Bez broni przeciw Hitlerowi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Autor podjął pracę zmierzającą w trzech kierunkach. Po pierwsze w kierunku ogólnej interpretacji badanych zjawisk poprzez pojęcie cywilnego ruchu oporu. Po drugie, celem tej pracy jest zaproponowanie całościowego schematu analizy tak dobranych przypadków ruchu oporu. Chodzi o to, by zrozumieć dlaczego i w jaki sposób mężczyźni i kobiety mogą podjąć walkę bez broni. Po trzecie, rozważania dotyczą również ogólniejszego problemu: czy społeczeństwo cywilne może uczestniczyć w swej własnej obronie?

| 2012-10-29
Bogusław | 2013-11-28