Myśleć jak Leonardo da Vinci. Siedem kroków do genialności

Okładka książki Myśleć jak Leonardo da Vinci. Siedem kroków do genialności Michael J. Gelb
Okładka książki Myśleć jak Leonardo da Vinci. Siedem kroków do genialności
2002-01-01
8371208170

inspirująca, dla tych którzy pragną zostać człowiekiem renesansu

inspirująca, dla tych którzy pragną zostać człowiekiem renesansu

Bardzo przyjemna książka z bardzo pomocnymi ćwiczeniami, jak zdecydowanie lepiej radzić sobie z choćby np analizą naszych problemów, rozwojem zmysłów i nie tylko, a wszystko inspirowane postacią Leonardo. Oprócz tego książka zawiera fragmenty o życiu Leonardo oraz kurs rysunku w jego stylu.

Książka ciekawa, o potencjale ludzkiego umysłu, rozwijaniu i poznawaniu siebie, rozbudzająca kreatywność i motywująca do działania. Na pewno muszę ją przeczytać z uwagą po raz drugi i wykonać dokładnie wszystkie ćwiczenia i zalecenia.

Powiem tak. Napisana bardzo prostym językiem. To wielka zaleta. Rozdziały są przemyślane - ich kolejność. Szata graficzna ułatwia naukę. Pomaga odkrywać świat i siebie. Uczy jak się uczyć 10/10.

Rzadko, bardzo rzadko sięgam po poradniki. Ta książka przykula moją uwagę nazwiskiem wielkiego Leonarda w tytule. Od dawna interesuję się Leonardem da Vinci, jego działaniami, twórczością, umysłem. Postać wielkiego twórcy, wynalazcy nieustannie mnie fascynuje.
Rozpoczęłam lekturę i przepadłam.
Książka jest doskonale napisana, jest niczym nabuzowana energią, myślami, radami petarda.
Autor stara się uchwycić istotę życia i geniuszu Leonarda da Vinci - którą było doskonałe, jak się wydaje, zespolenie umysłu, ciała, ducha i duszy. Czy mu się to udaje?
Moim zdaniem tak, i to doskonale. Na czym to dokładnie polega? Tego nie zdradzę. Zachęcam za to do lektury. Gwarantuję, iż nie będziecie się nudzić.
Książka w bardzo ciekawy sposób pokazuje, iż nigdy nie ma się dosyć wiedzy, że cały czas trzeba, ba warto dociekać, szukać, uczyć się, pytać. Warto zdobywać wiedzę, warto się doskonalić i zmieniać. Warto zadawać pytania dotyczące zwyczajnych, banalnych z pozoru spraw, jak i tych bardziej skomplikowanych.
Autor bazując na dokonaniach, dziełach, życiu Leonarda porusza wiele niezwykle ciekawych kwestii, zadaje mnogość pytań, udziela wielu odpowiedzi, podsuwa mnóstwo wskazówek, motywuje do działania.
Wykorzystując istotę życia i geniuszu Leonarda da Vinci, Gelb prezentuje nam nieskończone możliwości ludzkiego umysłu, istotę ludzkiego bytu.
Uzupełnieniem są ciekawie ukazane liczne wątki z życia i twórczości Leonarda.
Czyta się bardzo dobrze, z zaciekawieniem, uśmiechem i w niezwykłym tempie.
Gorąco zachęcam do lektury, ale także do zatrzymania się choć na chwilę, zastanowienia, dlaczego chmury są białe i mają takie, a nie inne kształty, dlaczego niebo jest niebieskie i dlaczego.....ach, tych pytań bazując na niniejszej książce można zadać bez liku. Powodzenia także w szukaniu odpowiedzi.

Rozpoczęłam lekturę i przepadłam.

Super książka, warto do niej wracać, pomaga oczyścić umysł i skupić się na byciu

Bardzo fajna książka. Ciekawa dawaka (może mała o Leonardo) oraz zbiór ciekawych ćwiczeń. Idealna na przełom roku i poszukiwanie nowych wartości. Zachęca do kreatywności.

