Potomek

Descendant
zagadka, przyszłość, walka
horror
DaruG

James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu armii USA. Podczas II wojny światowej zasłynął wrodzonymi zdolnościami do zwalczania wampirów, wykorzystywanych do walk przez nazistowskie Niemcy. Wielu starć z nimi omal nie przypłacił życiem. Powrócił jednak do domu jako zwycięzca... Trzynaście lat później w Londynie znów staje do walki z zastępami wampirów. Z najpotężniejszym z nich, Rumunem...

James Falcon to szanowany kapitan kontrwywiadu armii USA.
Trzynaście lat później w Londynie znów staje do walki z zastępami wampirów. Z najpotężniejszym z nich, Rumunem Dorinem Ducą, ma do załatwienia prywatne porachunki.
Ale starcie z wściekłymi, krwiożerczymi potworami to nie jedyne zadanie Falcona. Musi także rozwiązać mroczną zagadkę własnej przeszłości...

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=547

źródło okładki: http://www.replika.eu/_ksiazki/547.jpg

CrooliC | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

"Pogromca..." jest bardzo dobrą pozycją na dwa krótkie nudne, zimowe wieczory. Niezła rozrywka, napięcie, Wampiry i miłość na tle Zimnej Wojny.
James Jim Falcon Junior - jest tytułowym pogromcą wampirów oraz narratorem powieści, ścigającym strzygi od II Wojny Światowej.
Jego historia jest wciągająca, momentami akcja jest wartka i szybka. Niestety czasami zdarzają się przedłużenia ale niezbyt często, więc lektura jest całkiem przyjemna. Niestety zakończenie jest dosyć przewidywalne. Jednak tak, spodobała mi się tak historia.
Dorin Duca - główny wróg naszego przyjaciela Jima - ciągle wodzi go za nos i zawsze jest przed nim o krok.
Książka "Pogromca Wampirów" nie jest dla fanów "Zmierzchu" czy innych gdzie wampiry są wypacykowane, z trwałą ondulacją itd.
Autor powieści opisując wampiry bazuje na wierzeniach rumuńskich, w których wampiry nazywane są strzygami, z resztą chętnych do zapoznania się z ich opisem zapraszam do sięgnięcia po książkę.

chupachupsxxx | 2015-06-29
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Świetna książka, no bo czego innego spodziewać się po Mastertonie :) Autor stara się, żeby przedstawione w jego książkach "stwory" były jak najbardziej realistyczne, co bardzo mi się podoba. Zakończenie troszkę dało się przewidzieć, ale to nie jest dużym minusem :) Dynamiczna, naprawdę fajna akcja. Ta książka mnie wciągnęła,szybko się ją czytało. Polecam :)
Całość 7/10

Joanna | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Słaba ta ksiezka. A autor jeden zmoich ulubionych a tu taki przypadek. Chyba ze ktos lubi wampiry. Ja niestety nie.

Gośka | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Nie przepadam za książkami o wampirach. Wyjątkiem jest "Wywiad z wampirem", który to kiedyś połknęłam prawie, że w całości:) Do "Potomka" podchodziłam z dużym przymrużeniem oka i z pewną dozą nieufności. Jednakże kiedyś postanowiłam przeczytać wszystkie książki Mastertona a ta należała do niewielu już nieprzeczytanych. Jak zapewne się już domyśliliście, książka traktuje o wampirach. Jednak, i tu się mile zdziwiłam, autor przedstawia wampiry w zupełnie innym świetle.
Wampiry Mastertona nie mieszkają w trumnach, nie chowają się przed światłem i nie mają wystających kłów. Dzielą się na strzygi martwe i żywe. Martwe strzygi wyglądem nie różnią się od zwykłego człowieka, są może bardziej idealne, pociągające i eleganckie. Mogą, podając swoją krew, zainfekować innych ludzi i przemienić je w strzygi żywe, które są śmiertelne, dopóki pod koniec przemiany nie napiją się krwi swego stwórcy. Wtedy również stają się nieśmiertelne.Żywe wampiry rozpruwają ludziom klatkę piersiową, wyciągają...

robofree | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Powróciłem po parunastu latach do twórczości Mastertona", i odczuwam pewien niedosyt, jakby mi czegoś w powieści "Potomek", zabrakło. Trudno mi jednoznacznie stwierdzić, czy spowodowane jest to przeciętnością tejże akurat książki. Czy może ogrom czasu, jaki upłynął od pierwszych przeczytanych, tego autora - horrorów, nie wpłynął również, na zmianę mojej oceny względem "Potomka". Literatura grozy Mastertona (Wyklęty, Manitou), czytana w latach dziewięćdziesiątych, prawdopodobnie odciskała silniej piętno na młodego czytelnika, niż obecnie. Tak naprawdę w jego powieści, brakuję tego, do czego przyzwyczaił swoich czytelników S.King, czyli przede wszystkim, swoistego klimatu grozy i napięcia, oraz nietuzinkowych i wyrazistych postaci, z trudnym bagażem życiowym. Może kolejna pozycja - Grahama Mastertona, po jaką sięgnę w przyszłości, spełni moje oczekiwania.

