Bądź przy mnie

Okładka książki Bądź przy mnie Bogna Ziembicka
Okładka książki Bądź przy mnie
Bogna Ziembicka Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Droga do Różan (tom 4) literatura piękna
Droga do Różan (tom 4)
Otwarte
2015-02-16
2015-02-16
literatura polska

Naprawdę kocha się tylko raz!

Z początku byłam bardzo rozczarowana że książka napisana jest w sposób inny niż wcześniejsze części. Pisana jest w formie pamiętnika co nie do końca mi odpowiadało. Z czasem przestało mi to przeszkadzać a ilość zawartych ciekawostek i faktów historycznych wciąga i oszałamia. Tematyka bardzo poruszająca, otwiera oczy i pozwala spojrzeć na wojnę z innej strony niż opisują to książki opisujące wojne zza ogrodzenia obozów koncentracyjnych. Nie spodziewałam się też poruszania tematu Afryki i tego co się działo tam w tym okresie. Bardzo ciekawa książka. Polecam!

Kiedyś czytałam dwa pierwsze tomy z tej serii i przyznam, że nie spodobały mi się. Tak tez było i tym razem. Lubię powieści historyczne, fabularyzowane historyczne i osadzone w czasach, które przeminęły. Jestem również świadoma tego, że pod tym względem jestem dość wymagającym czytelnikiem - owe wymagania nadaje moje "wnętrze" a nie ja sama - to wychodzi samo z książki a nie "widzi mi się". W przypadku tej serii i tej książki nie czuje tego "czegoś" - nie czuje klimatu minionych czasów, upływu czasu, historii.... nie jestem jej częścią a stoję daleko obok i obserwuje jak przez szybę.
Bohaterowie w moim odczuciu nie są naturalni, historia nie sprawia wrażenie prawdziwej - czułam fikcję, naciąganie, nienaturalność.... wszystko takie przewidywalne, mdłe z Happy Endem... Nie zapada w pamięci.

Bądź przy mnie. Bogna Ziembicka. Powieść o miłości w czasach wojny. Temat znany jak świat, zazwyczaj z Happy End. Czy tak będzie w tym przypadku? Ja nie czytałam poprzednich części, ale nie przeszkadzało mi to mocno przy czytaniu tej książki. Dobrze napisana powieść. Mam tę książkę z autografem stąd sentyment. Ale jest jedno „ale”... jest to książka, która nie zapadła mi mocno w pamięć. Plusem jest to, że nie jest to romansidlo, a narrację prowadzi mężczyzna. To fajna odmiana od klasycznych obyczajówek. Zawsze czytając takie książki doceniam, że żyjemy w tak pięknych czasach.

Po przeczytaniu pierwszej części z cyklu, wielkiej nadziei z tymi książkami nie wiązałam. A jednak rozczarowałam się na "miło". Z każdym tomem historia wciągała mnie coraz bardziej.
W tej części poznajemy dzieje Joachima, jest to historia opowiedziana jego oczami. Cofamy się do momentu wybuchu wojny, gdy Joachim musi uciekać z Afryki.
Ta książka zawiera wszystko co lubię historię, miłość i dodatkowo elementy podróżnicze.
Mam nadzieję że piąta część nie będzie gorsza.

Ta książka zawiera wszystko co lubię...

Kolejna część serii o Różanach. Tym razem "obraz" widziany oczami Joachima. Ta część uzupełnia trzy poprzednie. Jest niesamowita.

Fajna część. Kilka ciekawych rzeczy można wyciągnąć z tej książki. Czyta się szybko.

Czwarta część cyklu to opowieść o okresie wojny z perspektywy mężczyzny - Joachima, który czuje się jak trędowaty. Wszyscy uświadamiają mu, że jako Niemiec jest winny wszystkich nieszczęść, bo to przecież jego naród wyrządził ludziom krzywdę. Najbardziej zabolały go jednak słowa pani von Chojnovski, babci Zuzanny, która uświadomiła mu jak wygląda wojna z perspektywy zwykłych ludzi.

W "Bądź przy mnie" autorka ujawniła kilka, nieznanych dotąd faktów z życia panny Hulewicz, których my czytelnicy, nie znaliśmy czytając poprzednie tomy. Choć oczywiście znaczna większość powieści to życie, losy, przygody wojenne i przeżycia Joachima. Ziembicka po mistrzowsku opisała przeprawę bohatera przez afrykańskie tereny. Wielokrotnie powiało grozą - ucieczka na drzewo przed lwami, spotkanie z murzyńską czarownicą a przede wszystkim chwila, gdy został okradziony i ranny. Sępy mnie przeraziły!

