Pierwsze kroki chrześcijaństwa

Tłumaczenie: Joanna Gorecka-Kalita
Wydawnictwo: WAM
L’Enfance du christianisme
historyczna

Książka omawia dzieje rodzącego się dopiero Kościoła. Są to czasy pierwszych podróży Apostołów, zawiązywania pierwszych wspólnot, tworzenia się struktur. Wydarzenia te są nam znane przede wszystkim z Nowego Testamentu. Wiadomo jednak, że księgi tworzące ten zbiór nie były pisane przez historyków i miały za zadanie dawanie świadectwa wierze w zmartwychwstałego Chrystusa. Stanowiły podstawę nauczania katechumenów, umacniały wiarę nowo ochrzczonych, podejmowały tematy i problemy, z jakimi nowe wspólnoty się mocowały. Autor tej książki, emerytowany profesor Nowego Testamentu na protestanckich wydziałach teologicznych w Szwajcarii, proponuje nam pasjonującą lekturę tych znanych skądinąd tekstów. Z ogromną wnikliwością szuka danych historycznych, stara się prześledzić dzieje pierwszego Kościoła jerozolimskiego, krok po kroku podąża śladami świętego Pawła i świętego Piotra, śledzi każdą aluzję mogącą nam przybliżyć życie młodego Kościoła. Jest to lektura, do której raczej nie jesteśmy przyzwyczajeni i na pewno Czytelnik nie raz zdziwi się, napotykając na zagadnienia, których obecności nawet nie podejrzewał. Dodatkowym źródłem są pisma tak zwanych Ojców Apostolskich, czyli pisarzy kościelnych z przełomu pierwszego i drugiego wieku, najstarsze apokryfy oraz rękopisy znalezione w Qumran, a będące pamiątką po żydowskiej sekcie esseńczyków na końcu książki, w bibliografii, podajemy wykaz tych tekstów oraz miejsce i czas ich wydania w języku polskim. Również w przypisach, gdzie autor odnosi się do wydań francuskich lub niemieckich, podajemy w nawiasach kwadratowych tytuły wydań polskich. Szczególnie cenne jest pokazanie dziejów pierwotnego Kościoła w związku z burzliwymi wydarzeniami historii Izraela. Przede wszystkim chodzi tu o zburzenie wiątyni w Jerozolimie w roku , o reformę religijną dokonaną przez rabinów w Jamnie na przełomie I i II wieku, a także o relacje pomiędzy ydami palestyńskimi, a tymi pochodzącymi z rozproszonej diaspory, zwanymi hellenistami. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ z Wprowadzenia

źródło opisu: WAM, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie