiają się w niej nowe, coraz to ciekawsze i zaskakujące wątki. Jaki będzie tego finał? Co grozi byłemu policjantowi i osobom związanym ze śledztwem?

Niesamowita książka. Akcja dzieje się już od pierwszej strony. Dawno nie miałam w ręku lektury, przy której już od samego początku nie mogłam się oderwać (zwykle akcja rozkręcała się dopiero po pierwszych stu stronach). Rozdziały książki są dość krótkie, co ułatwiało mi czytanie przy dziecku, choć z żalem odrywałam się od lektury. Bardzo „wkręciłam się” w akcję i nawet nie chciałam myśleć, że kiedyś nadejdzie koniec.

Z każdą stroną myślałam coraz bardziej o tym, że chętnie obejrzałabym ekranizację. To jedna z tych pozycji, którą chce się czytać, a jednocześnie nie chce się jej kończyć.

Brutalne morderstwo rodziny Glassmanów stało się wiadomością dnia. Glassman był wpływowym finansistą, jego transakcje giełdowe sięgały milionów dolarów. Wkrótce potem zostaje zamordowany kolejny znany finansista. Przypadek czy fragment większej układanki?
Włączony do śledztwa Ty Hauck, były policjant, odkrywa spisek, który może zachwiać międzynarodowym rynkiem finansowym. Wiele wskazuje na to, że giełdowy krach to nie tylko efekt spekulacji największych graczy, ale być może kolejna operacja terrorystów.

Książkę oceniam na 4+

Andrew Gross ma na swoim koncie cykl kryminalny, z którego najbardziej zaciekawiła mnie książka ,,Pod powierzchnią". Gdy się nią interesowałam, nie wiedziałam nawet, że jest częścią większego cyklu. Całkiem niedawno nadarzyła się okazja wymiany za ,,Krach" tego autora. Postanowiłam się na niego skusić i sprawdzić, czy styl autora mi odpowiada.

Ty Hauck odszedł z policji. Nie przeszkadzało mu to jednak w zajęciu się sprawą brutalnego morderstwa trzech z czterech członków rodziny. Matka i żona, April, była jego dawną znajomą. Ty nie wierzył w to, by zabito ich z powodów rabunkowych. Niebawem okazało się, że doszło do kolejnych ,,samobójstw". Komu mógł zaufać, by dojść do prawdy?

Rzadko kiedy czytam środkowe tomy serii, ale ,,Krach" tak mnie zainteresował, ze w niczym nie przeszkadzała mi nieznajomość poprzednich części cyklu. Dość często pojawiały się nawiązania do przeszłości głównego bohatera, dzięki czemu nie czułam się zdezorientowana. Mimo tego, że książka ma prawie 450 stron, jest w większym niż standardowy formacie i posiada całe strony wypełnione tekstem czytałam ją praktycznie na dwa razy. Wciąga od pierwszych stron, nie można się od niej oderwać.

W tym miesiącu większość książek, które przeczytałam, to kryminały i thrillery. Nie ukrywam, że to właśnie ten gatunek należy do jednego z moich ulubionych. ,,Krach" Andrew Grossa z pewnością zalicza się do jednej z lepszych książek z tego gatunku, które przeczytałam w ostatnim czasie. Choć może nam się wydawać, że już dawno jesteśmy pewni rozwiązania tej sprawy, to niemal, do samego końca nie znamy zakończenia, które zaserwował nam autor.

,,Krach" Andrew Grossa to wspaniała publikacja, którą można czytać bez znajomości poprzednich części. Gdy tylko nadarzy się okazja z pewnością skuszę się na ,,Pod powierzchnią", które także bardzo mnie ciekawi.

Moja ocena: 5,5/6

Ty Hauck odszedł z policji....

Andrew Gross dał się poznać, jako autor o wielu zainteresowaniach. Z (a może bardziej dla) Jamesem Pattersonem napisał pięć książek. Wśród nich była m.in. powieść historyczna i thriller prawniczy.
Od 2007 roku pisze samodzielnie, regularnie rok po roku, po jednej powieści.

Krach to trzecia część z jego bohaterem, byłym policjantem Ty Hauckiem.
I tym razem znów mamy eksperyment, bo głównym tematem powieści jest znany od lat kryzys finansowy.

Ty Hauck, pracujący obecnie w sektorze prywatnym, zostaje wplątany w międzynarodową intrygę, która może zachwiać w posadach cały współczesny świat. W jak się wydaje spapranym włamaniu, zostaje zamordowana jego przyjaciółka wraz z rodziną. Jej mąż był znanym traderem, który jak się później okaże zdefraudował miliardy dolarów. Niedługo później w podejrzanych okolicznościach ginie kolejny finansista.

Intryga jest mocno zagmatwana, wkrótce dochodzą kolejne wątki, wszystko się coraz bardziej komplikuje. Zdarzają się miejscami drobne nielogiczności, i jakieś dziwne postępowania bohaterów.

