Zobaczyć Sorrento i umrzeć

Cykl: Jan Morawski (tom 3)
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
emindflow

Konstancja Radolińska, młoda Polka podróżująca po Europie, płynie do Neapolu na spotkanie ze swym prawie narzeczonym, Janem Morawskim, bohaterem Zbrodni w błękicie. Mężczyzna jednak w ostatniej chwili zmienia plany i rozżalona dziewczyna zaczyna podejrzewać, że Janowi na niej nie zależy. Przypadkowo Konstancja wpada na trop spisku anarchistycznego, którego pierwszym aktem był udany zamach na króla Włoch. Bez wahania postanawia rozwikłać tę zagadkę i ostatecznie podbić serce ukochanego. Trafia do luksusowego hotelu w Sorrento, w sam środek międzynarodowego zgromadzenia arystokratów i awanturników, ale to, co miało być wakacyjną rozrywką, wkrótce zmienia się w tragedię, gdyż dochodzi do morderstwa. Dziewczyna bynajmniej nie rezygnuje i do zadania wytropienia spiskowców dokłada sobie nowy cel – upolowanie zabójcy. I nawet nie podejrzewa, że to jeszcze nie koniec niespodzianek. W pogoni za przestępcami Konstancja zagłębia się w zaułki Neapolu, wspina na Wezuwiusz, zwiedza Pompeje, wędruje wokół Sorrento i płynie na Capri. Poznaje także nowe fakty z przeszłości Jana, a przede wszystkim odkrywa samą siebie. W tle tych wydarzeń nieustannie ścierają się dwie rzeczywistości: rodowitych Włochów i turystów okupujących Południe. Ta pierwsza to świat kontrastów – nędzy i ekstrawagancji, żarliwego katolicyzmu i zabobonów, wiary w świętych i w loterię; to nory biedoty w półmilionowym mieście i pizza jedzona na ulicy. Ta druga – to codzienność wypełniona podróżami parowcami, pociągami i powozami; to ekskluzywne hotele i pieczone przepiórki na obiad. Z jednej strony chaos i hałas, z drugiej – etykieta i bedeker.

źródło opisu: http://www.tropy.pl/rozczytane/product/zobaczyc-sorrento-i-umrzec

źródło okładki: http://www.tropy.pl/rozczytane/product/zobaczyc-sorrento-i-umrzec

Perzka | 2016-11-06
Przeczytana: 07 września 2016

Książkę otrzymałam w prezencie od autorki, Pani Kasi, za co bardzo serdecznie dziękuję. Wiem, że czytałam ją strasznie długo, za co ogromnie przepraszam, ale to nie dlatego, że powieść jest nieciekawa, ale dlatego, że ogólnie nie mam czasu, żeby czytać, a w szczególności książki w wersji papierowej.

Fabuły streszczać nie będę, bo prawie każdy pisząc opinię, pisze również parę słów na ten temat.

Ogólnie chciałam kolejny raz pogratulować Pani Kasi za kawał dobrej pracy, jaką wykonała pisząc „Zobaczyć Sorrento i umrzeć”
Powieść napisana jest na najwyższym poziomie. Niezwykła dbałość o szczegóły historyczne, cała plejada bohaterów, w dodatku każdy z nich reprezentujący inny charakter, temperament. Autorka postać każdego bohatera nakreśla dokładnie, poświęcając mu dużo uwagi.
Dodatkowo bogate opisy przyrody, lub miejsc, w których toczy się akcja upiększają powieść. Pani Kasia ukazuje zderzenie dwóch światów. Z jednej strony bieda, kobiety które od rana pomagają swoim mężom...

| 2015-06-16

Tak jak "Zbrodnia w błękicie" smakowała waniliowym kremem, tak Sorrento wita czytelnika słodkimi łzami czarnych fig.

Tym razem pani Kwiatkowska powiodła nas na skąpane w słońcu południe Włoch, przesiąknięte aromatem kwiatów i dojrzałych owoców, osnute dymem znad Wezuwiusza i owiane lekką morską bryzą.

Wraz z młodą bohaterką, panną Radolińską, przemierzamy uliczki i zaułki Neapolu, w którym ociekające przepychem bogactwo styka się z nędzą i brudem, wjeżdżamy nowoczesną kolejką do obserwatorium wulkanicznego na Wezuwiuszu i wędrujemy po tajemniczych ścieżkach wyspy Capri. Mając za przewodniczkę bystrą obserwatorkę, a nie obowiązkowy dla reszty turystów nudny bedeker, chłoniemy atmosferę tych miejsc, a szczegółowe opisy sprawiają, że czytelnik ma nieodparte wrażenie nie tylko uczestniczenia w wydarzeniach, ale smakowania i podziwiania włoskich uroków.
Wszystko to staje się barwnym tłem dla intrygującej fabuły, bowiem Radolińska podsłuchując rozmowę pomiędzy jej bratem a...

