Długi romans z muzą Klio

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Tazbir

Ten zbiór esejów został poświęcony blaskom i cieniom zawodu historyka, który profesor Janusz Tazbir uprawia od przeszło pół wieku. Autor zaczyna je akcentem bardzo osobistym wspomnieniami z dzieciństwa i wczesnej młodości, kiedy to między innymi pod wpływem powieści historycznych rodziły się w nim pierwsze zainteresowania przeszłością. Ta z biegiem czasu stała się jego pasją obiektem studiów i

almos | 2015-09-25
Przeczytana: 18 września 2015

Zbiór wspomnień i esejów wybitnego historyka traktuje o uprawianiu historii, o pułapkach czyhających na historyków, o ich relacjach z czytelnikami, czy też o utrwalonych stereotypach na temat naszej przeszłości, z którymi tak trudno walczyć. Książka ma wartość głównie jako próba przewodnika po warsztacie historyka, pokazująca dylematy i wyzwania stojące przed tą dyscypliną. Mimo nierównego poziomu to bardzo ciekawa lektura.

Jako miłośnik historii i nałogowy czytelnik książek o przeszłości, z zainteresowaniem wziąłem do ręki książkę prof. Tazbira odsłaniającą niektóre tajemnice warsztatu historyka i pułapki czyhające na adeptów tej dyscypliny. Książka jest zbiorem artykułów i wspomnień z różnych lat, zawiera więc siłą rzeczy materiały ciekawe i mniej interesujące, jest też trochę powtórzeń. Niemniej niektóre eseje czyta się z wielkim zainteresowaniem.

Pisze Tazbir, że rozpatruje się dawne dzieje posiadając wiedzę o dalekosiężnych skutkach działań i decyzji sprzed stuleci; wiedza...

Łukasz Kuć | 2010-05-14
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: kwiecień 2010

W książce autor opisuje swoją wieloletnią przygodę z historią. Ukazuje swój emocjonalny do niej stosunek, popisując się przy tym ogromną erudycją. W ostatnich esejach profesor Tazbir przytacza problemy jakie historia (rozumiana jako nauka) przeżywa we współczesnej Polsce. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, nierzadko podając rozwiązania, które opiera na swoich doświadczeniach wieloletniej pracy jako historyk. Jest to bardzo dobra książka. Napisana pięknym językiem, niepozbawiona dozy humoru - chociażby w eseju, w którym autor opisuje znaczenie swojego nazwiska.

Trithemius | 2016-07-09
Przeczytana: 20 listopada 2007