Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży

Okładka książki Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży Irene Adler
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży
Irene Adler Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Sherlock, Lupin i ja (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Sherlock, Lupin i ja (tom 3)
Il mistero della Rosa Scarlatta
Katarzyna Kolasa-Garibotto

Morderca zostawia różę

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka wydana już bardzo dawno temu ale bardzo często do niej wracam!
Sherlock, Lupin i Ja - Tajemnica szkarłatnej róży to trzecia część serii autorstwa Alessandra Gattiego.
Akcja całego utworu dzieje się w Anglii. Tym razem trzej tytułowi bohaterowie rozwiązują tajemniczą zagadkę szachową, zamieszczoną na łamach "Timesa" przez Czarnego Mnicha. Następnego dnia do młodych ludzi dociera wiadomość o morderstwie bogatego handlarza a na miejscu zbrodni zostaje znaleziona szkarłatna róża - symbol dawnej grupy przestępczej. Holmes od razu zaczyna działać... Czy Banda Szkarłatnej Róży powróciła?
Zachęcam by odkryć to osobiście.
Polecam serdecznie wszystkie trzy części i z niecierpliwością czekam na kolejne!

Książka wydana już bardzo dawno temu ale bardzo często do niej wracam!

Długo czekałam na ów cudeńko i właściwie - muszę się przyznać - zamówiłam je przedpremierowo w taki sposób, że w dniu premiery już mogłam po tę książkę sięgnąć. Jak zawsze, nie zawiodłam się.

Trzecia część jest chyba tą najpoważniejszą częścią. Tym razem nasi ukochani bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie z jednym mordercą, a z całą szajką złodziei, ukrywającymi się pod nazwą "Banda Szkarłatnej Róży". Co ciekawe, dochodzi do tego jeszcze nieznajomy osobnik o pseudonimie Czarny Mnich, który makabrycznie przewiduje kolejne zbrodnie. Sherlock, Lupin i Irene pakują się w nie lada kłopoty, z których wyciągnąć może ich tylko znany już nam dobrze pan Nelson lub - nieznany dotąd - Charles Frederick Field, prywatny detektyw. Jak wiadomo, XIX-wieczny Londyn skrywa sporo tajemnic, nie raz poważniejszych, niż są w stanie określić niedojrzałe jeszcze umysły. A gra nie zawsze pozostaje tylko grą...

Tę książkę połknęłam już nie w jeden wieczór, a w ok. trzy dni, co nie znaczy oczywiście, że była ona nudniejsza od swych poprzedniczek. Ciche uczucia wychodzą coraz bardziej na światło dzienne, a "wisienki na torcie" sypią się garściami w postaci prywatnego detektywa oraz jego sekretarza o sławetnym nazwisku Moriarty. Wartka akcja, ciekawa intryga, narastające napięcie... kocham i polecam!

TRÓJKA PRZYJACIÓŁ NA TROPIE

Seria „Sherlock, Lupin i ja” to zdecydowanie jeden z najciekawszych spin-offów legendarnej opowieści Arthura Conan Doyle’a, jaki powstał. Przeznaczony dla młodzieży, owszem, ale dający wiele satysfakcji także dorosłym czytelnikom. Tym bardziej szkoda, że z piętnasty istniejących tomów po polsku ukazały się jak dotąd trzy i nic nie wskazuje na to, by kolejne pojawiły się szybko. Ale z drugiej strony mamy przynajmniej te trzy i jest się z czego cieszyć, bo to urocza i ciekawa lektura, dostarczająca wielu miłych przeżyć.