Katarzyna Kwiatkowska strzeliła sobie w (literacką) stopę.
Co to za pomysł, żeby wyrzucić z książki 2 przebojowych gentlemanów (Jan i Mateusz), a na ich miejsce oddelegować nieszczęsną Konstancję? Dziewczyna stara się jak może, ale na główną bohaterką po prostu się nie nadaje. Sama intryga jest tak rozmyta przez opisy posiłków, krajobrazów, pomieszczeń ( tu fresk, tam fresk), zabytków, tras wycieczkowych itp., że czytanie "Zobaczyć Sorrento i umrzeć" to prawdziwa droga przez mękę. Zamęt wprowadza zwracanie się do bohaterów po imieniu, nazwisku (prawdziwym i fałszywym), pseudonimie, a nawet narodowości (po polsku i po włosku). Momentami gubiłam się kto jest księciuniem, kto Anglikiem, a kto americano trzy strony dalej tytułowanym raz Thortonem, a raz Jake'em.
Pomieszczanie z poplątaniem i wielkie rozczarowanie.

książek: 1903

Nudy i pomieszanie z poplątaniem. Tak w skrócie mogłabym podsumować te książkę. Miałam wrażenie, ze oprócz jedzenia i zwiedzaniania nie dzieje sie kompletnie nic. Akcja posuwa sie do przodu w takim tempie, ze przy niej mojego żółwia mogłabym zaliczyć do zwierząt wyścigowych. Nie wiem co podkusiło panią Katarzynę aby zamiast charyzmatycznego Morawskiego uczynić główna bohaterka nijaka Konstancję. No niestety, ale z panny Konstancji taki detektyw jak ze mnie śpiewaczka operowa. Sprawy nie ułatwia rownież nazywanie postaci imionami, nazwiskami, tytułami, pseudonimami i narodowościami. Nie ukrywam, ze do samego końca momentami nie mogłam sie zorientować kto jest kim. Rozwiązanie zagadki można uznać za dość ciekawe, ale to niestety zbyt mało abym mogła ocenić te książkę pozytywnie. Mnie wymęczyła i myśle, ze ten tytuł z serii o Janie Morawskim można sobie spokojnie darować.

emindflow | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Pierwsze dwie powieści Katarzyny Kwiatkowskiej zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie swoją świeżością, precyzją konstrukcji, pięknym językiem i urzekającymi opisami dawnej Polski.
„Zobaczyć Sorrento i umrzeć” to kontynuacja cyklu i w zasadzie jest tu wszystko to, co sprawia, że autorka nie ma sobie równych wśród polskich twórców tzw. retro kryminałów. Jest tu całkiem zgrabna intryga kryminalna, do rozwiązania której dochodzimy kolejnymi krokami, omijając mylne tropy i eliminując kolejnych podejrzanych. Są również przepiękne opisy południowych Włoch z ich zabytkami i lokalnym folklorem.
Dlaczego w takim razie oceniam tę powieść niżej od poprzednich?
Po pierwsze mimo wszystko nie przypadł mi do gustu pomysł ulokowania akcji poza Polską. Zabrakło mi tego klimatu starych dworków, którym zachwycałem się wcześniej.
Po drugie (nie chciałbym wyjść tu na jakiegoś mizogina) sympatyczna skądinąd Konstancja w roli domorosłego detektywa jest tylko słabą namiastką wyrazistego i charyzmatycznego...

Bożena | 2018-02-21
Przeczytana: 11 lutego 2018

Mnie się podobała. Niestety nie czytałam dwóch pierwszych części cyklu. Zaczęłam już dosyć dawno od "Zbrodni w szkarłacie" i dopiero teraz sięgnęłam po ten tytuł. Konstancja jako detektyw z nóg nie zwala, ale to przecież jej pierwsze kroki w tej roli. Do pełnej emancypacji daleko. W opiniach jest sporo zarzutów o ślimaczenie się akcji, ale to przecież kryminał retro. W dodatku głównymi bohaterkami są kobiety, więc nie dziwią opisy strojów i posiłków. Mnie osobiście cieszy zamiłowanie Katarzyny Kwiatkowskiej do dbałości o szczegóły i ich historyczną prawdę. Na pewno postaram się zdobyć pozostałe części ("Zgubną truciznę" już mam) choć łatwo nie będzie, bo są głównie ebooki a za tymi nie przepadam.

wiejskifilozof | 2014-12-22

Zanim zacznę pisać opinię,to dziękuje bardzo pani Kwiatkowskiej za przysłanie mi tej cudownej książki.Dzięki,które bardzo dobrze spędziłem sobotę i niedzielę.

