Zrządzenie losu

2015-03-26
Agnieszka Barbara Ciepłowska-Kwiatkowska
Agnieszka Barbara Ciepłowska

W cudzej skórze

Wzięłam od mamy w ciemno i myślałam, że to będzie trochę thriller psychologiczny a okazało się, że to potwornie naciągana historia obyczajowa. Naprawdę poootwooornie naciagana, główna bohaterka tylko wyszukuje sobie usprawiedliwienia dla swojego zachowania, zakończenie jest również potwornie naciagane. Na plus, że czytało się szybko. I tyle..

Lekka, przyjemna opowieść bez skomplikowanych wątków. Taka weekendowa propozycja. Mimo, że rzadko zdarza mi się przeczytać powieść obyczajową, to oceniam ją dość wysoko, ponieważ w porównaniu do innych powieści tego gatunku widać, że autor miał konkretny pomysł i ogólnie można z niej wyciągnąć coś pozytywnego chociażby myśl, że jak stanie się coś złego to nie zawsze musi oznaczać to porażkę. Może to być też początek czegoś dobrego, czegoś lepszego. Warto nieraz zaryzykować. Na to nigdy nie jest za późno.

Przyjemna i zabawna. Idealna, jeżeli szuka się czegoś lekkiego.

Przyjemna i zabawna. Idealna, jeżeli szuka się czegoś lekkiego.

To jedna z tych książek, które wciągają od razu. Dobrze się ją czyta, prawie jednym tchem. Jest to dobra książka na wakacje lub odstresowanie się od dnia codziennego. Polecam.

Ciekawa książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, do którego impulsem staje się przypadkowe zdarzenie - bohaterka zostaje wzięta za kogoś innego i odruchowo ulega tej sugestii, przez pewien czas grając rolę dziewczyny, która spotyka grupę przyjaciół z czasów licealnych. Oczywiście fikcja nie może trwać wiecznie, ale staje się bodźcem do przemiany...

To właśnie zrządzenie losu sprawiło, że życie Jenny (spokojnej, zagubionej i porzuconej właśnie przez narzeczonego) uległo radykalnej zmianie. A tym zrządzeniem był jej wyjazd - w zastępstwie szefowej - na konferencję do Seattle, gdzie w hotelowym holu została zawołana imieniem Jessie i rozpoznana jako dawna szkolna koleżanka przybyła na spotkanie z okazji 15-lecia matury. Z nowo poznanymi osobami spędza najlepszy tydzień w swoim życiu, zyskuje kilku najlepszych przyjaciół
i spotyka nową miłość...
A potem prawda wychodzi na jaw.
Ten krótki czas spędzony w Seattle skłania Jenny do całkowitego przewartościowania swojego życia.
Polecam - lektura łatwa i przyjemna, ale nie głupia.

2089

Co się stanie kiedy ktoś weźmie Cię za kogoś innego?Można przejść nad tym do porządku dziennego,a można również podjąć swego rodzaju grę i poudawać osobę za którą jest się braną.Tak robi główna bohaterka książki Jenny,która zostaje omyłkowo wzięta za Jessie,uczestniczkę zjazdu absolwentów.Jak potoczy się historia,tego nie zdradzę,ale mogę polecić tą zabawną powieść.Warto!

Świetna pozycja :)
I powiem szczerze, że nie mogłam się doczekać na to, co przeczytam na każdej kolejnej stronie, bo byłam ciekawa, jak rozwiąże się dziwna sytuacja, w którą "wdepnęła" Jenny, i dlatego ta książka nie pozwoliła mi oderwać się od siebie. Szczerze polecam :)

Świetna pozycja :)

Lekka powieść obyczajowa, zabawna komedia omyłek z morałem: nigdy nie jest za późno na poszukiwanie własnego ja. Książkę czyta się szybko, z uśmiechem na twarzy i z zaciekawieniem. Raczej nie zostanie na dłużej w pamięci, lecz warta poświęconego jej czasu. Zwłaszcza w gorące, letnie dni;))Polecam.

Jenny Shaw stoi na życiowym rozdrożu. Porzucona przez ukochanego na lotnisku, tuż przed wylotem na ważną firmową konferencję, w dodatku bez walizki z ciuchami. Katastrofa. Na dodatek w hotelu pewna kobieta pomyliła ją z długo niewidzianą przyjaciółką z czasów szkolnych, wierząc, że Jenny (a w zasadzie Jessie) przyjechała na zjazd absolwentów. Jenny - samotna, niepewna siebie, zrozpaczona - postanawia "na chwilę" poudawać osobę, za którą została wzięta. Ma szansę po raz pierwszy w życiu poczuć się silna i niezależna. Nie przypuszcza, że ten incydent zmieni w jej życiu wszystko i skłoni ją do poszukiwań swojej własnej, zatartej w bólu dzieciństwa, tożsamości.

Po raz kolejny znalazłam dowód na to, że lektura "lekka" i "kobieca" wcale nie musi być stereotypowa i banalna. Zrządzenie losu to złożona, wielopoziomowa książka o poszukiwaniu własnego ja, o tym jak łatwo złamać ludzką psychikę, jaki wpływ mają na nas bolesne wydarzenia z dzieciństwa i o tym jak silna i podstawowa jest potrzeba bycia kochanym i akceptowanym. Wbrew pozorom wątek romansu jest zdecydowanie drugo lub nawet trzecioplanowy.

Styl w jakim Allie Larkin snuje swoją opowieść jest lekki, przyjemny, ale na pewno nie prosty. Spodziewałam się płaskiej narracji, małej głębi i ubogiego języka, ale się pomyliłam. Autorka wplata w narrację życiowe prawdy, zmusza do podjęcia refleksji, zatrzymania się i postawienia w sytuacji głównej bohaterki. Jenny, mimo, że bardzo wrażliwa (i ma co chwilę szklące się oczy) jest postacią niezwykle ciekawą, a czytelnik powoli odkrywa jej portret psychologiczny, wraz z retrospekcją dotykającą czasów jej dzieciństwa i dojrzewania. Ludzie, których Jenny spotyka na swojej drodze - a więc dawni przyjaciele Jessie, w której skórę weszła - są różnorodni, mają problemy z krwi i kości, dają się lubić (lub nie). Dodatkowym atutem powieści jest trzymająca w napięciu tajemnica Jessie, którą Jenny stara się rozwikłać.
Problemem współczesnych książek dla kobiet jest często fakt, że wydarzenia są maksymalnie naciągane, nieprawdopodobne i ciężko jest się z nimi utożsamiać. Allie Larkin postarała się, aby możliwości jakie daje literacka fikcja nie przyćmiły realności bohaterów, ich rozterek i spraw.

Zrządzenie losu jest książką lekką, przyjemną, relaksującą i bardzo godną uwagi. Jeżeli nie przekonała Was moja recenzja, może zrobi to za mnie ten cytat:
"Gdyby i moja twarz znalazła się na którejś z tych ścian, widniałaby na niej taka sama nieśmiała nadzieja. Nie dostrzegamy własnego piękna, gdy jesteśmy młodzi, rozedrgani i brak nam pewności siebie. Wydaje nam się, że wszyscy dookoła widzą w nas przede wszystkim wady" (str. 105).

• 2015
  • Z wymiany