Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
- tytuł oryginału
- Going Clear: Scientology, Hollywood, and the Prison of Belief
- data wydania
- 18 lutego 2015
- ISBN
- 9788380490147
- liczba stron
- 576
- słowa kluczowe
- religia, wiara, scjentologia, Agnieszka Wilga
- kategoria
- literatura faktu
- język
- polski
- dodała
- Ag2S
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. "Droga do wyzwolenia" to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora...
"Droga do wyzwolenia" to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej, oraz Davida Miscavige’a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda, któremu przypadło w udziale trudne zadanie utrzymania pozycji Kościoła w obliczu ciągłych skandali i problemów prawnych.
Wright pokazuje, w jaki sposób Kościół zabiega o pozyskanie w swe szeregi gwiazd, takich jak Tom Cruise czy John Travolta, i jak wykorzystuje ich do realizacji własnych celów. Przedstawia też losy osób, które już w dzieciństwie z entuzjazmem przyjęły idee Hubbarda i zgodziły się mu służyć przez „miliard lat”. Nie stroni również od relacji z pierwszej ręki: pisze o przemocy, wyzysku, bezwzględności i morderczej dyscyplinie. Owoc jego pracy to coś więcej niż zwykły tekst demaskatorski – Wright odkrywa bowiem prawdziwą istotę tej kontrowersyjnej instytucji religijnej, chronionej przez amerykańską konstytucję.
Najlepsza Książka Roku według „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Newsday”, „Entertainment Weekly”, „People”, „The Week”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews”.
Wyróżnienie „The New York Times” i czytelników portalu Goodreads.com. Finałowa nominacja do National Book Award i National Book Critics Circle Award.
źródło opisu: http://czarne.com.pl/
źródło okładki: http://czarne.com.pl/
Myślę iż ocena przeciętna jest sprawiedliwa. Książka na początku słabsza, potem trochę ciekawsza chyba ze względu na trochę faktów z życia Toma Cruise a i Johna Travolty.
Na pewno książka trochę przybliży scjentologię i ludzi którzy w to wierzą.
Ale na pewno jeśli chcecie się dowiedzieć w jakie absurdy ci ludzie wierzą to dobra okazja, czasem nie wiadomo czy się śmiać, dziwić czy co innego.
W każdym razie twórca sekty nie miał równo pod sufitem, a opis współczesnych osób i praktyk daje pewność że chodzi tylko o pieniądze i władzę.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Zmowa
W okolicach Mediolanu następują serie brutalnych morderstw. Ofiarami są kobiety z pozoru które nic nie łączy. Czy morderca wybiera swoje ofiary losow...