Sędzia

Okładka książki Sędzia Phillip M. Margolin
Okładka książki Sędzia
Phillip M. Margolin Wydawnictwo: Albatros Cykl: Dana Cutler (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Dana Cutler (tom 2)
Supreme Justice
Albatros
2013-06-28
2013-06-28
Jan Kabat
sędzia masakra śledztwo

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki Anatomia niewinności. Świadectwa niesłusznie skazanych Jan Burke, Laura Caldwell, Lee Child, Jamie Freveletti, Michael Harvey, Laurie R. King, Leslie S. Klinger, Gayle Lynds, John Mankiewicz, Phillip M. Margolin, Arthur Miller, Sara Paretsky, Brad Parks, Gary Phillips, S. J. Rozan, Barry Scheck, John Sheldon, Scott Turow, Sarah Weinman
Anatomia niewi... Jan Burke, Laura Ca...

Statek china Sea...pelen marihuany załoga nie żyje a on ucieka z pieniedzmi do sarah swojej bylej... w sadzie toczy sie proces o ulaskawienie skazanej na smierc dlaczego ktos przeszkadza sedzi, dlaczego ktoś chce zabić... dlaczego sarah zostaje skazana 2 razy za morderstwo ... przeczytajcie sami godne polecenia .

RZĄD WAŻNIEJSZY OD LUDZKIEGO ŻYCIA?

Zostaje dokonany zamach na sędzię Sądu Najwyższego. Na obradach sędziów wypłynęła dawna sprawa policjantki oskarżonej o zabójstwo swojego kochanka. Osadzona oczekuje w celi śmierci na egzekucję. Zaatakowana sędzina, jako jedyna wysunęła pomysł odroczenia ponownego rozpatrzenia sprawy. Jednak są ludzie, którym bardzo zależy, aby świat zapomniał o oskarżonej policjantce. Sytuacja komplikuje się, gdy wypływa historia sprzed kilku lat, masakry na pokładzie statku. Śledztwo zostało przejęte przez CIA. Wszystko ponownie powraca za sprawą niepokornego funkcjonariusza wymiaru sprawiedliwości.

Co ma wspólnego strzelanina na pokładzie ze sprawą oskarżonej funkcjonariuszki policji?
Kto zlecił zabójstwo sędzi?
Dlaczego CIA zależy na zatuszowaniu dawnych spraw?

To moja pierwsza książka tego autora i muszę przyznać, że nie jestem zachwycona "Sędzią". Jak na mój gust za bardzo Margolin przekombinował. Na początku nuda, później chaos i zbyt wiele ślepych uliczek prowadzących donikąd. Nie jest sztuką wysunąć "bombę" w ostatniej części tej historii, kiedy to całą sprawą interesowało się CIA, którzy dążyli do wielkiej konspiracji rządowej.

RZĄD WAŻNIEJSZY OD LUDZKIEGO ŻYCIA?

Przeczytałam prawie że jednym tchem, można powiedzieć - pochłonęłam tę książkę P.Margolina. Podobała mi się fabuła, sam pomysł uwikłania CIA w różne "ciemne" sprawki wydaje się bardzo odważny. Ale czy tak nie mogło być? Instytucje, które rzekomo stoją na straży porządku i bezpieczeństwa mogą brać udział w różnych spiskach, przemytach narkotyków, a nawet w zamachach na sędziów SN oraz zabójstwach cywilnych osób. Osobie takiej jak ja w głowie się to nie mieści. Książka naprawdę rewelacyjna. Będę oddaną czytelniczką tego autora.

„Wszystko, co mi pozostało, to duże prawdopodobieństwo, że umrę za coś, czego nie zrobiłam” (s. 276)

Kiedy sięgałam po zakupioną pod wpływem impulsu powieść Phillipa Margolina pt. „Sędzia”, nie wiedziałam, że to druga część trylogii. Nie wiedziałam też, że tak dobrze będzie mi się tę książkę czytało. Po 400 stronach jestem mądrzejsza i nie mam wątpliwości co do tego, że Margolin to jeden z tych autorów, po których dzieła warto sięgać, gdy szuka się misternie utkanej intrygi z realiami prawniczymi w tle.