PETARDA!!!! Książka, która poszerza horyzonty. Pokazuje, że warto dociekać, odkrywać. Szczególnie ważna książka dla rodziców, żeby dziecko nie przestało pytać ,,a co to?, a dlaczego?". Kiedy ostatnio patrzyliście w niebo i zastanawialiście się, dlaczego niebo jest niebieskie, albo jak powstają chmury. Czy jak dziecko was pyta: co to za drzewo?, to co odpowiecie? Ja powiem: sprawdźmy w książce, będziemy wiedzieć więcej. Do tego m.in. nakłania ta książka.

Prawdę mówiąc myślałem, że książka będzie tylko o myśleniu ale jest też o rysowaniu. Wiele pomysłów jest bardzo ciekawych, poruszane są kwestie poszerzania słownictwa, wizualizacji i mapy myśli. Poszerzanie słownictwa może polegać na stworzeniu własnego słownika i zapisywaniu w nim słów, które nas interesują, i których znaczenia na początku nie jesteśmy pewni. Wizualizacja jest bardzo cenna ze względu na pogłębianie i rozwijanie wyobraźni. Mapa myśli jest bezcenna i rozwija naszą twórczość i ma więcej zalet niż zapisywanie słów linijka po linijce. To czego nie mogłem znieść w tej książce to niektóre ćwiczenia. W jednym z rozdziałów jest słuchanie muzyki, żeby przeczytać jedną stronę musiałem poświęcić kilka dni, słuchając muzyki i to w dodatku takiej, której nie lubię, bleee ;-) Inne ćwiczenia też wymagają dużo czasu i cierpliwości. Czasami miałem wrażenie, że książka traktuje o wszystkim i o niczym, dlatego, że nie da się np. nauczyć rysować czytając książkę, ta dziedzina wymaga lat ćwiczeń. Mimo to polecam tę książkę wszystkim tym co chcą odkrywać świat i poszerzać swoją wiedzę a niektóre ćwiczenia - oprócz tych z map myśli - po prostu pomińcie, ponieważ nie staniecie się po przeczytaniu tej książki malarzami czy muzykami ;-)
Na zakończenie cytat z książki: "Edukacja oparta na schlebianiu autorytetom, tłumieniu pytań i przestrzeganiu reguł być może dobrze służy zaopatrywaniu społeczeństwa w robotników linii montażowych i biurokratów,
ale niewiele czyni, aby przygotować nas do nowej epoki renesansu", zgadzam się i podpisuję pod tym cytatem. Odczuwam wrażenie, że obecna szkoła służy nauczycielom tylko jako miejsce pracy a pewne jest, że w głównej mierze Państwu przynosi tanią siłę roboczą. Ja osobiście mam złe wspomnienia ze szkoły jakiejkolwiek, gdyż nie toleruję systemu jaki panuje w szkolnictwie.

Warto przeczytać, jednak sama książka nie wydaje się epatować takim mistrzostwem jak sam Leonardo, ale jest dobra, ciekawa. Lecz nie wydaje mi się, by każdy mógł być taki jak Leonardo lub chociaż się zbliżyć do niego. Sam po przeczytaniu mogę powiedzieć, że minimum 50% porad zawartych w tym tekście stosuję od dziecka i jakoś mam z tego tytułu więcej problemów niż pożytku, co też może pokazywać, że w dzisiejszych czasach nie jest to tak bardzo przydatne niż kiedyś, a sukcesy przytoczone w książce to tylko przypadek i ludzie tam opisani posiadali inne ważne dzisiaj cechy, myślenie jak da Vinci tylko im pomogło wyjść na poziom wyżej. A może chodzi o co innego, to już zostawiam pozostałym czytelnikom. Po prostu myślmy ;)
Sesja się kończy, wakacje się zbliżają... spróbuje pójść za poradą Gelba i przeczytać jeszcze raz, tym razem z wykonaniem zaprezentowanych ćwiczeń.

• Poradniki
  • Rozwój osobisty
  • Papier
  • Psychologia

Michael J. Gelb Myśleć jak Leonardo da Vinci. Siedem kroków do genialności Zobacz więcej