Pośród grozy, strachu pojawiło się jednak coś, co wprowadza do książki element rozluźnienia. Myślę, że nikt nie zdołałby odgadnąć co to jest... Pewna Niemka - Ilona - podczas działań wojennych prowadziła dziennik, wpisując tam swoje krótkie notki dotyczące różnych dni i zdarzeń. Nie przypuszczałam, że o tak traumatycznych chwilach można napisać prawdziwie, ale jednocześnie z humorem.

Autorka podarowała nam prawdziwe spojrzenie na czas wojny, nie tylko w Europie i nie tylko z perspektywy Polaków, jak to bywało dotychczas w literaturze. To naprawdę bardzo realny obraz Polski, Niemiec i Afryki w czasie, gdy nikt nie mógł być pewny kto wróg a kto przyjaciel. Gdzie wszystkie chwyty były dozwolone a za odpowiednią liczbę pieniędzy można było sprzedać czy kupić wszystko i każdego.
A w plątaninie uczuć i strachu, pośród wystrzałów i nalotów kwitła miłość Polki i Niemca. Wyśmienicie wykreowani bohaterowie i jakże szczegółowo przedstawione ich myśli oraz uczucia targające zakochanymi sercami. Kogo słuchać? Jakie decyzje podejmować? I jeszcze list mający zaważyć na ich przyszłości...

I to już koniec czwartego tomu sagi z Różanami w tle... Tomu przepełnionego wojną, cierpieniem, głodem, ale i miłością, zdradą i poczuciem odpowiedzialności. Przede mną już tylko piąta - finałowa - część, po którą zamierzam sięgnąć już jutro. Jestem ogromnie zaintrygowana, bowiem nie mam pojęcia co tym razem przygotowała Bogna Ziembicka a nie ukrywam, że jak dla mnie to kilka wątków pozostało jeszcze do wyjaśnienia.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2017/07/bogna-ziembicka-badz-przy-mnie.html

Czwarta część Różan-choć bardzo mało w nich Różan..Opisywana słowami Joachima.Jego miłość do Zazulki,wojna,Afryka-ucieczka z niej i powroty,Ilona,Almaz,polowania,piękne opisy krajobrazów.Polecam!

Powieść pt. Bądź przy mnie autorstwa Bogny Ziembickiej rozpoczyna się w momencie, kiedy Joachim znajduje się w Afryce. Towarzyszy mu w czasie wszystkich akcji rozgrywających się w książce skradziona z siostrzanej toaletki fotografia jej przyjaciółki- Zuzanny- która niczym szczęśliwy amulet, dodaje mu sił, aby przeżyć.

Podczas niezwykłych afrykańskich przygód, Joachim poznaje wiele osób i spotyka się z różnymi przypadkami okrutności i brutalności, jakiej może dopuścić się istota ludzka. Jest przeciwny sadystycznemu mordowaniu rdzennych mieszkańców Czarnego Lądu, jak i samym zabójstwom. Niestety, jego głos w tym temacie nie ma żadnego znaczenia. Dowódcy są za to pod wrażeniem niesamowitych przygód mężczyzny jak i jego zdolnościom. Joachim dostaje propozycję, z wysokim wynagrodzeniem, wstąpienia do wojsk francuskich. Odmawia, sugerując dowódcy, że pozostawił w Polsce wybrankę serca.

Joachim wrócił do Europy, spotkał się z rodzicami, wybrał do Zazulki, ale... Nie może jej poślubić. Powód? Jest Niemcem, a ten naród jest znienawidzony przez Polaków, co mocno komplikuje wszystko. Mimo to babcia dziewczyny zezwala na spotkanie, ale nie przewiduje, że kierowany afektem młodzieniec, wyjawi wszystko, co czuje, choć obiecywał jej utrzymać to w sekrecie. Ale... O dziwo, Zazulka odwzajemnia miłość.
Joachim musi wyjechać z powrotem do Niemiec... W tym czasie znajduje pracę, poznaje młodą kobietę, otrzymuje tajemniczy list... List z informacją o śmierci ukochanej. Pod wpływem emocji gwałci Ilonę- kobietę, u której się zatrzymał. Efektem tego jest... Ciąża. Zazulka, dowiadując się tego od Joachima zrywa z nim wszelki kontakt i tak pozostaje aż do jego ostatnich dni.

***

Jak przedstawia się książka w moich oczach? Jest niezwykle poruszająca i każde jej słowo sprawia, że pragniemy więcej i więcej... Bogna Ziembicka sprawiła, że zakochałam się w jej słowie pisanym. Za pomocą wszystkich liter alfabetu oddała niezwykle żywy i realistyczny obraz morderstw, miłości, wojny. Każda z postaci ma własny i niepowtarzalny charakter, tak, jak każdy z nas; nie ma dwóch takich samych kropli wody. Rozczarowało mnie jedynie postępowanie Joachima, sposób, w jaki zareagował na pomoc Ilony w sprawie "śmierci" Zazulki- gwałtem. Lecz... To sprawiło, że czytelnik jeszcze uważniej śledził ich losy.