'

Adrian Jeżak | 2017-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Niestety znany autor i jego sława nie zawsze oznaczają doskonałe dzieło. Ta książka jest tego przykładem. Chociaż zachęcająco wypada nowe przedstawienie wampirów, to już metody ich likwidowania nie są tak przemyślane. Oznaczałyby powierzenie bezcennych zabytków kultury i relikwii religijnych w posiadanie osób mogących je stracić podczas nieudanego polowania. Przebieg akcji nie porywa, od książki bez problemu można się odkleić. Niestety po autorze spodziewałem się dużo więcej finezji oraz oryginalności.
Zachęcam do zapoznania się,
Adrian Jeżak

Piotr | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Kasia | 2017-06-16
Przeczytana: 13 czerwca 2017

"Potomek" to książka o wampirach, jednak autor przedstawia je w zupełnie inny sposób niż był mi znany do tej pory. Nazwał je STRZYGAMI i podzielił je na martwe i żywe pochodzenia rumuńskiego. Nie boją się słońca, nie śpią w trumnach, nie gryzą w szyję... Dużo różnic można by wymienić, niektóre są dość brutalne i ohydne.
Fabuła książki jest bardzo wciągająca. Czytało się ją szybko. Zawiera "przygody" jeśli można tak to nazwać Jima Falcona, który przez przypadek został ich pogromcą. Jak się okazało później miał z nimi do czynienia już od samego urodzenia.
Zakończenie mogło by być bardziej rozwinięte jednak to jedna z lepszych książek Grahama Mastertona jaką czytałam.

Marta Bilewicz | 2015-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2015

"Potomek" Graham Masterton

Dawno już nie czytałam niczego autorstwa Mastertona. Kiedy więc ostatnio w bibliotece wpadła mi w ręce książka "Potomek", nawet nie zajrzałam na tył okładki i wypożyczyłam w ciemno. Kiedy byłam nastolatką czytałam wszystko Mastertona, co tylko ukazywało się w Polsce. Do tej pory mam dość pokaźny zbiorek jego opowieści. Trafiałam już wśród nich na książki bardzo dobre i na te mniej ciekawe, zawsze jednak wracam do Mastertona z ogromnym sentymentem.

Bohaterem "Potomka" jest James Falcon, kapitan kontrwywiadu armii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niby żadna wyjątkowo szczególna funkcja, Falcon jednak jest specem od tropienia... wampirów. W czasie II wojny światowej wampiry były masowo wykorzystywane przez nazistów do bezpośrednich walk z przeciwnikiem. W tamtych czasach kapitan Falcon zasłynął jako wybitny spec i choć teraz, po kilkunastu latach, sprawy zdawały się nieco przycichnąć, to James ponownie jest proszony o wsparcie. W Londynie, w bardzo okrutny...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Tym razem Masterton postawił na tematykę dotyczącą wampirów. Tak jak do innych książek związanych z tym tematem tak i do tej podchodziłem z dużym przymrużeniem oka. Jednak jak się okazało, zostałem mile zaskoczony. Otóż Masterton przedstawił świat wampirów w zupełnie innym świetle. W jego książce pochodzące z Rumunii strzygi nijak mają się do obowiązujących trendów. Całkiem odszedł od mody i poszedł swoją własną drogą. Czy był to dobry wybór?

Akcja zaczyna się w roku 1944, w Antwerpii. Znajdowani są tam wtedy dosłownie porozrywani członkowie belgijskiego ruchu oporu. Miasto zostało nie dawno wyzwolone i amerykańska armia nie jest w stanie zapanować nad tymi niewyjaśnionymi mordami. Do wojska zostaje wcielony przeciętny amerykański młody człowiek, James Falcon. Jest on specjalistą od zwalczania strzyg. Zostaje on wcielony jako kapitan kontrwywiadu, który wraz z kapralem Little i jego psem tropiącym Frankiem stawiają kres strzygom. Ucieka im jednak najgroźniejszy i martwy...