Mdłości

Okładka książki Mdłości
Jean-Paul Sartre Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Powieści XX wieku biografia, autobiografia, pamiętnik
241 str. 4 godz. 1 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Powieści XX wieku
Tytuł oryginału:
La Nausée (1938)
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1974-09-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-09-01
Liczba stron:
241
Czas czytania
4 godz. 1 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jacek Trznadel
Tagi:
powieść francuska--I poł. 20 w. egzystencjalizm
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
183
59

Na półkach: , , ,

Książka, która przez długi czas znajdowała sie w moim "rankingu" na samym szczycie, mimo faktu, że być może nie można porównywać ze soba książek tak różnych (a może jednak jakoś podobnych?) jak powyższa oraz "Gra Szklanych Paciorków" H. Hesse. I jeśli taka skala ma jakikolwiek sens. Dlaczego jedna książka jest wyżej, druga niżej? Dlaczego jedna lepsza, druga gorsza? Dlaczego przypisujemy im "gwiazdki"? I co zrobić, jeśli dwie książki otrzymują dziesięć gwiazdek? Myślę, że świadczy to jedynie o wrażeniu, jakie dana książka na nas wywiera. G. Orwell pisał, że podobają nam się książki, z bohaterami których możemy łatwo się zidentyfikowac. Kiedy czujemy się rozumiani, że to nas autor rozumie i poniekąd opisuje. Nasze życie, nasz świat. Książka ta przedstawia losy człowieka, który jest samotnikiem, indywidualistą, myślicielem. A może jest też po trochu mizantropem? Gdyż i takie typy znamy z prac J.-P. Sartre'a ("Herostrates" - opowiadanie). Na swojej drodze spotyka różnych ludzi, w tym przyjaznego dlań i podziwiającego Samouka, ktory jest uosobieniem wiedzy czysto rozumowej, nabytej, którą skrzętnie gromadzi. Bohater jednak jest nieco inny - on nie tyle wie, co czuje. Odczuwa świat inaczej niż ludzie, których spotyka. I jest bardzo wylewny w opisie swoich odczuć. W bezdusznym, jednakim świecie pielęgnuje swój skrajny indywidualizm. Sięgnąłem po tę książke, gdyz wtedy żywo interesował mnie egzystencjalizm, czytalem sporo o autorze, jego filozofii i dziełach. A wydawała mi się bardziej przystępna, niż chociażby "Drogi Wolnośći". "Wszelka autentyczność powraca do indywidualizmu." - pisał Sartre. I tutaj mamy bohatera, który za wszelką cenę stara się być autentyczny (w egzystencjalnym rozumieniu). Rodzi to w jego glowie - myślach, odczuwaniu - liczne, nie dające się uniknąć napięcia i rozterki, których opis zdaje się być ważniejszy niż sama akcja, fabuła. Jeśli w tego typu utworach można w ogóle mówić o akcji. Bohater często do tego stopnia zatraca się w myślach, że nawet to doprowadza go do tytułowych "Nausea". Książka stanowić może swoisty wzór literacki tego, co stara sie nam przekazać filozofia egzystencjalna. Myślę, że książka bedzie jednak do "strawienia" także dla czytelników, ktorych nigdy wczesniej egzystencjalizm nie interesował. Ani póżniej. Trudno mówić o jakiejś wartkiej akcji, wciągającej fabule - gdyż opis przeżyć i odczuć bohatera stanowi sedno tej pracy. Ale na pewno tzw. "klimat" praca posiada. Dla mnie arcydzieło!

Książka, która przez długi czas znajdowała sie w moim "rankingu" na samym szczycie, mimo faktu, że być może nie można porównywać ze soba książek tak różnych (a może jednak jakoś podobnych?) jak powyższa oraz "Gra Szklanych Paciorków" H. Hesse. I jeśli taka skala ma jakikolwiek sens. Dlaczego jedna książka jest wyżej, druga niżej? Dlaczego jedna lepsza, druga gorsza?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 476
  • Przeczytane
    1 393
  • Posiadam
    152
  • Ulubione
    91
  • Teraz czytam
    56
  • Chcę w prezencie
    34
  • Filozofia
    26
  • Literatura francuska
    25
  • Nobliści
    11
  • Do kupienia
    10

Cytaty

Więcej
Jean-Paul Sartre Mdłości Zobacz więcej
Jean-Paul Sartre Mdłości Zobacz więcej
Jean-Paul Sartre Mdłości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także