Grudzień roku 1870. Irene Adler uciekając z mamą przed wojenną zawieruchą osiadła w Londynie, w którym obie powoli zaczynają się odnajdywać. Dla nastoletniej dziewczynki to miasto jest najlepszym z możliwych miejsc, w które mogła trafić, mieszka tutaj bowiem jej przyjaciel Sherlock Holmes i oboje mogą spędzać ze sobą czas. Do pełni ich paczki brakuje tylko Lupina, chłopiec jednak wędruje wraz z cyrkiem po całym świecie. Na szczęście i on przybywa do stolicy w ten świąteczny czas, który tak ujmuje Irene, a drażni Holmesa. Czy tym razem ich trio będzie wolne od zagadek i niebezpieczeństw? Ani trochę! najpierw w „Timesie” pojawia się dziwna zagadka szachowa, a już następnego dnia dochodzi do zabójstwa handlarza. Zwykła zbrodnia? Może i by tak było, gdyby nie jeden prosty fakt – na biurku ofiary znaleziona zostaje róża, symbol działającej przed dwoma dekadami grupy przestępczej. Czyżby powrócili? Któż inny może się tego dowiedzieć, jak nie Sherlock, Lupin i Irene!

Trzeci tom dzieła duetu Alessandro Gatti/Pierdomenico Baccalario, tak jak poprzednie, nie zawodzi. Pomysł na odświeżenie przygód Sherlocka Holmesa i podanie ich młodym odbiorcom był prosty, acz w swej prostocie znakomity. Oto bierzemy najsłynniejszego detektywa świata, ale jako nastolatka, stawiamy na drodze najważniejszą kobietę jego życia (która w oryginalnych historiach pojawiła się tylko raz, a potem została jeszcze ledwie kilka razy wspomniana),czyniąc z nich przyjaciół, a na koniec dodajemy słynnego przestępcę dżentelmena, Arsèna Lupina z czasów, kiedy jeszcze nie był złoczyńcą i każemy im rozwiązywać nietypowe zagadki w scenerii wiktoriańskiej Anglii. W tle dla dodania smaku i realizmu zamieszczamy odniesienia historyczne i porcję odwołań do klasyki i mamy gotową znakomitą serię. Serię, którą czyta się lekko, przyjemnie, z ciekawością i zaskoczeniem. Serię, która spodoba się młodszej młodzieży, ale także i dorosłym kochającym Sherlocka. Znakomita propozycja.

Do tego dochodzi także świetne wydanie. Ładnie stylizowane, z doskonałymi ilustracjami imitującymi ryte grafiki z epoki i takimi drobiazgami, jak odrobinę rozmazane literki blurba, jakby wytarte czasem i niezliczonymi palcami, które je czytały oraz reklamy i mapy z XIX wieku. Wszystko to składa się na naprawdę ciekawą pozycję, wartą poznania i to nie tylko jako jednorazowej przygody. Polecam ją zatem Waszej uwadze.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/01/24/sherlock-lupin-i-ja-tom-3-tajemnica-szkarlatnej-rozy-irene-adler-alessandro-gatti/

TRÓJKA PRZYJACIÓŁ NA TROPIE

Bardzo wciągająca fabuła i szybko się czyta.Polecam

Bardzo wciągająca fabuła i szybko się czyta.Polecam

Irene Adler wiele lat przed tym jak stała się bohaterką powieści „Przygody Sherlocka Holmesa”, była ciekawą świata, inteligentną i zbuntowaną dwunastolatką. Bardzo lubiła także pisać – tak bardzo, że postanowiła opisać w serii książek niewiarygodne, pełne tajemnic historie, które rozwiązała wraz ze swoimi przyjaciółmi: Sherlockiem i Lupinem.*

Irene, Sherlock i Lupin zauważają dziwną zagadkę szachową, którą zamieścił tajemniczy Czarny Mnich w gazecie „Times”. Holmes od razu zaczyna ją rozwiązywać. Następnego dnia policja znajduje ciało zmarłego handlarza. Na jego biurku była szkarłatna róża. Czy grupa przestępcza, która kilkadziesiąt lat wcześniej posługiwała się tym kwiatem, wróciła?

Akcja całego utworu dzieje się na terenie Anglii. Dokładny czas nie jest nam znany, aczkolwiek sądzę, iż jest to XIX wiek.

