Początki Polski. Zagadki i tajemnice

Wydawnictwo: Bellona
historia
Mel

Pierwsze stulecie polskiej państwowości pełne było zagadek i przemilczeń. Kryło w sobie mroczne tajemnice książęcego lub królewskiego dworu, w tym także niewyjaśnione jeszcze do dzisiaj dramatyczne wydarzenia lub motywy determinujące konkretne postępowanie władców. W naszych dziejach, tak jak w dziejach wszystkich narodów, były zatem nie tylko okresy świetności, ale także czasy mroczne, pełne...

W naszych dziejach, tak jak w dziejach wszystkich narodów, były zatem nie tylko okresy świetności, ale także czasy mroczne, pełne okrutnych zbrodni, królobójstw, morderstw rodzinnych, zdrad najbliższych, gwałtów, intryg.
Nie wszystkie znalazły pełne naświetlenie w podręcznikach historii. Świecznikowe, by nie
powiedzieć koturnowe, postacie naszej historii, w świetle udostępnianych coraz szerzej dokumentów, prezentują się często zupełnie inaczej niż dotychczas. Staja się ludźmi, z
wszystkimi ich przywarami i ułomnościami. Jednocześnie coraz bliżej jesteśmy obiektywnej historii naszego kraju, chociaż czasem ten
obiektywizm jest dla nas bardzo trudny do przyjęcia. Nie sposób jednak, w imię prawdy, z takich alternatywnych źródeł nie korzystać. Nawet wtedy, gdy burzą nasze dotychczasowe oceny i przekonania. Po to właśnie powstała ta książką.
Nie jest ona kolejnym podręcznikiem do nauczania historii Polski ani kolejna próbą napisania tej historii od nowa. Jest adresowana do Czytelników interesujących się historią Polski.

źródło opisu: Bellona 2015

źródło okładki: zdjęcie autorskie

karolzet | 2017-09-15

Odważna książka. Tam gdzie inni mają wątpliwości autor próbuje uzupełniać logiką i tym co było typowe oraz pospolite w opisywanej epoce. Trochę ryzykowne, ale autor robi to z głową i to co tworzy jest bardzo prawdopodobne. Efektem jest ciekawy i przenujący obraz czasów gdy Polska dopiero wkroczyła na karty historii. Dodatkowo autor ma talent do opowiadania co w przypadku historii jest naprawdę cenne.

książek: 1965
Ewa | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Teoria skandynawskiego pochodzenia Piastów, czy relikwiarz św. Wojciecha zawiera w ogóle jego szczątki, pazerny i żądny władzy "św" biskup Stanisław, nie taki Miecław straszny..., królowie nieuwzględnieni w oficjalnej historiografii, dlaczego Bolesław Zapomniany został wyklęty przez arcybiskupa. Wiele ciekawych wątków i czytania między wierszami oficjalnych kronik :)

Maciek Matwiej | 2016-12-06
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Ciekawa i sensowna analiza początków naszego państwa. Bez naukowego zadęcia, za to z konkretnym studium źródeł. Brawo! Śmiało mogę polecić wszystkim pasjonatom dziejów naszej Najjaśniejszej.

Anna | 2016-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Mój świat zatrząsł się w podstawach. Żeby takie rzeczy zatajać w szkole, że np. Mieszko I był Wikingiem, że część legalnych władców Polski nie znalazło miejsca w poczcie naszych królów i książąt? Mała książeczka, ale bardzo treściwa, rozochociła mnie do dalszych poszukiwań historii.

Andrzej | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Spojrzenie na początki Państwa Polskiego z zupełnie innej strony. Autor przedstawia polską historię w oparciu nie tylko o nasze, ale również zagraniczne kroniki. Historia przedstawiona w ten sposób mocno się różni od tej przedstawianej w szkołach.

Endriux | 2016-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2016

Po raz kolejny autor bierze pod historyczną lupę początki naszego państwa. W doskonały sposób (opierając się na solidnych materiałach źródłowych) analizuje luki i wypatrzenia pierwszych kronikarzy. Tezy niekiedy bardzo kontrowersyjne są jak najbardziej wiarygodne i uzasadnione. Ciekawie wyglądałby podręcznik historii autorstwa Pana Zielińskiego.

Natalia | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Bardzo ciekawa książka. Pomaga spojrzeć na dzieje Polski z innej perspektywy niż ówcześni kronikarze, którzy z różnych powodów mocno naciągali fakty lub nie opowiadali całej prawdy. Eseje zawarte w lekturze skupiają się jedynie na pierwszym stuleciu istnienia naszego kraju, a jakże wiele kontrowersyjnych tematów, morderstw, zdrad, kłamstw i sekretów poruszają! Różne kwestie istnienia Polski są powtarzane wielokrotnie, co dodatkowo pomaga lepiej przyswoić historię Polski. Polecam :)

aannaa | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Fajna książka. Kilka ciekawych rzeczy nowych się dowiedziałem.

| 2013-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Książka jak najbardziej warta polecenia i przeczytania. Tezy zawarte w niej różnią się trochę od tych z podręczników do nauki historii, ale są przedstawione w sposób zrozumiały i odpowiednio uargumentowane.

KasiaG | 2013-06-08
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Książka bardzo wciągająca. Przedstawiająca swoje tezy w sposób niezbity. Jednakże tradycyjne nauczanie przedstawia coś zgoła innego za co w niektórych przypadkach można się naprawdę nagłowić kto ma rację. Lubię tego typu "zagadki" przez co jeszcze przez jakiś czas będę szukała rozwiązań z tych różnych "szkół" pana A. Zielińskiego i tej tradycyjnej... Dla tych co zamierzają ją czytać radziłabym rysować sobie drzewka genealogiczne.. znacznie ułatwiające czytanie.