Książka taka do przeczytania z przymrużeniem oka.
Taki mocnej rozbudowany Patterson.

Od 2007 roku pisze samodzielnie, regularnie rok po roku, po jednej powieści.

Krach to trzecia część z jego bohaterem, byłym policjantem Ty Hauckiem.
I tym razem znów mamy...

Spodobał mi się tytuł a dalej to jak w amerykańskim kinie. Film by z tego powstał gdzie główną rolę zagrałby Daniel Craig i byłby kasowy sukces a o filmie by zapomniano zaraz po emisji.

ksiażka wciągająca, ;dob rze napisana, lekko się czyta.

ksiażka wciągająca, ;dob rze napisana, lekko się czyta.

Ta powieść jest nie tylko świetną rozrywką, to także wnikliwe podjęcie tematu etyki, uczciwości, chciwości itp. Choć na pewno Krach jest przede wszystkim bardzo dobrze skonstruowanym i wciągającym kryminałem z wielką gospodarką finansowa w tle. Jak do tej pory pierwszy raz trafiłam na opisy działań giełdowych, które byłyby dla mnie zrozumiałe! Akcja, intryga, jej rozwiązanie to wszystko sprawia, że przez strony „lecimy” bardzo szybko.

Autor niczym wytrawny wędkarz zanęca i powoli łapie nas na przynętę swojej prozy! Robi to tak umiejętnie, że w pewnym momencie (nie wiadomo kiedy) stwierdzamy, że połknęliśmy haczyk i nie da rady się z niego uwolnić aż do końca książki. Myli tropy i nie daje nam zbyt łatwo odgadnąć zakończenia…

Książka nie tylko dla miłośników gatunku. Doskonała rozrywka na długie jesienne wieczory przy notowaniach giełdowych w tle, także :-)

Telewizja w ostatnich dniach podaje tylko jedną wiadomość: brutalne morderstwo rodziny Glassmanów. Głowa rodziny, czyli pan Glassman był znanym finansistą. Mimo iż w okolicy faktycznie zdarzały się napady rabunkowe to jednak nie z takim skutkiem. Coś musiało pójść nie tak, a może jednak nie? Kilka dni później ginie kolejny wpływowy finansista, ponoć przez próbę samobójczą. Śledztwem zajmuje się były policjant Ty Hauck, który znał panią Glassman. Czy jednak uda mu się poznać prawdę?
Krach to książka typowo dla dorosłych. Nie mówię jednak o podobieństwu do Pięćdziesięciu twarzy Greya, lecz do typowego świata Amerykanów. Banki, tysiące a nawet miliony dolarów oraz wielkie korporacje utrudniające życie swoim przeciwnikom. Co jednak sądzi na ten temat dziecko fantastyki? No właśnie...
Mimo usilnych starań Krach niesamowicie mnie nudził. Nie ważne było czy głównego bohatera zaatakował nożownik czy znajdował on fakty znaczace dla tej sprawy. Bohaterowie zlewali się w jedną wielką szarą plamę przez co ledwo udawało mi się skupić. Muszę wyznać, że w niektórych momentach przewracałam kartki, by tylko ominąć moment, który mnie nużyły.
Świat jaki przedstawia nam Krach jak wspomniałam to banki i miliady, za co można by było kupić więcej książek dla mnie...Ale koniec marzeń. Autor niejednokrotnie bombarduje nas infomacjami dostyczącymi właśnie tych korporacji. Nie wiem czy są to rzeczywiste inwestycje a może po prostu wytwór wyobraźni jednak mnie to nie interesowało.
Ty jako głowny charakter nie był najgorszy ale też nie najlepszy. Jakoś nie pałałam do niego szczególną symapią przez irytujące pierwsze rozdziały. Po konkretnie trzecim miałam ochotę dosłownie oddać tę książkę przypadkowej osobie na ulicy.
Bohatetowie według mnie byli nudni. Nie otrzymywałam efektu WOW po każdym rozdziale (choć może spowodowane jest to nadwyżką wrażeń po Ogniu i wodzie Victorii Scott...),ponieważ zrobili coś fajnego. Było ich w dodatku wielu, a skoro niezbyt mnie interesowali to wyobraźcie sobie moją osóbkę podczas rozmowy dwóch obych mi osób w książce. Czułam się jak samotne drzewko na pustyni, co zdarza mi się nie często.
Styl autora nie był najgorszy. Opisy czasem przydługawe jednak nie dawały poczucia niekończących się stron. Czyli to wina bohaterów? Nie wiem. Znacie mnie - ja to zawsze bujam w obłokach i wszędzie mnie dużo. Jednak w tej książce wcale mnie nie było. Wychodzi na to, że jestem jeszcze zbyt niedojrzała na takie powieści...

Recenzja pochodzi z bloga: http://zeglujacmiedzysnami.blogspot.com/

• 2015
  • Thriller/sensacja/kryminał