Główną bohaterką jest oczywiście Irene Adler, która rozwija swój talent dedukcji dzięki swoim przyjaciołom. Mimo iż ma ona dość duży majątek, nie zachowuje się tak jak jej rówieśniczki – nie przebiera się co pięć minut w inną suknię, nie gada o jakichś nudnych "dziewczęcych sprawach" i z przymusu chodzi na "ciekawe" imprezy. Jej zachowanie czasem jest dziecinne – obraża się za byle co i, chociaż tego nie mówi wprost, chce, by traktowano ją jako kogoś lepszego. Sherlock i Lupin są tymi samymi chłopcami, których poznaliśmy wcześniej – żądni przygód oraz Irene… Z wielkim zapałem rozwiązują zagadki, z którymi nawet najlepszy detektyw miałby problem.

W dziele tym nie znalazłem żadnych wad, natomiast wiele plusów, które zaraz dokładniej opiszę.

Moim zdaniem ten tom jest najlepszym, jaki dotychczas czytałem. Od samego początku dzieje się dużo, bohaterowie muszą się trochę natrudzić, by wpaść na rozwiązanie, wątek miłosny trochę bardziej się rozwinął… Mnie najbardziej spodobał się pomysł na fabułę, który być może do najoryginalniejszych nie należy, ale został on idealnie wykonany, autorka zadbała o każdy szczegół. Utwór został napisany lekkim językiem. Fabuła rozwija się w sposób spójny i logiczny. Bohaterowie są różni, ale dopełniają się oni. Historia jest główną osią fabularną i została ona dostosowana do konwencji dzieła. Ciekawym zabiegiem było wprowadzenie klimatycznych, czarno-białych obrazków przed każdym rozdziałem.

Irene Adler zrobiła coś niesamowitego, mianowicie dała możliwość czytelnikowi poznania Londynu sprzed około stu lat. Uliczki, którymi poruszają się postacie zostały dobrze opisane, dzięki czemu mogę wyobrazić sobie to miasto.

Ta część odpowie nam na kilka pytań, m.in. dlaczego Holmes nie lubi Scotland Yardu oraz kim był kiedyś Moriarty.

Podsumowując tę krótką recenzję: książkę „Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży” polecam przede wszystkim młodzieży, bo to głównie jej dedykowany jest ten utwór oraz miłośnikom Sherlocka Holmesa, którzy chcą go lepiej poznać.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: „Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży”
Tytuł oryginału: „Il mistero della Rosa Scarlatta”
Autor: Irene Adler
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cykl: Sherlock, Lupin i ja (tom III)
Korekta: Magdalena Wosiek, Teresa Zielińska
Tłumaczenie: Katarzyna Kolasa-Garibotto
Opracowanie graficzne: Bernard Ptaszyński
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Liczba stron: 269
Data wydania: 08.04.2016
ISBN: 978-83-7983-154-8

* Źródło – skrzydło książki.

Irene, Sherlock i Lupin...

Super, pełna przygód i zagadek opowieść z Sherlockiem Holmesem.

Super, pełna przygód i zagadek opowieść z Sherlockiem Holmesem.

Kto z namaszczeniem czyta artykuły napisane wytłuszczoną czcionką, które wręcz krzyczą z pierwszych stron gazet? Na pewno nie Sherlock! Holmes zdecydowanie woli prześledzić uważnie wszelkie ogłoszenia napisane mikroskopijną czcionką, szemrane oferty i niecodzienne zagadki. W taki właśnie sposób nasz detektyw w codziennej gazecie odkrył szyfr. Dziwaczny kod, podpisany jako zagadka szachowa, okazał się blefem i biletem wstępu do kolejnej, niebezpiecznej przygody.

