Jeden dzień w moim życiu

Tłumaczenie: Piotr Stalmaszczyk
Wydawnictwo: Przedświt
One day in my life
Irlandia, IRA
Kaamosaika

Książka jest literackim zapisem dnia spędzonego w brytyjskim więzieniu. Bobby Sands, jeden z ochotników IRA, daje obraz twardej i konsekwentnej walki z brutalnością systemu więziennego i okrucieństwem administracji.Autor umiejętnie łączy motyw psychiki więźnia, który walczy o zachowanie godności oraz poszanowanie podstawowych praw ludzkich, z wątkiem toczącej się i przyjmującej coraz ostrzejsze formy wojny o wolność Irlandii Północnej.

Medellin | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Wstrząsająca relacja o losach więźniów politycznych przetrzymywanym w niesławnym, przypominającym obóz koncentracyjny zakładzie karnym Maze. Bobby Sands spisał swoje traumatyczne przejścia na skrawkach chusteczek i papieru toaletowego, które ukrywał we własnym ciele. Swój upór w odmowie założenia więziennego ubrania przypłacił wyniszczającymi i upokarzającymi torturami. W końcu zdecydował się zapłacić najwyższą cenę po to żeby władze brytyjskie i opinia międzynarodowa dowiedziały się o niesprawiedliwym traktowaniu Irlandczyków w Ulsterze. Zmarł po kilkudziesięciu dniach strajku głodowego. Był pierwszą z dziesięciu ofiar więziennych protestów.

Anja | 2014-01-27

Pewnego dnia gdy mój znajomy Joe jak zwykle prezentował swoje tautaże,( całe ciało z wyjątkiem twarzy ma "pomalowane" i uwielbia się tym chwalić :-) ) dostrzegłam wśród nich twarz mężczyny. Wydało mi się to dość zaskakujące gdyż jego skórę pokrywają głównie rysunki przedstawiające kobiety "wielkie miłosci "mojego kolegi, zapytałam więc z zaciekawieniem jaką miłością był ów facet . I wtedy właśnie po raz pierwszy usłyszałam o Bobbym Sandsie.
Joe- twardziel trenujący co drugi dzień na siłce drżącym głosem opowiadał o swoim bohaterze .Przy następnym spotkaniu wręczył mi tę książke - One day in my life .

"Jeden dzień w moim życiu" to dziennik napisany przez Bobbiego -niesamowitego, silnego faceta ,który walcząc o niepodległość umierał w jednym z brytyjskich więzień. Tworząc pamiętnik musiał ukrywać swoje zapiski ,dokonywał ich na kawałkach papieru toaletowego i chował w swoim ciele .Poruszył serca nie tylko Irlandczyków .Dzięki tej książce zrozumiesz czym jest IRA,dlaczego...

Bobby Sands jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej tragicznych bohaterów irlandzkiej walki o niepodległość. Jego zapiski to wstrząsająca relacja z jednego z wielu dni spędzonych w Maze - brytyjskim więzieniu-obozie. Przerażające świadectwo tego, co działo się w latach 70. XX w., w jednej z najbardziej cywilizowanych części współczesnego świata. Świadectwo tego, jak wiele przemocy i poniżenia jest w stanie znieść człowiek w imię walki o godność.

"Jeden dzień w moim życiu" opowiada też o początkach protestu, jaki młodzi Irlandczycy podjęli w celu wywalczenia dla siebie statusu (a co za tym idzie: praw) więźniów politycznych lub jeńców wojennych. Z czasem protest ten przerodził się w strajk głodowy. W trakcie jego trwania Sands został wybrany republikańskim posłem do parlamentu. Zmarł w więzieniu Maze w wieku 27 lat, piątego maja 1981r. - w sześćdziesiątym szóstym dniu głodówki.

Niesamowita książka, traktująca nie tylko o wydarzeniach istotnych w historii Irlandii, ale także o...

kdk | 2016-06-22

Klimat jak z książek o kacetach hitlerowskich. Zdziczenie równie duże jak w obozach radzieckich czy niemieckich. Szkoda młodych ludzi. Honor ważniejszy od zdrowia i życia. Nie warto.

Piotrek | 2011-05-12
Przeczytana: 2010 rok

Tylko upór i konsekwencja może cię do czegoś doprowadzić. Książka warta poświęcenia jej czasu.

01210sylwia01210 | 2012-11-17
Przeczytana: 11 listopada 2012