Nokturny

Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
horror

Tego pisarza znają już czytelnicy ( i kolekcjonerzy) kryminalnych historii z życia Charliego Birda Parkera. Tym razem jednak John Connolly zaproponował cykl opowieści z dreszczykiem I choć wydawałoby się, że nawiedzone domy, dzieci ginące bez wieści czy stwory z tamtego świata już nikogo nie przestraszą, to lektura tych perełek nowelistyki grozy Rytuału kości &quo

Nikto | 2015-10-06
Przeczytana: 19 maja 2015

Książka zawiera 15 opowiadań grozy.Dwa z nich ,to na początku i to ostatnie są dłuższe.Te pomiędzy nimi,mają ledwie po kilka kartek.Mnie najbardziej do gustu przypadły trzy ,co nie znaczy że pozostałe są niedobre.Wszystkie są bardzo ciekawe,ale te trzy w mojej ocenie najlepsze.Więc pierwsze '' Rakotwórczy kowboj ''. Dość sugestywne,chociaż z lekka wtórne i trochę zabrakło mi tutaj pogłębienia postaci.Ostatnie '' Oko innego świata:Opowieść o Charliem Parkerze ''. To znowu dla odmiany wydało mi się zbyt obfitujące w postacie i zbyt rozwleczone.Trzecie to opowiadanie noszące tytuł '' Kotłownia ''. To podobało mi się najbardziej.W ciekawy sposób zastosowany motyw ''Trzech mądrych małp ''.Z tego właśnie opowiadania pochodzi obrazek na okładce książki.Opowiadanie krótkie ,ale treściwe i wymowne.Ogólnie polecam cały zestaw opowiadań,może wam inne spodobają się bardziej.

Rafał | 2015-09-26

Johna Connolego znam z wielu kapitalnych kryminałów.Ale tego że powstała antologia grozy którą popełnił był srakiś czas temu nie miałem pojęcia.Zbiór zadowoli wybrednych koneserów nowel grozy,a to z tego powodu że opowiadania różnią się od siebie ,co sprawia ,że co chwila natrafiamy na coś nowego,coraz bardziej pokręconego.Razem z powieścią Zli Ludzie,jest to przykład że można czasami z pożytkiem oderwać się od konwencji,i pisząc świetne kryminały popełnić skok do krain bardziej zagadkowych,niesprecyzowanych,tajemniczych,oraz budzących groze

jerusalem | 2011-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011, Horror
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Na książkę trafiłem zupełnie przypadkiem w Miejskiej Bibliotece. Zaintrygował mnie opis, że jest to idealna pozycja dla fanów literatury H.P. Lovecraft'a. Dość sceptycznie do tego podszedłem, bo jednak Lovecraft to Lovecraft. Mój sceptyzm szybko został zweryfikowany po pierwszym, później drugim, aż w końcu ostatecznie trzecim opowiadaniu. Facet faktycznie potrafi w swoich historiach zrobić TEN klimat, który znamy z kultowego Lovecraft'a czy Poe. Świetnie napisane opowieści grozy. Aby wchłonąć ich klimat, zaleca się czytać wieczorem, przy zapalonej lampce. Dają do myślenia, co by było gdyby. Polecam!

Zoltac | 2014-12-12
Przeczytana: 25 listopada 2014

Przyznaję, że spodziewałem się czytadła bez polotu na wolne wieczory. Okazało się zupełnie inaczej. Opowiadania niesamowicie wciągają, sposób narracji bardzo do mnie trafia a humor jest realny, co baaardzo rzadko się zdarza. Czytanie opowiadań grozy z częstym uśmiechem na twarzy, do tej pory tylko u Connolly'ego.

Raven | 2013-03-19
Przeczytana: 19 marca 2013

Książka, to zbiór niesamowitych opowiadań. Jeśli ktoś lubi się bać to polecam przed snem, tak do poduszki, czasem nawet jakieś koszmarki się przyśnią :) Moje ulubione to "Król Olch". Natchnęło mnie nawet do namalowania portretu tegoż stwora, wisi teraz u mnie w pokoju nad łóżkiem i straszy :)

Bartosz | 2015-06-18

Samo autorstwo Connollego powinno być wystarczającą recenzją. Te trzy opowiadania to specyficzna mieszanka Lovecrafta, Kinga i czegoś jeszcze... Czegoś nieuchwytnego co wzbudza w człowieku taki wewnętrzny niepokój... Drżenie struny w duszy o której istnieniu nie miało się pojęcia...

maszynistaGrot | 2015-11-04

Wyborna próba nawiązania do dawnych mistrzów gatunku z pod znaku Poego czy M.R. Jamesa z jednoczesnym zaakcentowaniem własnej oryginalności. To naprawdę nie jest odświeżanie starych kotletów ale solidna porcja grozy.

VrooomX | 2016-08-15
Przeczytana: 28 sierpnia 2016