Książka już od samego początku mnie oczarowała.Kiedy zabrałem się do czytania,szybko zrozumiałem,że oto czytam najlepszy kryminał retro jaki do tj pory czytałem.
Książka,wiem obiecałem,że nie będę pisał fabuły.No,ale inaczej się nie da.
Akcja toczy na południu Włoch.Mamy rok 1900.
Przyjeżdża tam Konstancja Radolińska,narzeczona Jana Morawskiego.
Kobieta wpada w wir afery.Ja bym nazwał kryminalno-anarchistyczno-politycznej.
Kawiatkowaka bardzo dobrze opisała życia na południu Włoch.
Gdzie bieda łączy się z luksusem.
Wraz z bohaterami i bohaterkami książki chodzimy po uliczkach.Smakujemy potraw i przyglądamy się obyczajom,tamtych ludzi.
No dobra,to chyba wystarczy.
Będzie bardzo dużo gwiazdek,zasłużenie :-)

MałaPisareczka | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Mamy koniec XIX wieku. Konstancja Radolińska wyrusza wraz ze swą ciotką, Victorią Greville, w podróż po wyspach włoskich. Główna bohaterka ma nadzieję spotkać się tam ze swoim narzeczonym, Janem Morawskim, jednakże plan ten się nie powiódł, ponieważ mężczyznę powstrzymały ważne sprawy, co - przez przypadek - podsłuchała młoda Polka. Dowiaduje się nie tylko o spisku o podłożu politycznym, ale nawet o byłej ukochanej Jana - Francuzce o imieniu Eleanor - która wydaje się być jej całkowitym przeciwieństwem. Pełna determinacji Konstancja postanawia rozwikłać zagadkę spisku anarchistycznego, lecz już niebawem "zabawa w detektywa" przekształca się w prawdziwe śledztwo, kiedy to na statku dochodzi do morderstwa...

[...]

Z ciekawością - jako wielka fanka twórczości Agaty Christie, wychowana na Sherlocku Holmesie - przyjrzałam się "Zobaczyć Sorrento i umrzeć". Muszę się przyznać, iż bardzo rzadko sięgam po kryminały polskich autorów. Zastanawia mnie tylko czemu, skoro także w Polsce...

BookReader | 2017-05-02

Witamy we Włoszech. Tak jest, trzeci kryminał retro z cyklu z Janem Morawskim zmienia klimat. Tym razem nie polskie dworki, majątki czy zasypane śniegiem pałace. Trafiamy do słonecznej Italii razem z nową bohaterką - Konstancją Radolińską. Kobieta jest zadurzona w Janie, więc niezwykle czeka na spotkanie z nim. Spotkanie jednak się nie odbywa, a podminowana Konstancja usiłuje znaleźć jakieś zajęcie dla siebie. I znajduje.
Italia wprawdzie piękna i słoneczna, ale niepozbawiona spisków i sekretów. Radolińska wpada na trop afery anarchistycznej i podejmuje próbę wyjaśnienia tegoż spisku.
Intryga nie jest wielce skomplikowana, ale bardzo dobrze skonstruowana. Katarzyna Kwiatkowska umiejętnie myli tropy, dzięki czemu do samego końca nie możemy się połapać, o co chodzi. To znaczy wiemy o co chodzi. Zbrodnia, afera itd., ale np. co popchnęło sprawcę do jej popełnienia? Ano właśnie, tutaj możliwości jest kilka. Owy spisek, kradzież obrazów, a może awantura kochanków?
Oprócz jak zwykle...

asia_33 | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Bardzo przyjemny i sympatyczny kryminał retro napisany w duchu powieści niezrównanej Agaty Christie.Młoda Polka Konstancja podróżująca wraz z ciotką po Europie zatrzymuje się w uroczym włoskim miasteczku Sorrento.W hotelu,w którym mieszka przebywa iście wybuchowe międzynarodowe towarzystwo o różnych poglądach politycznych.Pewnego dnia zostaje popełnione morderstwo,więc Konstancja postanawia zabawić się w detektywa i odkryć kto zabił.Myślę że fanom klasycznych kryminałów powieść przypadnie do gustu,ja chętnie bym coś z Konstancją w roli głównej przeczytała.Polecam!