Tym razem, trójka znanych nam bardzo dobrze niespokojnych duchów, wpada w naprawdę poważne tarapaty. Reaktywacja gangu sprzed lat, morderstwa i tytułowa szkarłatna róża pozostawiana na miejscu zbrodni to tylko przedsmak przygód. A wszystko to dzieje się w ośnieżonym Londynie z XIX wieku. Nic tylko usiąść i czytać:)

Bardzo dobrze skonstruowany wątek detektywistyczny oraz nieśmiały, niezdecydowany wątek miłosny sprawiają, że książkę czyta się uważnie i błyskawicznie. Po raz kolejny stwierdzam, że choć to lektura dla dzieci, dorośli również mogą się przy niej świetnie bawić. Czekam na wydanie czwartej części przygód Shelrocka, Lupina i Irene:)

Trzeci tom opowieści o młodości Holmesa i dwójki jego przyjaciół okazał się najlepszym z serii.
Oprócz brawurowej akcji mamy tu typową dla detektywa wszech czasów metodę dedukcji, która pozwala rozwikłać zagadkę morderstw, które wiążą się z wydarzeniami z przeszłości.
W dochodzeniu pomagają Sherlockowi nieodłączni towarzysze - Arsen Lupin i Irene Adler, a do ich działań włączają się też pewien wyjątkowo inteligentny młodzieniec oraz emerytowany inspektor policyjny.

W tym tomie poznajemy nie tylko nowe perypetie uzdolnionej trójki przyjaciół. Mamy okazję dowiedzieć się, skąd wzięła się późniejsza niechęć i nonszalancja Holmesa w stosunku do Scotland Yardu; spotykamy też pierwszy raz przyszłego wroga Sherlocka - Jamesa Moriarty'ego.

Mimo iż cykl adresowany jest do młodych czytelników, na pewno stanowi też gratkę dla starszych fanów detektywistycznej twórczości sir Doyle'a - czyta się te powieści z wielką przyjemnością i z zainteresowaniem.

Sherlock Holmes - genialny detektyw znany z kart literatury już od 1887 roku. Będąc postacią fikcyjną, w sercach wielu czytelników zdążył zapisać się jako prawdziwy, żyjący bohater. Nic więc dziwnego, że stale powstają książki i filmy z jego udziałem, bo postać Sherlocka jest wciąż aktualna i chętnie przyswajana. Doskonale znamy więc oblicze inteligentnego, dojrzałego mężczyzny, przed którym nie czmychnie żadna, najmroczniejsza i najbardziej niebezpieczna zagadka. Ale jak wyglądało życie Holmesa, kiedy był nastolatkiem? Czy już wtedy charakteryzował się bystrym umysłem i sokolim wzrokiem? A może był zwyczajnym chłopakiem, który nie przywiązywał uwagi do śledztw i poszukiwań? Oblicze młodego Sherlocka oraz jego dwóch niezawodnych przyjaciół przedstawia nam Irene Adler, w książce dedykowanej dzieciom - „Sherlock, Lupin i Ja. Tajemnica Szkarłatnej Róży”.

Młody Sherlock Holmes ma dla swojej przyjaciółki Irene sensacyjną wiadomość. Właśnie dokonał dziwnego odkrycia związanego z nietypową zagadką szachową, opublikowaną na łamach „Timesa”, której autorem jest niejaki „Czarny Mnich”. Tajny kod składający się z trzech, krótkich fragmentów, ma głęboko ukryte drugie dno, do którego chłopakowi udaje się dotrzeć. Kompozycja cyfr i literek to nic innego, jak wskazówki do trzech konkretnych miejsc, znajdujących się w Londynie. Wkrótce okazuje się, że w jednym z nich właśnie dokonano makabrycznego morderstwa, a obok zwłok ofiary pozostawiono charakterystyczny dla pewnej grupy przestępczej znak - szkarłatną różę. Do Sherlocka oraz Irene dołącza francuski przyjaciel - Arsene Lupin i całą trójką rozpoczynają niebezpieczne śledztwo, a okoliczności są na tyle groźne, że może spotkać ich nawet śmierć.

