The Daring Young Man On The Flying Trapeze
literatura piękna
Jahty

Opowiadania Saroyana są często krótkimi szkicami pokazującymi proste życie prostych ludzi przedstawiane oszczędnym i nieskomplikowanym językiem. Wieki kunszt pisarski nadaje opowiadanym nieważnym dziejom nieważnych bohaterów uniwersalny wydźwięk i sens.

źródło opisu: Książka i wiedza, 1968

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mieszka | 2018-06-07
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Ten duch, klimat - pozostały ze mną. Moje dawne wrażenia.
Są takie powieści, czy - jak w tym przypadku - opowiadania, których atmosfera mnie oszałamia, wzrusza, wywołuje ekscytację, pochłania. W każdym razie jest ważniejsza niż treść, czy akcja, czy nawet bohaterowie. Chłonę i pamiętam tylko to.
W przypadku tytułowego opowiadania "Chłopiec na lotnym trapezie" moje odczucia są najsilniejsze. Czytając po raz pierwszy czułam się jakbym miała gorączkę - co? jak to można? tak prosto? smutno? dobitnie? z czułością? z lekkością?. Piorunujące wrażenie. Drugim, i kolejnym, i kolejnym, było podobnie, może już nie z piorunem (bo wiedziałam, a przede wszystkim czułam jak będzie), ale było rozgorączkowanie i chwila ekscytacji czytelniczej.
Jak to się dzieje, nie wiem. Czemu słowa jednego pisarza trafiają prosto, do głowy, serca, do trzewi. W zwyczajnym, kilkustronicowym opowiadaniu - na dodatek.
Pokochałam wtedy Saroyana. Chyba to będzie na całe życie. Efekt jest taki, że chce znów do niego...

mieszka | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Ten duch, klimat - pozostały ze mną. Moje dawne wrażenia.

Bożena | 2016-06-12
Przeczytana: czerwiec 2016

Długo czytałam ten zbiór, ale to dlatego, ze trafiłam na egzemplarz, w którym brakowało kilku kartek, a tym samym końca jednego i początku następnego opowiadania. Musiałam dotrzeć do takiego bez braków.
Saroyan wydaje się w Polsce pisarzem zapomnianym sądząc po braku opinii i niewielu ocenach na LC. Zupełnie niesłusznie. Jego debiutanckie opowiadania są jednocześnie zabawne i smutne, skłaniają do refleksji, zadziwiają prostotą. Czytałam je po raz drugi, chyba z jeszcze większą przyjemnością.
Szkoda, że teraz wielu czytelników sięga tylko po absolutne nowości i hity jednego sezonu.
Ja polecam Saroyana nie tylko wielbicielom małych form literackich.
I pomyśleć, że tak pięknie posługiwał się słowem debiutant!