Czy polecam? Polecam gorąco. W swoim krótkim streszczeniu nie potrafię ująć wszystkich odgrywających się tam scen, uczuć, poruszeń... Podejrzewam, że nawet jeśli nakręcono by film, on nie potrafiłby ująć tego wszystkiego. Pani Bogna napisała kiedyś, że chciałaby, aby jej opowieści sprawiły, że człowiek przystanie i będzie słuchał. Aby sprawiły, że one ,,złapią go za rękaw i nie pozwolą odejść". Żeby zapomnieli o całym świecie. Składam serdeczne gratulacje i wyrazy podziwu z mojej strony. Podobno w każdym z nas drzemie mała istotka poetycka, ale... U Pani Ziembickiej jest ona naprawdę wielka i sprawia, że zaciekawi każdego.

Podczas niezwykłych afrykańskich przygód, Joachim...

2030

Kolejny tom sagi o miłości Zuzanny Hulewicz i Joachima. Tym razem autorka oddaje głos Joachimowi, co pozwala nam spojrzeć na lata drugiej wojny światowej z jego punktu widzenia.
Joachim zabiera czytelnika w swoję wojenną odyseję.W 1939 r. los rzucił go do Afryki, do brytyjskiej faktorii. Musiał jednak się stamtąd ewakuować, cudem przeżył nocne spotkanie z lwem i lwicą, ratunek przynieśli mu tubylcy. Jezioro Rudolfa, gorący pustynny kontynent, gdzie nie czuje się jeszcze wojny. Ale na terytorium Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej stosuje się te same metody pacyfikacji mieszakńców, co w Europie. Niektóre plemiona zamyka się po prostu w rezerwatach, a niepokornych morduje na szeroką skalę.
Joachim kuruje się u życzliwego plemienia Samburu. Poznaje afrykańskie zwyczaje, system wierzeń, silnie zakorzenione lęki i zabobony. Oczywiście występuje tu na pozycji człowieka światłego, który jest na wyższym etapie rozwoju niż Afrykańczycy. Z Addis Abbeby wraca na przepustkę do domu, a potem poszukuje w Krakowie Zuzanny. Prosi jej opiekunkę o rękę dziewczyny, choć ta piastuje jakiegos szkraba, Stasia. Zazulka wspomina swoją miłość do Piotra, lotnika, który osierocił Stasia właśnie i czuje się w obowiązku go wychować.
Ukochana spowiada się także ze swoich wojennych grzechów, bo nosiła pod sercem dziecko innego mężczyzny.
Joachim opracowuje lepsze pancerze do niemieckich pocisków, potem jest ciezko ranny, długotrwałe leczenie szpitalne wyklucza go z czynnej służby Kończy się wojna, a Joachim poznaje żałosne losy uciekinierek z Prus Wschodnich, kobiety- ofiary tzw. wyzwolenia Berlina przez armię radziecką. Odszukuje przyjaciółkę Ilonę, która obiecuje przekazać listy do Krakowa, do Zuzanny. Niestety Joachim otrzymuje depeszę Czerwonego Krzyża, że Polka nie żyje.
Czy to prawda? Jak ułoży sobie życie, czy pojedzie w podróż sentymentalną do Polski? Dlaczego właśnie jemu przydarzyła się miłość niemożliwa?
Wojenna zawierucha przedstawiona jest bardzo realistycznie. Intrygujące sa wydarzenia z Afryki, gdzie wojna miała inny przebieg, gdzie Rommel skutecznie odpierał aliantów. Joachim nie widział krematoryjnych pieców, okrucieństwa swoich rodaków, bezlitosnych bombardowań i łapanek. jego dylematy, czy nadal być z Zuzanną, juz nie ideałem kobiety czystej, tylko dotkniętej przez zło wojny bardzo mnie poruszyły. Proces gorzkiej przemiany z idealisty w pozbawionego złudzeń wojaka jest psychologicznie wiarygodny. Oszczędna narracja, zwięzły opis wojennych przeżyć, zdrady, której się dopuścili wobec niego najbliżsi ( a nie zdawał sobie sprawy z wyrachowania Ilony) zwiększa tylko siłę wyrazu prezentowanych treści. Melancholijny nastrój, kalejdoskop ludzkich losow, przemoc, która dotyka cywilne ofiary, mnogość wątków pobocznych, literacki język składają się na ciekawą antywojenną opowieść o utraconej miłości.

• 2015
  • 2016