Nieznajomość „Z polecenia prezydenta?”, pierwszej części trylogii, w zasadzie w niczym nie przeszkadza, jednak – ze względu na pojawiające się w „Sędzim” wzmianki związane z poprzednim tomem – radziłabym najpierw zapoznać się z pierwszą odsłoną losów prywatnego detektywa Dany Cutler, prawnika Brada Millera oraz agenta FBI Keitha Evansa.

Historia lubi się powtarzać...

Do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych trafia apelacja Sarah Woodruff, oskarżonej o zabójstwo kochanka, zasłużonej i cenionej za wyjątkową uczciwość policjantki, która w celi śmierci oczekuje na wykonanie wyroku. Woodruff za morderstwo Johna Finleya przed wymiarem sprawiedliwości stawała dwukrotnie: najpierw w 2006 roku, lecz okazało się, że rzekomy zamordowany żyje, a następnie rok później, gdy uznano ją winną śmierci Finleya. Jej prawniczka robiła, co mogła, próbując dotrzeć do dowodów, które mogłyby ocalić jej klientkę. Niestety dla Woodruff, wysoko postawieni urzędnicy odmówili współpracy, zasłaniając się tajemnicą państwową. Była funkcjonariuszka do zabójstwa nigdy się nie przyznała, wiele jednak świadczyło na jej niekorzyść. Czy jej osadzenie to pomyłka, czy też z zimną krwią zamordowała kochanka?

Podczas posiedzenia apelacyjnego, pomimo argumentów przemawiających za odrzuceniem rewizji wyroku, wiedziona intuicją sędzia Felicia Moss przekonuje członków składu sędziowskiego, by głosowanie w tej sprawie odroczyć do czasu wyboru nowego sędziego. Od tej chwili sprawa Woodruff coraz częściej zaczyna się pojawiać w rozmowach, a sędzia Moss cudem unika śmierci. Dziwne zachowanie jednego z kolegów utwierdza Moss w przekonaniu, że coś jest na rzeczy i skłania ją tym samym do przyjrzenia się całej sprawie. W tym celu prosi o pomoc swojego podwładnego, Brada Millera, który obiecuje, że zrobi, co w jego mocy, by prawda wyszła na jaw. Młody prawnik nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak głębokie bagno wdepnął i jak bolesne mogą być tego konsekwencje. Sprawa Woodruff, tajemnicze zniknięcie statku o nazwie China Sea oraz znalezione w lesie poćwiartowane ludzkie zwłoki. Na pozór niezwiązane ze sobą sprawy zdają się zbiegać w jednym punkcie, a poszczególne elementy układanki zaczynają tworzyć całość. Co naprawdę wydarzyło się w domu policjantki Woodruff? Dlaczego CIA i Departament Bezpieczeństwa Krajowego tak bardzo boją się ponownego procesu skazanej za morderstwo Sarah? Cutler, Miller i Evans zrobią wszystko, by ujawnić nieprawidłowości na najwyższym szczeblu i doprowadzić do uniewinnienia lub ponownego skazania Sarah Woodruff.

„Sędzia” Phillipa Margolina to powieść, przy której nie można się nudzić. Mamy tu mnóstwo nakładających się na siebie wątków, sporo retrospekcji i wielu bohaterów. Do tej pory książki E. S. Gardnera z Perrym Masonem w roli głównej były moim jedynym zetknięciem się z kryminałami i thrillerami wykorzystującymi prawnicze i sądowe realia. Teraz może się to zmienić, ponieważ jestem szczerze usatysfakcjonowana tym, co pokazał Margolin. Nie omieszkam dać mu kolejnej szansy, bo chyba na nią zasługuje. Polecam miłośnikom gatunku!

NIESAMOWITA. "połknąłem" ją na 2 razy.

NIESAMOWITA. "połknąłem" ją na 2 razy.

