Uparta sprawa. Żydowska? Polska? Ludzka?

Wydawnictwo: Universitas
8324202293
historyczna

Stosunki polsko żydowskie, szczególnie w XX stuleciu, są od dawna przedmiotem licznych i głębokich kontrowersji, dzielących historyków i publicystów, a także polityków. Swój głos w tej ciągle otwartej debacie, która za sprawą Jedwabnego nabrała nowych tonów, zawarł w swej książce Marcin Kula. Obejmuje ona tekstów powstałych w ostatniej dekadzie referatów, omówień, artykułów i esejów łączących perspektywę badawczą historyka i socjologa. Poruszane w nich wątki dotyczą interpretacji Zagłady, jej genezy, przebiegu, wielorakich konsekwencji, w tym wpływu na wojenne i powojenne losy obu narodów, a także różnych aspektów żydowskiego życia zbiorowego gospodarczego, politycznego, ideowego . Autor przedstawia dylematy ydów identyfikujących się z polskością, podejmuje wątek wydarzeń marcowych rozgrywających się na Uniwersytecie Warszawskim, nie stroni również od jednej z bardziej kontrowersyjnych kwestii zawierającej się w relacji Polacy ydzi komunizm.

heksa144 | 2013-03-16
Shoshana25 | 2012-03-11