Joga w ciąży i połogu

Okładka książki Joga w ciąży i połogu Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Okładka książki Joga w ciąży i połogu
Ola UruszczakAgnieszka Wielobób Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Joga w ciąży i połogu
Sensus
2021-04-13
2021-04-13
joga ciąża

Ciąża jest dla kobiet niezwykłym czasem, wraz z nią wzrasta świadomość kobiecego ciała, jego mocnych stron lub istniejących ograniczeń. Wiele kobiet w ciąży stara się znaleźć więcej czasu dla siebie, tak aby zadbać o siebie i o swoje ciało. Jest to naturalna reakcja kobiet w ciąży. Jednym z przejawów dbania o dziecko i o siebie jest chęć pozostania aktywnym i w ruchu, ale bez nadmiernych przeciążeń i bez stwarzania zagrożenia dla dziecka. W poszukiwaniu tego typu aktywności może pomóc ta książka, bo praktyka jogi wydaje się bardzo dobrą odpowiedzią na potrzeby kobiety w ciąży.

Książka jest specjalistycznym poradnikiem dla kobiet w ciąży, które praktykują lub chcą zacząć praktykować jogę. Jest to pozycja bardzo dokładna i specjalistyczna w wielu wymiarach.

Autorzy są praktykami. Ola Uruszczak jest potrójną mamą i joginką. Uczy jogi, medytacji, relaksu i masażu shantala. Agnieszka Wielobób jest nauczycielką jogi i medytacji, wykłada ajurwedę i ma syna. Naucza świadomości ciała i rozumienia swojego systemu powięziowego. Maciej Wielobób jest nauczycielem medytacji i jogi oraz autorem książek. Naucza jogi i medytacji w Polsce i w Europie oraz działa w Ruchu Sufich.

„Oddech jest esencją jogi, ponieważ jest esencją życia. A joga zajmuje się życiem właśnie.”

Książka tłumaczy jak ważna jest świadomość oddechu, kiedy oddech jest prawidłowy, a kiedy nieprawidłowy, jak można oddech wyrównać oraz jak synchronizować ruch w asanach z wdechami i wydechami. Są to podstawy w praktyce jogi i dla osób, które rozpoczynają praktykę może być kluczowy w zrozumieniu asan i ich działania. Z mojego punktu widzenia istotny wydaje się podrozdział o 20 oddechach oczyszczających.

Poradnik omawia każdy trymestr ciąży, wraz z dokładnym opisem pozycji jogi zalecanych i niezalecanych, bezpiecznych i tych bardziej ryzykownych. Zabronione są oczywiście pozycje mocno-skrętne, skoki, silne wygięcia do tyłu i te wykonywane na brzuchu. Dlaczego - o tym przeczytacie w książce. Inne pozycje są dyskusyjne i mogą być wykonywane przez osoby doświadczone lub z pomocą, tutaj przykładem są pozycje odwrócone. Zalecane są pozycje typu powitanie słońca, budujące prawidłową pozycję ciała czy pozycja góry.

Autorki Ola i Agnieszka dokładnie omawiają jak się czuły w każdym trymestrze ciąży, jakie pozycje praktykowały, a których pozycji unikały lub czuły się w nich niekomfortowo. Tłumaczą, jak ważna i dlaczego jest praktyka mulabandhy czy też kończenie praktyki pozycją śavasany.

Znajdziemy tutaj cały rozdział o bezpieczeństwie i przeciwwskazaniach do praktyki jogi w czasie ciąży. Podobał mi się podrozdział o tym jaki jest cel praktyki jogi w ciąży, bo rozszerza nasze spojrzenie na praktykę z wyłącznie mechanicznego wykonywania sekwencji asan na ich działanie i wpływ na nasze ciało.