Niestety, dostałam tę część powieści Philipha Margolina przed częścią "Z polecenia prezydenta?" i dzięki Bogu, nie zaspoilerowałam sobie bardzo dużo, jednak trochę. Uwielbiam postać Dany Cutler, można powiedzieć, że zżyłam się z nią i jej zażyłością do zagadek. Żyłam tą książką, serdecznie polecam. ;u;

Nabrałam ostatnio ochoty na dobry kryminał z elementami thrillera i sensacji. Zajrzałam więc na swoją magiczną półeczkę, na której nigdy nie ubywa książek z kategorii „do przeczytania”, a wręcz każdego dnia pojawia się ich coraz więcej. Wciąż wierzę, że w końcu kiedyś będę na bieżąco.. Taka tam naiwność. Wracając do tematu. Spoglądając na moją rozrastającą się biblioteczkę moje oczy napotkały Sędziego. Na dodatek Sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Ma się te znajomości, co nie? Zwyczajowo określa się go jako Sąd Ostatecznej Szansy. Na poniektórych autorach (bądź wydawnictwach) czasami również stosuje się taki Sąd Ostatecznej Szansy, ale tym razem rozprawa przeciwko Philipa M. Margolina w sprawie jego książki pod tytułem „Sędzia” trafiła do Sądu Pierwszej Szansy. Jesteśmy właśnie świeżo po rozprawie. Jak brzmi wyrok?

Do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych trafia wniosek apelacyjny Sarah Woodruff, policjantkę dwukrotnie (!) oskarżoną o zamordowanie swojego byłego partnera Johna Finleya. Kiedy już rewizja wyroku ma zostać odrzucona, za sprawą sędzi Felicii Moss głosowanie zostaje odroczone. Okazuje się, że taka decyzja nie wszystkim się jednak spodobała…

Każda książka poruszająca kwestie prawne zwróci moją uwagę. Prawo jest jedną z największych moich pasji, więc nawet pomiędzy nauką do sesji lubię poczytać mniej zobowiązujące lektury, które jednocześnie przybliżają mnie do tematyki prawniczej, a z drugiej dają mi niesamowitą przyjemność. A do tego odrobinę adrenaliny i radości z samodzielnego rozwiązywania kolejnych zagadek. W przypadku książki Philipa M. Margolina pod tytułem „Sędzia” kilka z nich udało mi się rozwiązać i kiedy już byłam pewna zakończenia historii… autor postanowił zagrać mi jednak na nosie i całkowicie zaskoczyć! Kompletnie się tego nie spodziewałam, mimo, że wszystko okazało się spójne i racjonalne.

Sama fabuła początkowo wydawała mi się wyjątkowo mało interesująca, szczególnie jeśli chodziło o wydarzenia na tajemniczym statku China Sea, które okazują się być powiązanie ze zdarzeniami w Sądzie Najwyższym i sprawą Sarah Woodruff. Okazało się jednak, że z każdym kolejnym zdaniem cała ta intryga coraz bardziej mnie absorbuje, a zakończenie sprawy Sarah Woodruff intryguje i ciekawi. Przyznaję, że czasami gubiłam się w nazwiskach poszczególnych postaci ale to raczej wynikało z faktu, że jestem niezmiernie niecierpliwym czytelnikiem, którego fabuła tak „pochłonęła”, że chciałam jak najszybciej dowiedzieć się co będzie dalej, że tylko przelatywałam wzrokiem po profesjach bohaterów i później ciężko było mi się połapać kto jest kim. Zwróćcie na to uwagę podczas lektury, ponieważ w pozycji Philipa M. Margolina występuje bardzo dużo różnorodnych prawników, policjantów, dziennikarzy etc. – m.in. prywatny detektyw Dana Cutler, młody prawnik Brat Miller czy agent FBI Keith Evans. Dzięki temu akcja ciągle jest napięta, nieustannie coś się dzieje. Nie ma czasu na nudę! Niektórym osobom może się nie spodobać zabieg retrospekcji, mieszania zdarzeń teraźniejszych z wydarzeniami z przeszłości. Jednak myślę, że zostało przedstawione to tak, że raczej nie ma z tym większego problemu, nawet przy minimalnym skupieniu.

Sąd Pierwszej Szansy w sprawie Philipa M. Margolina orzeka, że wcześniej wymieniony autor zasługuje na uwagę wszystkich miłośników thrillerów prawniczych i kryminałów. Jego książka pod tytułem „Sędzia” spełnia wszystkie przynajmniej podstawowe wymagania i nie budzi żadnych zastrzeżeń.

