Między nami sąsiadami. Wspomnienia

Konrad Zagończyk Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
2005-01-01
2005-01-01
8389920018
żydzi jedwabne zbrodnie niemcy okupacja zbrodnia hitlerowcy wspomnienia

Książka daje materiał do wielu przemyśleń, a jako świadectwo jest wręcz bezcenna. Autor - odnosząc się do antypolskich kampanii m.in. obwiniających Polaków o zbrodnie na żydach - podejmuje się "własnych, oryginalnych rozważań na teamt roli, jaką koloniści niemieccy odgrywali w ramach niemieckich planów zagłady ludności polskiej, szczególnie polskich żydów. To właśnie agenci werbowani spośród kolonistów byli - zdaniem Autora - bezpośrednimi sprawcami mordu 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem, wcześniej zaś brali udział w akcjach pacyfikacji żydów skupionych od jesieni 1939 do lata 1940 w gettach mazowieckich. W książce autor przedstawia ciekawe analizy zdarzeń, epizodów i spostrzeżeń, wybranych z doświadczeń własnych i opowieści ojca. Lektura tej barwnej, wielowątkowej, w wielu miejscach sensacyjnej opowieści jest niezwykle zajmująca".

Niezwykle ciekawym wątkiem są również stosunki z ludnością cygańską. Nie miejmy wątpliwości, autorowi udało się uniknąć stereotypów. Ksiązka w wielu miejscach jest nieco niechlujna. Mam nadzieję, że znajdą się jacyś historycy, którzy zechcieliby ją nieco "udoskonalić" w podanie źródeł, ich krytykę itp.

Nie wiem, czy autor jeszcze żyje, ale chciałbym, aby ktoś spełnił jego prośbę ze wstępu: "Mam jeszcze tylko jedno pragnienie, aby w Polsce znalazł się ktoś, kto zechciałby ze mną sfotografować i opisać materialne dowody działalności agentów do książki "Śladami V kolumny". Tytuł zarezerwowany". Gdybym tylko znał autora, to chyba sam podjąłbym się zrobienia wraz z nim tych zdjęć.

Konrad Zagończyk Między nami sąsiadami. Wspomnienia Zobacz więcej