Pewnego dnia o zmierzchu świata

Okładka książki Pewnego dnia o zmierzchu świata
William Saroyan Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
literatura piękna
83-7079-820-9
Kazimierz Piotrowski
literatura amerykańska autobiografia pisarz

więcej Więcej

Moje pierwsze spotkanie z Saroyanem rozczarowuje. Książka jest całkiem o niczym. Weekend z życia pisarza na krawędzi starości. Sucho opisane zdarzenia w efekcie nie prowadzą do niczego i ani żadnego sensownego zakończenia, ani żadnych wniosków dla czytelnika. Ot takie sobie wodolejstwo, bohater coś robi, ale to bez znaczenia, rozmawia, je, pije, spotyka ludzi... Wieje nudą.

„Pewnego dnia o zmierzchu świata, posępna śmierć przyjdzie i osiądzie w tobie, a kiedy wstaniesz, by się przejść, będziesz tak ponury jak śmierć, ale jeśli szczęście ci sprzyja, jedynie tyle się zmieni, że twoja radość będzie większa, a miłość mocniejsza.”

William Saroyan (z motta książki "Pewnego dnia o zmierzchu świata")

Ten cytat mówi wszystko.

• Biblioteka Bestsellerów