BLIZNA. PROCES KURII KRAKOWSKIEJ

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Na początku lat . komunistyczne władze Polski zaczęły przygotowywać się do generalnej rozprawy z hierarchią Kościoła katolickiego. Proces księży z Kurii krakowskiej stycznia był jednym z elementów tej akcji ciosem wymierzonym w legendę nieżyjącego już kard. Adama Stefana Sapiehy. Akcję przeprowadzono bardzo konsekwentnie, nie tylko fabrykując dowody i łamiąc w śledztwie świadków oraz oskarżonych, ale też mobilizując opinię publiczną do zgodnego ich potępienia. Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej , dotarł do zachowanych materiałów archiwalnych oraz do ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Przez długie lata o sprawie tej milczano ofiary sfingowanego procesu dotąd nie doczekały się rehabilitacji... Blizna jest pierwszą próbą opowiedzenia o dramatycznych losach osób skazanych w tym procesie oraz tych, którzy musieli świadczyć przeciwko nim.