Most Pegasus 6 czerwca 1944

Wydawnictwo: Magnum
historyczna

Pasjonujący opis brawurowej akcji zdobycia przez brytyjski pododdział powietrznodesantowy mostu we Francji, którego opanowanie miało kluczowe znaczenie dla wojsk alianckich lądujących w Normandii 6 czerwca 1944 roku.

| 2015-05-29
Przeczytana: 28 maja 2015

„Most Pegasus 6 czerwca 1944” jest to do tej pory najsłabszą książką, którą czytałem od tego autora. Nie jest to pozycja zła ale po jej przeczytaniu nasuwa mi się pytanie czy historii tej operacji powinna być poświęcona osobna książka.
Moim zdaniem nie i autor spokojnie mógł te wydarzenia opisać w swojej innej książce „D-Day 6 czerwca 1944”.
Co do samej historii otrzymujemy w tej krótkiej książeczce opis przygotowań, przebieg operacji i powojenne losy żołnierzy którzy brali udział w tej operacji mającej na celu przejecie nienaruszonych mostów na terenie Normandii okupowanej przez niemieckie wojska.
Nie ma w niej oposów zbyt wielu potyczek bo i zbyt wiele się na tym moście nie działo.
Ja traktuję tę książkę jako uzupełnienie przeczytanej już posiadanej skromnej biblioteczki na temat operacji Overlord.
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej na temat tej operacji to odsyłam do innych bardziej obszernych publikacji.
Tę można poczytać jedynie jako uzupełnienie i ciekawostkę na temat...

ryszpak | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Jedna z wcześniejszych książek Ambrose'a opisuje pierwszą operację Brytyjczyków w Normandii podczas D-day. Sprawnie napisana, mimo znajomości zdarzeń trzymała mnie cały czas w napięciu. Mimo niedużej objętości - polecam wszystkim fanom historii.

Michał Kulik | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Do tej książki podchodziłem z pewną obawą. Sądząc po objętości, spodziewałem się, że nie będzie tak dobra, jak "Kompania braci". Obawy się potwierdziły - książka jest zbyt krótka, by zżyć się z bohaterami. Sama akcja była przeprowadzona zbyt sprawnie, by poczuć horror wojny - nawiasem mówiąc, opis zdobycia i utrzymania mostu stanowi bardzo małą część tej książki, nie więcej niż 40 stron. Brakuje tych elementów, które tak mnie zachwyciły w już wspomnianej "Kompanii Braci".
Pomimo tych wad, książkę czyta się bardzo przyjemnie, historia jest kompletna - od szkolenia, aż do powojennej historii weteranów. Co więcej, walka opisana jest z pozycji Brytyjczyków, Niemców a także, w niewielkim stopniu, francuskich cywilów. Daje to szeroki ogląd na tę akcję.

baku2000 | 2016-10-06
Przeczytana: 2014 rok

Książka ukazuje początek inwazji na Normandię. Jest dość dobra, ale krótka.

chezz87 | 2017-03-08
Topbookread | 2017-01-30