historyczna

Pierwsze stulecie polskiej państwowości pełne było wydarzeń, o których nie zawsze prawdziwie pisali najstarsi polscy kronikarze. Gdyby nie coraz bardziej dostępne źródła zagraniczne z tego okresu ruskie, węgierskie, czeskie, niemieckie czy skandynawskie, pozostawalibyśmy w kręgu barwnych opisów Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Książka Andrzeja Zielińskiego to zbiór kilkunastu esejów o zaskakujących niekiedy wydarzeniach z pierwszego stulecia na naszych ziemiach. Stanowi próbę innego niż tradycyjne, choć często opartego na tych samych faktach historycznych, spojrzenia na tamte czasy..

Monika | 2010-10-03
Przeczytana: 03 października 2010

Szkoda, bardzo wielka szkoda, że pan Andrzej nie jest autorem szkolnych podręczników do historii. Jestem przekonana, że gdyby tak było, wszyscy lepiej znalibyśmy historię własnego kraju.

Anna | 2016-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Mój świat zatrząsł się w podstawach. Żeby takie rzeczy zatajać w szkole, że np. Mieszko I był Wikingiem, że część legalnych władców Polski nie znalazło miejsca w poczcie naszych królów i książąt? Mała książeczka, ale bardzo treściwa, rozochociła mnie do dalszych poszukiwań historii.

Natalia | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Bardzo ciekawa książka. Pomaga spojrzeć na dzieje Polski z innej perspektywy niż ówcześni kronikarze, którzy z różnych powodów mocno naciągali fakty lub nie opowiadali całej prawdy. Eseje zawarte w lekturze skupiają się jedynie na pierwszym stuleciu istnienia naszego kraju, a jakże wiele kontrowersyjnych tematów, morderstw, zdrad, kłamstw i sekretów poruszają! Różne kwestie istnienia Polski są powtarzane wielokrotnie, co dodatkowo pomaga lepiej przyswoić historię Polski. Polecam :)

Alfalfa | 2011-04-19

Za sporym zainteresowaniem przeczytałam tę książkę, zwłaszcza rozdział o Mieszku I i jego prawdopodobnym wikińskim rodowodzie. Autor zapewne ma "na pieńku" z historykami starej szkoły, gdyż wygłasza tu opinie zgoła inne od wiedzy nauczanej w szkole. Ja lubię takie sensacje, tym bardziej, że w swietle najnowszych badań archeologicznych zapewne jest w nich wiele prawdy.

Andrzej | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Spojrzenie na początki Państwa Polskiego z zupełnie innej strony. Autor przedstawia polską historię w oparciu nie tylko o nasze, ale również zagraniczne kroniki. Historia przedstawiona w ten sposób mocno się różni od tej przedstawianej w szkołach.

| 2012-05-16
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

Książeczka w bardzo dobry sposób przedstawia wątki z początków dziejów Piastów,które wzbudzają najwięcej kontrowersji.Ciekawe,madre,wnikliwe i obrazowe ujęcie tematów sprawia,że czytelnik z chęcią angażuje się w historyczne zakątki.polecam szczególnie tym,którzy w szybki sposób chcą zrobić swoisty rekonesans tego czym można następnie zając się bardziej konkretnie,ale także tym,którym wiedza naukowa potrzebna jest w pigułce.

Ewa | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Teoria skandynawskiego pochodzenia Piastów, czy relikwiarz św. Wojciecha zawiera w ogóle jego szczątki, pazerny i żądny władzy "św" biskup Stanisław, nie taki Miecław straszny..., królowie nieuwzględnieni w oficjalnej historiografii, dlaczego Bolesław Zapomniany został wyklęty przez arcybiskupa. Wiele ciekawych wątków i czytania między wierszami oficjalnych kronik :)

Endriux | 2016-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2016

Po raz kolejny autor bierze pod historyczną lupę początki naszego państwa. W doskonały sposób (opierając się na solidnych materiałach źródłowych) analizuje luki i wypatrzenia pierwszych kronikarzy. Tezy niekiedy bardzo kontrowersyjne są jak najbardziej wiarygodne i uzasadnione. Ciekawie wyglądałby podręcznik historii autorstwa Pana Zielińskiego.

Maciek Matwiej | 2016-12-06
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Ciekawa i sensowna analiza początków naszego państwa. Bez naukowego zadęcia, za to z konkretnym studium źródeł. Brawo! Śmiało mogę polecić wszystkim pasjonatom dziejów naszej Najjaśniejszej.

KasiaG | 2013-06-08
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Książka bardzo wciągająca. Przedstawiająca swoje tezy w sposób niezbity. Jednakże tradycyjne nauczanie przedstawia coś zgoła innego za co w niektórych przypadkach można się naprawdę nagłowić kto ma rację. Lubię tego typu "zagadki" przez co jeszcze przez jakiś czas będę szukała rozwiązań z tych różnych "szkół" pana A. Zielińskiego i tej tradycyjnej... Dla tych co zamierzają ją czytać radziłabym rysować sobie drzewka genealogiczne.. znacznie ułatwiające czytanie.