[Recenzja pochodzi z http://natblue.eu/]

Książka domyślnie uznawana jest za cykl z Daną Cutler, choć tak naprawdę akcja rozkłada się między trójkę głównych bohaterów. Dana Cutler jest prywatnym detektywem, Keith Evans jest agentem FBI, a Brad Miller młodym prawnikiem pracującym dla Sędzi Sądu najwyższego. Wszyscy troje poznali się przy okazji wcześniejszej książki Z polecenia prezydenta?.
I tym razem ich losy muszą się połączyć.

Brad Miller i jego narzeczona Ginny Striker marzą tylko o ciszy i spokoju, nie chcą kolejnych "przygód", jakich niedawno doświadczyli. Ale może być z tym problem, bo do Sądu Najwyższego trafia sprawa Sarach Woodruff, policjantki skazanej za morderstwo swojego partnera. Grozi jej kara śmierci, a ocalić mogą ją dowody, strzeżone na podstawie "ochrony bezpieczeństwa państwa".
W tle całej afery jest statek China Sea pełen narkotyków, pewien ważny człowiek z CIA i zabójcy z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.
Sędzia Felicia Moss pragnie dłużej pochylić się nad tą sprawą, co nie na rękę jest niektórym wysoko postawionym ludziom. Tak nie na rękę, ze posuną się do próby morderstwa...

Tym razem zgodzę się z notką Albatrosa, bo Margolin kreśli historię rodem z Cobena.
Akcja jest równie zakręcona, z nieźle zawikłanymi ciągle rozgałęziającymi się tropami. Trudno się jakoś dłużej nad nią rozwodzić, bo można zdradzić za dużo z akcji.
Na dodatek okraszona jest świetnym wątkiem prawniczym.

Do tego nieoczekiwane zakończenie... też z Cobena :)

Super pozycja, polecam.

I tym razem ich losy...

2034

Książki Albatrosa, z charakterystycznym białym grzbietem, są dla mnie synonimem dobrej książki. Sięgam po nie w ciemno – jeszcze się nie zawiodłam. Na powieść Margolina czekałam z niecierpliwością, nie opuściłam jeszcze żadnej z jego książek wydanych po polsku – to znakomite thrillery sensacyjne.

„Sędzia” to doskonale napisany thriller oparty na amerykańskich realiach. Powieść biegnie dwuwątkowo, aby zgrabnie spleść się w jedną całość i zaskoczyć czytelnika na finale.

Z jednej strony, obserwujemy masakrę na statku China Sea, który w swojej ładowni przewozi narkotyki. Przy życiu pozostaje tylko jeden człowiek, John Finley, któremu udaje się zbiec ze statku. Sprawa zostaje zgrabnie zatuszowana przez służby federalne, statek znika z nabrzeża, a świadkowie sprawy również zaczynają znikać. Pozostaje tylko raport złożony przez funkcjonariusza, który pierwszy pojawił się na miejscu zdarzenia.

Z drugiej strony, jesteśmy świadkami przepychanki pomiędzy sędziami podczas podejmowania decyzji w sprawie procesu Sary Woodruff, policjantki oskarżonej o zabójstwo swojego kochanka – nota bene, Johna Finleya.

Sprawa Woodruff rozważana była w Sądzie dwukrotnie, z różnymi wyrokami.
Komuś bardzo zależy na skazaniu kobiety i nieujawnianiu powiązań ze statkiem z Shelby. W wyjaśnienie sprawy angażuje się prasa. Co z tego wyniknie i co łączy oba przypadki? Przekonajcie się sami!

„Sędzia” to doskonały thriller ukazujący powiązania instytucji, mających zapewnić obywatelom prawo i sprawiedliwość, ze świadkiem przestępczym. Pieniądze kuszą …. Jednak, czy warto? Prawda zwykle, prędzej czy później, wychodzi na jaw.

Margolin jest niesamowity w tworzeniu atmosfery, w podsycaniu napięcia i efektownych zwrotach akcji. Jego powieści zawsze są zaskakujące na finale – tym razem również koniec książki obraca w perzynę wszelkie wcześniejsze dywagacje. Nie spodziewałam się takiego zakończenia!

„Sędzia” na pewno usatysfakcjonuje wielbicieli mocnych wrażeń i powieści z intrygą polityczną w tle. Świetna książka na lato – polecam!

„Sędzia” to doskonale napisany thriller oparty na amerykańskich realiach....

• Thriller prawniczy
  • 2015