W książce znajdziemy kilkanaście sekwencji pozycji wartych do praktykowania w I, II i III trymestrze ciąży oraz podczas połogu po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu. Sekwencje są dokładnie narysowane, czytelne, pokazują zasady oddechu dla każdej sekwencji i dla każdego kolejnego ruchu i pozycji. Uważam, że to jest duża zaleta tej książki, bo uzupełnia teorię o praktykę. Dla osób lubiących proste i czytelne przekazy sekwencje mogą być świetnym sposobem na samodzielne prowadzenie praktyki w domu. Nie zawsze mamy do dyspozycji indywidualnego nauczyciela jogi lub dobrą szkołę z zajęciami jogi dla kobiet w ciąży.

Przyznaję, że niezbyt mnie zachwycił rozdział o ajurwedyjskich zaleceniach w ciąży. Jest to próba omówienia ciąży z perspektywy ajurwedy na ośmiu stronach. Szczerze mówiąc poczułam się zagubiona, bo wprowadzono mnóstwo nowych pojęć, których potem nie potrafiłam powiązać z ciążą. Może to moja niewiedza, a może niepotrzebna próba rozszerzenia zakresu książki.

Książka jest pięknie wydana, szczegółowa i dokładna, podzielona na trymestry i połóg, omawiająca każdy z nich i proponująca zestawy asan na każdy trymestr oraz czas połogu. Nadaje się na prezent i jest lekturą obowiązkową dla każdej joginki, która jest w ciąży.

„Joga w ciąży i połogu” jest specjalistycznym poradnikiem dla kobiet w ciąży, które praktykują lub chcą zacząć praktykować jogę. Książka jest pięknie wydana, szczegółowa i dokładna, podzielona na trymestry i połóg, omawiająca każdy z nich i proponująca zestawy asan na każdy trymestr oraz czas połogu.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Naprawdę fajna pozycja, która kompleksowo mówi o jodze w ciąży - brakowało mi tego typu informacji. Szkoda, że jest tak źle wydana - czytanie jest niewygodne, nie mówiąc o korzystaniu z niej w czasie praktyki...

Czy kobieta w ciąży i w połogu może praktykować jogę? Autorzy książki: Agnieszka i Maciej Wielobób oraz Ola Uruszczak, specjaliści od jogi odpowiadają, że jeśli nie ma przeciwskazań od strony medycznej, jak najbardziej jest możliwa i wnosi wiele dobrego, zarówno dla samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego przyszłej mamy.

„Oddech to esencja jogi, ponieważ jest esencją życia. A joga zajmuje się życiem właśnie" – mawiał ojciec współczesnej jogi, Sri Krishnamacharya. Pierwszym rodzajem oddychania, szczególnie w ciąży jest tzw. oddychanie brzuszne. W praktyce jogi w ciąży najważniejsza jest praca z mulabandhą, która obejmuje pracę z mięśniami dna miednicy i mięśniem poprzecznym brzucha.

Autorzy szczegółowo opisują tę technikę w rozdziale poświęconym praktyce w I trymestrze ciąży. Przyszłe mamy jednak mają obawy –”czy to aby bezpieczne, czy nie zaszkodzą sobie lub dziecku?" Wszak ciąża to czas wyjątkowy dla przyszłej mamy i jej maleństwa. Czas, w którym pojawia się obawa, co można, a co nie…

Dla maluszka i jego mamy to czas bardzo intensywny. Jednak, gdy ciąża przebiega prawidłowo i nie ma zagrożeń, warto poświęcać czas na ruch. Gdy przyszła mama jest w ruchu, z łatwością przygotowuje się na trud porodu i na to, co po porodzie. Poród to ogromny wysiłek, który zużyciem energii porównywany jest do przebiegnięcia maratonu, a ile sił potrzeba po porodzie do opieki nad maluszkiem?

Joga traktowana jest jako forma ruchu i pomaga utrzymać ciało w zdrowiu. Dzięki regularnej praktyce łatwiej poradzić sobie z typowymi dolegliwościami ciążowymi, takimi jak: ból pleców, ociężałe i opuchnięte nogi. Joga uczy także jak poprawnie oddychać, a tym samym sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu.

