Ajurweda w praktyce: jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia

Okładka książki Ajurweda w praktyce: jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Agnieszka WielobóbMaciej Wielobób Wydawnictwo: Helion Seria: Sensus zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Sensus
Helion
2014-01-01
2014-01-01
ajurweda

Okładka książki Medytacje uzdrawiające sufich. 33 lekcje na duchowej ścieżce Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Medytacje uzdr... Agnieszka Wielobób,...
Okładka książki Joga w ciąży i połogu Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Joga w ciąży i... Ola Uruszczak, Agni...

Polecam!
Natknęłam się przypadkiem i mocno się wciągnęłam w temat. Nie od dziś interesuję się medycyną naturalną. Piękna sprawa!

Zamiast ładować pieniądze w koncerny farmaceutyczne, lepiej iść w naturalne i jakże skuteczne sposoby leczenia i profilaktyki :)

Co prawda, siadając do tej książki nie spodziewałam się, że będę ją czytać jak biblie i robić sobie z niej notatki i mapy myśli :p dostarcza nam mnóstwa wiedzy, informacji praktycznych i teoretycznych.

Polecam gorąco.

Polecam!

Dobra książka dla osób, które nie mają bladego pojęcia o Ajurwedzie. Napisana bardzo przystępnym językiem. W sposób jasny i klarowny autorzy wprowadzają zarówno skomplikowane pojęcia jak i opisywane przez nie idea, tak by człowiek Zachodu się nie pogubił. A nawet co ważne wyciągnął coś dla siebie, choćby najmniejszą praktykę do wdrożenia do swojego zabieganego codziennego życia.

Autorzy omawiają szczegółowo typy osobowości (konstytucji) wg Ajuwerdy i dają czytelnikowi możliwość autodiagnozy przez wypełnienie stosownego formularza. Ponad to w książce znajdziemy wyczerpujące listy produktów wspierających takie, a nie inne energie w naszym organizmie w odniesieniu do poszczególnych konstytucji. Dodatkowo wisienką na torcie jest także omówienie pewnych praktyk oddechowych i ćwiczeń ruchowych mających na celu wprowadzenie równowagi do naszego ciała i ducha.

Książka ta może w doskonały sposób rozpalić zainteresowanie Ajurwedą i stać się przyczynkiem do dalszych osobistych poszukiwań i studiów.

Pierwsza książka o ajurwedzie, której nie porzuciłam, bo nic nie rozumiem. I świetnie. Książeczka jest niewielka, napisana bardzo przejrzyście i konkretnie, od podstaw, za bardzo nie komplikująca tematu. Brawo dla autorów za umiejętność przekazania podstawy podstaw ajurwedy żółtodziobowi (czyli mnie) w taki sposób, że zrozumiałam wszystko i chcę zgłębiać temat dalej. Jestem pod wrażeniem. Zajawka już jest, więc teraz pora na szukanie głębiej. Dziękuję za zachętę i polecam zainteresowanym tematem :)

Ajurweda to temat, z którym stykam się już od lat ale zawsze jakoś brakowało mi odwagi czy motywacji żeby zapoznać się z tą fascynującą dziedziną. A jako że według mnie najlepszym sposobem na naukę są klasycznie książki, postanowiłam zagłębić się w literaturę dotyczącą tego zagadnienia. “Ajurweda w praktyce” to nie tylko tytuł znany i polecany, ale także zachęcający w swojej prostocie i podstawach. Wystarczy tak naprawdę przejść przez spis treści żeby zorientować się, że to jest to - idealna książka na rozpoczęcie przygody z ajurwedą.

Wielobobowie prowadzą nas praktycznie za rączkę, od samego początku. Tłumaczą dlaczego i skąd ta ajurweda się wzięła, zarzucając nas też szczególnie na samym początku skomplikowanymi, obco brzmiącymi dla polskiego ucha nazwiskami i nazwami własnymi. Ale nie przeraża to ani nie zniechęca (nie starałam się jakoś specjalnie zapamiętywać wszystkiego, wiem że na pewno te słowa jeszcze do mnie kiedyś wrócą kiedy zagłębię się bardziej w temat),autorzy też zresztą tak skonstruowali tą książkę, że czyta się ją przyjemnie i naprawdę prosto. Można powiedzieć że jest to krótkie acz treściwe podsumowanie filozofii ajurwedy, dające zrozumienie i bardzo bazową wiedzę, a także punkt oparcia w dalszych poszukiwaniach. Systematyczne uporządkowanie wiedzy bardzo pomaga w jej zagłębieniu, chyba najbardziej podobały mi się kwestie wyjaśnienia poszczególnych dosz z naciskiem na to, że każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i energie które się wzajemnie przenikają w zależności od naszego otoczenia i obecnych warunków. To niezwykle ważna nauka w dzisiejszym świecie masowej produkcji i nacisku na bycie perfekcyjnym człowiekiem, cokolwiek to oznacza. Wiedza zawarta w tej prastarej nauce jest na czasie bardziej niż kiedykolwiek i może wnieść ją do swojego życia naprawdę każdy.

Oprócz wyjaśnienia filozofii samej w sobie, mamy tutaj także porady dotyczące żywienia a także ruchu, jako że te elementy są nierozłączne w ajurwedzie. Harmonię można bowiem osiągnąć dbając o swoje życie holistycznie, a nie uważając tylko na pewne aspekty zaniedbując przy tym pozostałe. Brzmi to może i skomplikowanie a przede wszystkim odpychająco, ale koniec końców jest to po prostu logiczne. A zgodnie z radą autorów wystarczy się wsłuchać w siebie i dać sobie czas.

Przypuszczam że książka ta nie będzie zbyt przydatna dla osoby zagłębiającej tajniki ajurwedy już od jakiegoś czasu, gdyż jest naprawdę prosta i bazowa. Przez to staje się idealna dla każdego laika, niezależnie od wieku, “miejsca” w życiu czy nawet chęci do zmiany własnej sytuacji. Nie są one bowiem ani skomplikowane ani drastyczne, bardziej intuicyjne. Ajurweda może i brzmi orientalnie czy groźnie, ale niczym nie różni się od zwykłego, zdrowego rozsądku, który tak łatwo zgubić na co dzień w pędzącym życiu. Lektura warta przeczytania, krótka i naprawdę w pełni informacyjna, polecam z czystym sumieniem!

Świetny przegląd podstaw ajurwedy, przystępna dla czytelnika i rzetelna pozycja.

tych praktycznych wskazówek jak na lekarstwo,

tych praktycznych wskazówek jak na lekarstwo,

W bardzo prosty sposób tłumaczy wiele rzeczy. W dodatku bardzo dokładnie opisana jest dieta, ćwiczenia i zalecenia. Praktyczny kieszonkowy przewodnik :)

Książka napisana przystępnym językiem zawierająca konkretne informacje dotyczące ajurwedy. W sam raz dla osób, które chcą zacząć z nią przygodę. Są w niej przydatne przykłady oraz wskazówki, przepisy a także ćwiczenia.
Polecam.

Polecam.

Świetne podstawy ajurweda. Napisana prostym, zrozumiałym językiem. Polecam!

Świetne podstawy ajurweda. Napisana prostym, zrozumiałym językiem. Polecam!

Bardzo dobra książka na początek. Nie prowadzi za rękę, ale daje pojęcie o tym, czym jest ajurweda i pomaga zacząć ją stosować.

• Zdrowie
  • Joga