Narratorką powieści jest Irene Adler, młoda dziewczyna wywodząca się z dobrego domu. To właśnie ją, Holmesa i Lupina połączyła niesamowita więź, zwana przyjaźnią. Bohaterowie, jednocząc swoje siły, są w stanie dokonać naprawdę wiele. Muszą niestety działać na własną rękę, bo jako nieletni, spotykają się z ignorancją ze strony policji. „Tajemnica Szkarłatnej Róży” to trzeci tom serii przygód trójki niezwykłych, młodych ludzi. Tym razem docierają oni do skomplikowanej zagadki, której nierozwiązanie może skończyć się nawet utratą czyjegoś życia. Wszystko zaczyna się od tego, że bystry Sherlock łapie trop. Szukając wokół tego, co dla innych często okazuje się niewidoczne, napotyka zaszyfrowaną informację i rozwiązuje niełatwy kod. Bez pomysłowego i odważnego Lupina oraz zdolnej do poświęceń Irene nie zdziałał by jednak wiele, bo tylko wzajemne zaufanie tej trójki może doprowadzić ją do trafnego rozwiązania niebezpiecznej tajemnicy.

Wraz z pierwszą stroną książki czytelnik trafia do klimatycznego, starego Londynu. Obok niezniszczalnych przyjaciół, ma okazję poruszać się uliczkami niezwykłego miasta, stawiać czoło zawiei, przejechać się dorożką i przemierzać drogę pośród kropel deszczu, a wszystko w imię rozwiązania tajemnicy, która wymaga poświęceń, bo czas niewątpliwie nagli. Klimat stworzony przez autorkę przenosi młodego czytelnika w zagadkowy krąg śledztwa. Jest napięcie, są kolejne wskazówki, toteż jest i zaciekawienie skłaniające do tego, by z zainteresowaniem odkrywać każdą, kolejną stronę. Sympatyczni bohaterowie, którzy pracują jako grupa, wciąż pozostają odrębnymi charakterami, a to z pewnością działa na ich korzyść. Każdy z nich wnosi w całą sprawę coś nowego. Ich niewinnie rozpoczęta przygoda niejednokrotnie skłania ich do ucieczki czy kłamstw. Trafiają do starego archiwum czy też docierają nawet do samego miejsca popełnionej zbrodni. Są w stanie wywęszyć o wiele więcej, aniżeli policja. Spotykają także kogoś niewątpliwie istotnego, kto jako pierwszy potraktuje ich z szacunkiem i powagą. O kim jednak mowa, tego nie zdradzę.

Przygody Sherlocka i jego przyjaciół to ciekawa propozycja dla zainteresowanych zagadkami dzieci szkoły podstawowej, w szczególności zaś dla tych mieszczących się w przedziale wiekowym 9 - 11 lat. Dzięki tej książce młody czytelnik ma okazję zasmakować niebezpiecznego kryminału, w którym oczywiście sceny zbrodni czy też opis poszukiwań zostały dostosowane do potrzeb i oczekiwań dziecka. Dzięki Irenie Adler także także i młode pokolenie ma okazję poznać kultową postać literatury światowej, jaką jest wybitny detektyw Holmes. Być może ta powieść stanie się inspiracją, by w przyszłości sięgnąć po przygody dorosłego już Sherlocka. Co najlepsze, jeżeli losy trójki bohaterów przypadną komuś do gustu, zakończenie książki wcale nie musi oznaczać pożegnania, ponieważ śmiało można sięgnąć po dwie poprzednie części czy też po następną, która ukaże się już niedługo.

Jeżeli uważacie, że Sherlock Holmes w młodzieńczej wersji to dobry pomysł dla Waszego inteligentnego i lubiącego wyzwania dziecka, zaopatrzcie go książkę „Sherlock, Lupin i Ja. Tajemnica Szkarłatnej Róży”.

• Biblioteka
  • Literatura dziecięca