Autorzy książki – „Joga w ciąży i połogu”, to wielkiej klasy specjaliści z zakresu jogi. Podpowiedzą Wam, jak skutecznie i możliwie bezboleśnie przetrwać okres ciąży, a po porodzie okres połogu. Zawarte w książce rysunki opisujące dokładnie trzy trymestry ciąży, sprawią, że przyszła mama będzie czuć się dobrze, a co najważniejsze, bezpiecznie. Joga w ciąży i połogu to prawdziwa skarbnica wiedzy.

”Poród to przeżycie mistyczne. Tajemnicze i cudowne zarazem. Życzę każdej rodzącej, by miała możliwość spojrzeć na poród właśnie z tej perspektywy. I nie bać się tego, ale z otwartymi ramionami przyjąć to wszystko, co przychodzi".
Polecamy: Dobre Recenzje

„Oddech to esencja jogi, ponieważ jest esencją...

Czy mamy tutaj mamusie w dwupaku, bądź świeżo po porodzie? Jeżeli tak to ten poradnik jest zdecydowanie dla Was! Jak dobrze wiemy o zdrowie należy dbać cały czas, ale w czasie ciąży i połogu tym bardziej. Poradnik „Joga w ciąży i połogu” został napisany z myślą o kobietach, aby pomóc im się przygotować na ten wyjątkowy moment jakim jest ciąża oraz macierzyństwo. Joga to nie tylko ćwiczenia, ale także rozciąganie, uelastycznienie ciała, nauka odpowiedniego oddychania i praktyki etyczno-psychologiczne. Książka zawiera praktycznie porady dotyczące praktykowania jogi dostosowane do ciała, a także umysłu kobiet w ciąży oraz połogu. Dzięki temu ćwiczenia stają się nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne i pożyteczne. Książka została podzielona na rozdziały i zawiera dokładne opisy, a także ilustracje pozycji z jogi dostosowane do poszczególnych trymestrów ciąży. Uwagę poświęcono także odpowiedniemu przygotowaniu się do porodu i połogu, a także możliwością wykorzystania jogi w ich trakcie. Oczywiście po przeczytaniu poradnika nie bierzcie się odrazu do ćwiczeń, a najpierw skonsultujcie swój stan z lekarzem.
Książkę zdecydowanie polecam dla mam, przyszłych mam oraz kobiet, które przygotowują się do ciąży. Jestem pewna, że książka okaże się być dla Was przydatna.

Poradnik "Joga w ciąży i połogu" jest to podręcznik dla wszystkich kobiet, które oczekują na przyjście na świat swoich dzieci, które noszą pod sercem. Jak wiadomo ciąża to bardzo wyjątkowy i wzruszający czas dla każdej kobiety. Każda mama chce zadbać jak najlepiej potrafi o swoje dziecko, dlatego według mnie każda mama powinna przeczytać tą książkę. Joga uelastycznia ciało, rozciąga i rozluźnia mięśnie, odpręża, uczy kontrolowania oddechu, przygotowuje ciało kobiety do porodu, a także jest w stanie uśmierzyć ból przyszłym mamom. Ważne jest jednak, aby skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę przed praktykowaniem jogi, szczególnie gdy nie miało się z nią styczności. W tym poradniku można znaleźć sporo ćwiczeń, pozycji w jodze, które można wykonywać w pierwszym, drugim, jak i trzecim trymestrze ciąży. Znajdziemy także informacje jak odpowiednio przygotować się do porodu i jak można wykorzystać praktykę jogi w trakcie porodu i połogu, kiedy dzieciaczek będzie już na świecie. Jest to idealna pozycja dla kobiet, które chcą dobrze przygotować się na przyjście na świat swoich dzieci oraz jak zadbać o siebie i dziecko w trakcie ciąży i połogu. #ciąża💙💜💙💜💙💜💙💜💙💜 #poród #niemowlak🍼👶 #małedziecko #mama #zostaćmamą #poradnik #podręcznik #recenzjaksiążkowa #szczesliwamamatoszczesliwedziecko😇 🤗🥰😘♥️📖🤱🍼👶🚼🤰

• Joga
  • Czytaj z Zosią, Parentingowe
  • Przeczytane w 2021
  • Opinia
  • Poradniki
  • Macierzyństwo

Dodaj cytat z książki Joga w ciąży i połogu