Zdradzony bohater. J nos Esterh zy

Wydawnictwo: Fronda
8391991199
historyczna

Kim był J nos hr. Esterh zy To pytanie towarzyszy wielu historykom i publicystom zajmującym się problematyka dziejów najnowszych tej części Europy. Czy tak jak chce tego publicysta Gazety Wyborczej Aleksander Kaczorowski bohaterem i zdrajcą , politycznym marzycielem, którego działalność posłużyła przede wszystkim... Hitlerowi , czy też jak twierdzi czeski historyk prof. Jaroslav Valenta politykiem, którego akcje spełniały wszystkie znamiona zdrady głównej, bo zmierzały do rozbicia integralności państwa Czechosłowacji , oderwania jego części, i to w zmowie z dwoma obcymi mocarstwami tzn. Węgrami a Polską . Podobne opinie zresztą można spotkać również na Słowacji. A może, jak mówią Węgrzy a za nimi także ydzi i Polacy Esterh zy był wybitnym politykiem, bohaterem narodowym, człowiekiem zasad i sprawiedliwym wśród narodów świata Ze wstępu Andrzeja Przewoźnika