Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu

Okładka książki Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu
Jacek Stryczek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Wydawnictwo Literackie
2015-04-23
2015-04-23
humanistyka esej religia

bardzo solidny poradnik jaki w życiu obrać kierunek w kontekście pieniędzy. Całkowicie odmienił mój sposób patrzenia na te "mityczne" kwestie, jak dotąd myślałem. Nic bardziej mylnego. Kasę trzeba mieć i się na niej duchowo ćwiczyć.

Och, naprawdę pokochałem Stryczka. Stał się on moim nowym autorytetem. O ile jeszcze jego kazania są średniawe, gdyż wydaje się jakby sięon w opór stresował jak mówi, o tyle jego książki są genialne plus Szlachetna Paczka, którą stworzył jest równie dobra. Polecam książki tego duchownego, naprawdę świeże spojrzenie na Ewangelie i bogacenie się.

Książka odważna, ponieważ wyłamuje się z ram postrzegania bogactwa i pieniędzy w kręgach ludzi uważających siebie za wierzących i praktykujących. Warto przeczytać, a nawet mieć ją na półce. Działa motywująco do pracy i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i powodzenie materialne. Więcej jest w niej prywatnych spostrzeżeń i interpretacji autora niż cytatów z biblii, ale jednak wydaje się, że autor ma rację i rzeczywiście pieniądze warto mieć, o ile się je wykorzysta do właściwych celów.

Nie ze wszystkim można się zgodzić, ale przeczytać warto.

Nie ze wszystkim można się zgodzić, ale przeczytać warto.

Jacek "Wiosna" Stryczek jest księdzem, a przede wszystkim człowiekiem, nietuzinkowym. Cały czas docieka, myślą i czynem, co działa i co ma sens. W niniejszej książce przedstawia swoje przemyślenia i doświadczenia o pieniądzach, Polsce, pomaganiu i senie życia. Dla mnie, 3 główne wątki i lekcje z tej książki to:
1. W życiu nie chodzi o jakość życia mierzoną dobrobytem. Chodzi o robienie rzeczy fajnych, ciekawych, pięknych, godnych, dobrych, czyli mówiąc po "religijnemu", jakość życia duszy.
2. Skoro w życiu chodzi o jakość życia duszy, to należy pomagać ludziom w ten sposób, by sami zaczęli dobrze żyć.
3. Pieniądze są jednym z życiowych mierników. Z jednej strony są dobrym wyznacznikiem czy jesteś sprawczy i czy to co robisz przynosi owoce, z drugiej jednak są jednym z wielu elementów życia, narzędziem. Zdobywaj je, trenuj uniezależnienie od nich (np. poprzez ascezę) i korzystaj mądrze.

Na koniec dobry cytat podsumowujący książkę:
"Dzisiaj jednak uważam, że należy tak pomagać, aby ten, któremu pomogę, poradził sobie sam. Jestem przeciwnikiem takiej formy pomagania, w której im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Moim ideałem jest, by wszyscy radzili sobie w życiu. Oczywiście, może się zdarzyć, że ktoś akurat ma kryzys, zachoruje. Ale zaraz potem powinien wziąć się do roboty.[...] Chciałbym, by wszyscy radzili sobie w życiu. Najlepiej, jeśli byliby milionerami, potrafiącymi efektywnie pracować, utrzymywać ascezę i inwestować w innych. To jest mój ideał."

Dlaczego tylko 7? Książa zawiera sporo trafnych, otwierających oczy myśli jednak a) jest trochę chaotyczna w formie, b) niektóre zawarte w niej kwestie przedstawione są jako prawda objawiona albo wytłumaczone bardzo skrótowo. W stylu przypomina trochę poradniki biznesowe typu "Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec"
Niemniej jednak, polecam!

1. W życiu nie chodzi o jakość życia mierzoną dobrobytem....

Warto książkę przeczytać jest wiele przydatnych rad, choć potrafi trochę skorcić człowieka i spojrzeć inaczej na pewne sprawy.
Polecam.

Polecam.

W swojej kategorii jest to arcydzieło. Pokazuje nasze stereotypy, odkłamuje ludzkie myślenie o pieniądzach i pokazuje co na ten temat mówi Ewangelia. Pod tymi względami jest niepowtarzalna. Ponadto należy do tego typu książek, do których należy wracać. Wracać, by ponownie przekonywać się, że nie jest łatwo wyjść ze stereotypów, którymi się żyje. Wracać, by walczyć z wypaczonym obrazem pomagania, dobrobytu i pracy.
Zdecydowanie warto przeczytać nawet jeśli nie jest nam blisko do Ewangelii i Boga.

Warto przeczytać żeby zapoznać się z innym, ciekawym spojrzeniem na przesłanie Ewangelii i nie tylko.

Jadometr, który badał poziom wylewającej się żółci z tej książki wybuchł w okolicach trochę ponad 65%(czytałem na kindle, swoją drogą ta wersja jest słabo przygotowana).

Takiej ilości pychy, jadu, traktowania z góry i chamskiego zjechania każdego kto ma choć trochę inne poglądy, albo wygląda inaczej od znającego jedyną słuszną drogę w życiu ks. Wiosny nie doświadczyłem chyba jeszcze nigdy nigdzie. I ja się serio zgadzam z prawie wszystkim co tam jest wypisane, tj z treścią MERYTORYCZNĄ, z nieraz bardzo celnymi uwagami, ale nie zgadzam się na jechanie po praktycznie każdym i wywyższanie się do miana jedynego sprawiedliwego, co ma już miejsce od pierwszego rozdziału.
Polecam rozdziały 2-4 dotyczące Ewangelii, bo one są dobrze napisane, z dobrą argumentacją i bez chamstwa.

Poza nimi jawi się obraz faceta, który faktycznie nie rozumie innych(co sam co chwile tam powtarza), tyle że on ich nie chce zrozumieć. I ja jak najbardziej uznaję, że może nie być pochwały dla leserowania, dla nieudolności, dla robienia byle jak, może nawet być jechanie sytuacji gdzie ludzie sobie układają przychody wokół świadczeń socjalnych i kombinowania skąd wziąć żeby nie pracować etc. To jest jak najbardziej na miejscu, ale nie można tworzyć takiej książki wokół jechania po wszystkich prawie non stop, nawet po nieznajomych, nawet po obcych spotkanych mimochodem, z którymi nie dane mu było zamienić kilku zdań, których ocenia mega powierzchownie, którzy może nawet idą za tym co powiedział i właśnie się starają zmienić, nie - on ich zjedzie bez wiedzy jakimi są ludźmi. Pisze o tym, że ludzi trzeba lubić, że dobro wraca, a potem rzuca takimi tekstami, ze dwulicowość aż boli.

Chciałbym polecić tę książkę, naprawdę chciałbym. Facet mi sprzedał w początkowych rozdziałach swoją działalność, sprzedał mi dobrą interpretację Pisma Świętego, a potem to wszystko zniszczył swoją osobą. Niestety nie polecam, chyba że dla samych rozdziałów dotyczących Ewangelii, żeby się nie nadziać na wszystko co złe z tej książki w przesadnej ilości.

Jacek Stryczek Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu Zobacz więcej

Video

Video