Jeden dzień w moim życiu

Tłumaczenie: Piotr Stalmaszczyk
Wydawnictwo: Przedświt
One day in my life
Irlandia, IRA

Książka jest literackim zapisem dnia spędzonego w brytyjskim więzieniu. Bobby Sands, jeden z ochotników IRA, daje obraz twardej i konsekwentnej walki z brutalnością systemu więziennego i okrucieństwem administracji.Autor umiejętnie łączy motyw psychiki więźnia, który walczy o zachowanie godności oraz poszanowanie podstawowych praw ludzkich, z wątkiem toczącej się i przyjmującej coraz ostrzejsze formy wojny o wolność Irlandii Północnej.

Medellin | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Wstrząsająca relacja o losach więźniów politycznych przetrzymywanym w niesławnym, przypominającym obóz koncentracyjny zakładzie karnym Maze. Bobby Sands spisał swoje traumatyczne przejścia na skrawkach chusteczek i papieru toaletowego, które ukrywał we własnym ciele. Swój upór w odmowie założenia więziennego ubrania przypłacił wyniszczającymi i upokarzającymi torturami. W końcu zdecydował się zapłacić najwyższą cenę po to żeby władze brytyjskie i opinia międzynarodowa dowiedziały się o niesprawiedliwym traktowaniu Irlandczyków w Ulsterze. Zmarł po kilkudziesięciu dniach strajku głodowego. Był pierwszą z dziesięciu ofiar więziennych protestów.

Anja | 2014-01-27

Pewnego dnia gdy mój znajomy Joe jak zwykle prezentował swoje tautaże,( całe ciało z wyjątkiem twarzy ma "pomalowane" i uwielbia się tym chwalić :-) ) dostrzegłam wśród nich twarz mężczyny. Wydało mi się to dość zaskakujące gdyż jego skórę pokrywają głównie rysunki przedstawiające kobiety "wielkie miłosci "mojego kolegi, zapytałam więc z zaciekawieniem jaką miłością był ów facet . I wtedy właśnie po raz pierwszy usłyszałam o Bobbym Sandsie.
Joe- twardziel trenujący co drugi dzień na siłce drżącym głosem opowiadał o swoim bohaterze .Przy następnym spotkaniu wręczył mi tę książke - One day in my life .

"Jeden dzień w moim życiu" to dziennik napisany przez Bobbiego -niesamowitego, silnego faceta ,który walcząc o niepodległość umierał w jednym z brytyjskich więzień. Tworząc pamiętnik musiał ukrywać swoje zapiski ,dokonywał ich na kawałkach papieru toaletowego i chował w swoim ciele .Poruszył serca nie tylko Irlandczyków .Dzięki tej książce zrozumiesz czym jest IRA,dlaczego...

Bobby Sands jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej tragicznych bohaterów irlandzkiej walki o niepodległość. Jego zapiski to wstrząsająca relacja z jednego z wielu dni spędzonych w Maze - brytyjskim więzieniu-obozie. Przerażające świadectwo tego, co działo się w latach 70. XX w., w jednej z najbardziej cywilizowanych części współczesnego świata. Świadectwo tego, jak wiele przemocy i poniżenia jest w stanie znieść człowiek w imię walki o godność.

"Jeden dzień w moim życiu" opowiada też o początkach protestu, jaki młodzi Irlandczycy podjęli w celu wywalczenia dla siebie statusu (a co za tym idzie: praw) więźniów politycznych lub jeńców wojennych. Z czasem protest ten przerodził się w strajk głodowy. W trakcie jego trwania Sands został wybrany republikańskim posłem do parlamentu. Zmarł w więzieniu Maze w wieku 27 lat, piątego maja 1981r. - w sześćdziesiątym szóstym dniu głodówki.

Niesamowita książka, traktująca nie tylko o wydarzeniach istotnych w historii Irlandii, ale także o...

Marcin Białasek | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 marca 2017

Przejmująca lektura. Pod wieloma względami podobna do opowiadań Szałomowa, Sołżenicyna czy Herlinga-Grudzińskiego, a jednak bliższa naszym czasom i przez to bardziej oddziałująca na świadomość. Fakt, że książka została napisana na zwitkach papieru toaletowego, które Bobby Sands przemycał jako więzienny gryps ukryty we własnym ciele nadaje jej wymiaru nie tylko literackiego, lecz czyni ją namacalnym świadectwem historii. Największe wrażenie wywarły na mnie opisy przyrody, nie dlatego że obfitują w niezwykłe metafory, lecz dlatego że -w odróżnieniu od pisarskich fajerwerków- w tym przypadku mamy opis przyrody ograniczony do widoku z jednego więziennego okna. Opisywane przez Bobby'ego ptaki, gwiazdy czy śnieg pozwalają nam odczuć namiastkę stanu w jakim się znajdował.

kdk | 2016-06-22

Klimat jak z książek o kacetach hitlerowskich. Zdziczenie równie duże jak w obozach radzieckich czy niemieckich. Szkoda młodych ludzi. Honor ważniejszy od zdrowia i życia. Nie warto.

Piotrek | 2011-05-12
Przeczytana: 2010 rok

Tylko upór i konsekwencja może cię do czegoś doprowadzić. Książka warta poświęcenia jej czasu.

01210sylwia01210 | 2012-11-17
Przeczytana: 11 listopada 2012